Pięć gorących nowości w portfelu DM AmerBrokers

Omawiane walory: , , , ,

Drugie wiosenne porządki wymiotły z portfela znanego domu maklerskiego kilka spółek. Analitycy DM AmerBrokers w ich miejsce dokooptowali pięć papierów dobrze rokujących na najbliższe miesiące.

To już trzecia w tym roku rewizja portfela akcyjnego DM AmerBrokers. Dotychczasowy skład rozliczany w okresie od 26 lutego do 17 kwietnia przyniósł blisko 3-proc. zysk. Portfel spisał się znacznie lepiej niż indeksy na których bazuje: mWIG40 i sWIG80 zamknęły ten sam okres stratą odpowiednio o 0,07 proc. i 2,81 proc. Dobry wynik analitycy biura zawdzięczają przede wszystkim Policom (wzrost kursu o 27,7 proc.) i Work Service (+12,3 proc.). Natomiast największą stratę przyniosły akcje Relpolu (-19 proc.) oraz Vistuli (-9,8 proc.).

>> Zobacz jak wyglądały zmiany w ramach poprzedniej rewizji. >> Cztery wiosenne propozycje w portfelu DM AmerBrokers.

W kwietniowym rozdaniu pojawiło się pięć nowych spółek. Nowicjusze to Kruk, NTT System, Patentus, Sanok oraz Wielton.

Pierwsza ze spółek zdobyła uznanie z uwagi na obecne warunki gospodarcze, które sprzyjają dalszemu rozwojowi prowadzonego biznesu oraz umocnieniu pozycji lidera na polskim rynku windykacyjnym. Ubiegłoroczne spowolnienie zwiększyło rynek windykacyjny o 16 proc. r/r. Biuro spodziewa się, że 2013 r. będzie równie udany dla tej branży. Dodatkowo warto wspomnieć o ostatnich zmianach w akcjonariacie spółki. Na początku kwietnia fundusz Enterprise Investors zbył wszystkie posiadane akcje po około 60 zł za sztukę, czyli cenie zbliżonej do rynkowej.

>> Po dziesięciu latach od inwestycji Enterprise Investors spieniężył wszystkie swoje udziały w windykacyjnej spółce. >> OFE mocniej rozsiadły się w akcjonariacie Kruka.

Broker stawia także na akcje dystrybutora i producenta sprzętu IT. NTT System na tle giełdowej konkurencji wyróżnia się niskim wskaźnikiem P/BV. Spółka poprawiła swoją sytuację operacyjną i finansową w 2012 r., przy czym największy progres nastąpił na poziomie zysku netto. W 2011 roku niski wynik netto spowodowany był stratą w wysokości 2,9 mln zł na różnicach kursowych. Natomiast w 2012 roku ujemne saldo na działalności finansowej tylko nieznacznie pogorszyło wynik brutto w stosunku do wypracowanego zysku operacyjnego.

– Spółka w 50 proc. finansowała się na koniec 2012 roku kapitałem własnym. Suma bilansowa wzrosła w ubr. o ponad 37 proc., przy czym dokonało się to głównie z uwagi na wzrost skali działalności handlowej. Zobowiązania odsetkowe zwiększyły się do poziomu 25,5 mln zł, relacja długu do EBITDA na koniec ubr. wyniosła 5,2. W 2012 roku wypracowała dodatnie przepływy z działalności operacyjnej (10 mln zł) i finansowej (15 mln zł), dzięki czemu stan środków pieniężnych wzrósł z 2,2 mln zł w roku 2011 do 26,9 mln zł na koniec roku 2012. Spółka prowadzi od lipca ubr. skup akcji własnych. Obecnie nabytych zostało 675 794 akcji. Ogółem NTT może skupić w terminie do połowy 2015 roku do 2 mln akcji własnych (3,61 proc. kapitału), celem dalszej odsprzedaży. Cena maksymalna to 3,50 zł. Zarząd rekomendował będzie wypłatę dywidendy z zysku za rok ubiegły w kwocie 3 groszy na 1 akcję, co przy obecnym kursie oznacza stopę dywidendy brutto na poziomie 4 proc. – wyliczają analitycy DM AmerBrokers.

>> W serwisie znajdziesz komplet aktualnych informacji na temat finansowej kondycji spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny NTT System po wynikach za ostatni kwartał w StockWatch.pl

Kolejnym nowicjuszem jest Patentus. Spółka zajmuje się między innymi produkcją maszyn, urządzeń górniczych, przekładni zębatych oraz ich remontem. W zeszłym roku zanotowała rekordowe przychody, a EBIT zanotował 93-proc. dynamikę w ujęciu r/r. Według informacji prasowych obecny portfel zamówień wynosi 55 mln zł. W analogicznym okresie ubiegłego roku poziom ten wynosił 35–40 mln zł. Głównym celem, jaki stawia sobie zarząd na 2013 rok, jest utrzymanie obecnej rentowności netto. Patentus planuje zakończenie jednej z głównych inwestycji, czyli budowy hali wraz zapleczem socjalnym, w której ma ruszyć produkcja wysoko marżowych produktów, jakimi są przekładnie do maszyn górniczych.

W nowym portfelu znalazło się także miejsce dla Wieltonu. To największy polski producent naczep i przyczep z ponad 18-proc. udziałem w rynku, a przy tym jest pionierem pod względem wprowadzania nowoczesnych technologii w swojej branży. >> Sprawdź też walor od strony technicznej w serwisie ATTrader.pl

– Strategia grupy zakłada utrzymanie pozycji wiodącego dostawcy naczep i przyczep na rynku krajowym oraz znaczącej pozycji na wybranych rynkach eksportowych krajów Europy Środkowo-Wschodniej (Rosji, Ukrainie, krajach nadbałtyckich, Białorusi, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Bułgarii i Rumunii). Wielton planuje w br. roku utrzymać rentowność operacyjną i sprzedaży w kraju, chce zwiększać natomiast sprzedaż za granicą. Spółka wstrzymuje się z publikacją prognoz wyników na 2013 rok ze względu na trudne warunki rynkowe, ale liczy na bardzo dobrą drugą połowę 2013 roku. – podkreśla biuro.

Nominację ponownie dostał Stomil Sanok. Argumenty przemawiające za tym wyborem to obiecujące perspektywy rozwoju, nowe kontakty i zapowiedzi ekspansji zagranicznej. W obecnym roku Sanok chce poprawiać rentowność w segmencie motoryzacyjnym, koncentrując się na dostarczaniu produktów do aut luksusowych. W ubiegłym roku przejął spółkę we Francji, dzięki czemu chce rozwijać sprzedaż na tamtejszym rynku. Stabilny popyt krajowy ma być wspomagany wzrostem sprzedaży do Rosji i na Ukrainę. Spółka ma stabilną sytuację finansową, regularnie płaci dywidendę i generuje gotówkę, a jednocześnie jest relatywnie małym podmiotem w stosunku do zagranicznej konkurencji, dzięki czemu może stosunkowo szybko rozwijać się na zagranicznych rynkach.

Roszady sprawiły, że z portfela wypadło pięć spółek. W tym gronie znaleźli się: Grajewo, Kino Polska, Millennium, Relpol oraz Zetkama. Powodem usunięcia pierwszej ze spółek był fakt, że kurs nie może pokonać ważnego oporu technicznego usytuowanego na 16 zł. Zdaniem brokera, brak nowych informacji ustabilizuje kurs lub doprowadzi do korekty notowań. Z kolei na kursie Kino Polska eksperci spodziewają się realizacji zysków, dlatego krótkoterminowo usunięto ją z portfela. Jeśli chodzi o Millennium to zaznaczono, że notowania zachowują się gorzej od oczekiwań, co wskazuje, że ewentualne wyjście głównego akcjonariusza może się przesunąć w czasie. Relpol stracił miejsce z powodu słabych wyników za IV kwartał, a Zetkama w związku ze słabszym zachowaniem kursu.

Po ostatnich zmianach w skład portfela wchodzą: Cyfrowy Polsat, Emperia, Impel, Kruk, NTT System, Neuca, Patentus, Police, Sanok, Wielton, Vistula i Work Service. Biuro prowadzi swój portfel od czerwca 2009 roku. Od tego czasu dał on zarobić 205 proc. Natomiast indeks sWIG80 zyskał w tym czasie 12 proc., a mWIG40 około 39 proc. Przy doborze brane są pod uwagę wyłącznie małe i średnie spółki.

>> Weź sprawy w swoje ręce i znajdź przyszłą gwiazdę parkietu. >> W serwisie jest dostępny skaner fundamentalny, który ułatwi poszukiwania najdorodniejszych spółek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, nttsystem, patentus, sanok, wielton, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR