PGNiG proponuje wypłatę 0,5 mld zł dywidendy z zysku za 2019 r.

Omawiane walory:

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa będzie rekomendować akcjonariuszom wypłatę 520 mln zł z zysku netto za 2019 r. na dywidendę, co oznacza wypłatę w wysokości 9 groszy na akcję.

pgnig,dywidenda,2020

Fot. PGNiG

PGNiG jest czwartą spółką z indeksu WIG20, która w tym roku proponuje akcjonariuszom wypłatę dywidendy. Zgodnie z najnowszą rekomendacją, do podziału ma trafić 520 mln zł, czyli o połowę mniej niż rok wcześniej. Stawka na akcję w wysokości 9 groszy – przy obecnym kursie – daje stopę 2,3 proc. Proponowany dzień dywidendy to 20 lipca, a wypłaty – 3 sierpnia.

W czerwcu ub.r. PGNiG przeznaczył 1,04 mld zł z zysku netto na dywidendę, co dało stawkę 0,18 zł na akcję. Jednocześnie przeznaczono 1 mld zł na finansowanie rozbudowy i modernizacji sieci dystrybucyjnej.

W 2019 r. PGNiG miało 1.371 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 3.212 mln zł zysku rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2019 r. wyniósł 1.748 mln zł wobec 3.289 mln zł zysku rok wcześniej.

PGNiG zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. We wtorek kurs akcji spółki rośnie o 1,7 proc. i wyrywa się z trwającej 1,5 miesiąca konsolidacji. O godzinie 14:00 za jeden walor PGNiG płacono 3,91 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PGNiG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • mWIG40 i sWIG80 na plusach, Gazprom funduje wzrosty PGNiG

  Mocne zakończenie kwartału na Wall Street i dobre dane z europejskiej gospodarki nie są dostateczną zachętą do mocnych zakupów akcji na GPW. Owszem więcej spółek drożeje niż tanieje, ale atmosfera na rynku jest typowo wakacyjna. Emocje wywołuje tylko PGNIG i kilka mniejszych spółek.

 • Gra o dowiezienie świetnych wyników, gorąco na CD Projekcie i LPP Początek piątkowej sesji upływa pod znakiem przeciągania liny na głównych indeksach. Jest jednak spora szansa, że nastroje w drugiej części dnia się poprawią, a warszawskie indeksy wyjdą na plus. Przed nami ostatnie dni udanego kwartału, co oznacza, że zarządzający funduszami będą robić wszystko, by dowieźć wyniki do końca miesiąca.
 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • PGNiG: Odpisy w upstream zmniejszą EBIT o ok. 0,77 mld zł w I kw.

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dokonało odpisów aktualizujących powstałych w wyniku przeprowadzonych testów na utratę wartości majątku w segmencie Poszukiwanie i Wydobycie, co pomniejszy skonsolidowany wynik operacyjny za I kw. br. o ok. 0,77 mld zł.

 • CD Projekt dystansuje giełdową elitę. Producent gier jest już wart 35 mld zł [TOP10]

  Rekordowo niskie stopy procentowe i brak możliwości płacenia w tym roku dywidendy sprawiają, że banki i PZU spadają w rankingu największych spółek GPW. W górę pną się nowe gwiazdy, czyli CD Projekt i Dino Polska.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR