PFR zainwestuje 24 mld zł w 15 strategii inwestycyjnych do 2021 r.

Omawiane walory:

Nowa strategia Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) na lata 2019-2021 zakłada m.in. zainwestowanie 24 mld zł i uzyskanie zwrotu na kapitale w wysokości 4-6 proc., poinformował prezes PFR Paweł Borys.

Paweł Borys, prezes PFR

– Wśród kluczowych celów PFR jest m. in. zaangażowanie kapitałowe w wysokości 24 mld zł, rozwój programów wsparcia dla ekosystemu innowacji i programów społecznych – powiedział Borys podczas konferencji prasowej.

Nowa strategia jest kontynuacją poprzedniej strategii. Najbliższe 3 lata to okres, gdy cały czas inwestujemy – i liczymy, że w 3. czy 4. roku uzyskamy odpowiedni poziom rentowności – i nie zmieniamy długoterminowego celu w zakresie ROE w przedziale 4-6 proc. – dodał prezes.

Celem Grupy PFR jest zainwestowanie 24 mld zł w ramach 15 strategii inwestycyjnych do 2021 r.

– W ramach tej kwoty ok. 11,3 mld zł zostanie zainwestowanych w aktywa niepubliczne, m.in. inwestycje strategiczne, infrastrukturę, duże polskie przedsiębiorstwa, inwestycje samorządowe, ekspansję zagraniczną polskich przedsiębiorstw czy odnawialne źródła energii. Ok. 1,6 mld zł w ramach działalności inwestycyjnej zostanie zainwestowane w aktywa publiczne w ramach funduszy zdefiniowanej daty prowadzonych przez PFR TFI w PPK. Z kolei ok. 3,6 mld zł będzie zainwestowane w formule funduszy funduszy w ramach funduszy venture capital PFR Ventures (CVC, Starter, Otwarte Innowacje, KOFFI, Biznest), a także funduszu funduszy private equity. Ok. 7,5 mld zł zostanie zainwestowane w budowę mieszkań na wynajem. Kluczowym celem Grupy PFR do 2021 r. jest budowa 50 tys. mieszkań – wyliczono w komunikacie.

Borys poinformował także, że skumulowany zysk netto w latach 2016-2018 wyniósł 403 mln zł.

– Osiągnęliśmy ROE 7 proc. Zakładaliśmy mniej i wydaje nam się to zdrowym wynikiem i dobrym interesem z perspektywy Skarbu Państwa na przestrzeni 3 lat – dodał prezes.

Polski Fundusz Rozwoju to grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR