Pięć nadzianych spółek z królewską stopą dywidendy

Omawiane walory: , , , ,

Wciąż można zgarnąć krocie z ubiegłorocznych zysków spółek. Najnowsza zestawiona przez StockWatch.pl piątka proponuje dywidendy o stopie od 12 proc. do ponad 50 proc. Przy pomyślnych wiatrach pierwsze wypłaty przypadną już podczas wakacji.

W tegorocznej dywidendowej rozgrywce mamy nowego faworyta. We wtorek po sesji Mercor przedstawił projekt uchwały na lipcowe walne w sprawie wypłaty dywidendy ze stopą przekraczającą 50 proc. To bardzo rzadko spotykany poziom wypłaty, najczęściej poprzedzony sprzedażą aktywów o dużej wartości. Podobna sytuacja miała miejsce w wypadku Emperii po sprzedaży Tradisu (wypłata 817,6 mln zł) oraz w KGHM po upłynnieniu udziałów w Polkomtelu (5,7 mld zł).

Mercor ekstra zyski zanotował w zeszłym roku dzięki sprzedaży części biznesu. Producent biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych zbył segment produkcji tzw. oddzieleń przeciwpożarowych, czyli specjalistycznych drzwi, ścianek i bram. Nabywcą była szwedzka grupa Assa Abloy. Ostateczna cena transakcji wynosiła blisko 200 mln zł. Teraz Mercor w projektach uchwał na walne zaproponował przeznaczenie na dywidendę 145 mln zł. To daje 9,26 zł na akcję. Decyzja akcjonariuszy ma zapaść 7 lipca, proponowany dzień dywidendy to 15 lipca, zaś jej wypłata – 29 lipca. Przy tej okazji warto wspomnieć, że spółka właśnie opublikowała wyniki za rok obrotowy kończący się w marcu 2014 r. Producent zabezpieczeń przeciwpożarowych zanotował w tym okresie lekki spadek przychodów z 208,9 mln zł do 199,9 mln zł oraz zysku operacyjnego z 19,5 mln zł do 15,2 mln zł. Do tego mocno stopniały przepływy operacyjne – regres z 44,66 mln zł do nieco ponad 3 mln zł.

>> Nie przegap ważnego momentu – pilnuj terminów ustalania prawa do udziału w zyskach. >> Listę spółek, które jeszcze zamierzają wypłacić dywidendę znajdziesz w jednym miejscu w serwisie StockWatch.pl

Wysoko w rankingu dywidendowym pojawiła niespodziewanie Agora. Wszystko za sprawą OFE PZU Złota Jesień, który złożył propozycję uchwały w sprawie wypłaty 1,50 zł dywidendy na akcję. Taka kwota daje stopę przekraczającą 15 proc. Projekt uchwały zaproponowany przez fundusz zakłada przeznaczenie części środków zgromadzonych na kapitale zapasowym w wysokości 76,4 mln zł do podziału między akcjonariuszy. Proponowany dzień dywidendy to 24 czerwca. Równocześnie ING OFE wystąpiło z propozycją podjęcia uchwały w sprawie skupu do 2,5 mln akcji własnych w celu umorzenia. Minimalna cena nabycia jednej akcji miałaby wynieść 1 zł, a maksymalna 20 zł. Na potrzeby skupu utworzony miałby być fundusz rezerwowy w wysokości 50,94 mln zł, który miałby zostać wydzielony z kapitału zapasowego.

Aby załapać się na dywidendę, akcje danej spółki trzeba mieć na rachunku maklerskim z zachowaniem zasady D+3 (Fot. Daniel Paćkowski)

Pamiętaj! Aby załapać się na dywidendę, akcje danej spółki trzeba mieć na rachunku maklerskim z zachowaniem zasady D+3 (Fot. Daniel Paćkowski)

Agorę stać na taki gest. Na koniec marca 2014 r. medialna grupa miała na kontach 139,5 mln zł. Składała się na to gotówka i jej ekwiwalenty w wysokości 64,7 mln zł oraz 74,8 mln zł zainwestowane w krótkoterminowe papiery wartościowe. Dodatkowo Agora posiada należności z tytułu złożonych przez spółkę AMS kaucji pieniężnych w wysokości 47 mln zł stanowiących zabezpieczenie gwarancji bankowych udzielonych w związku z realizacją umowy koncesji na budowę i modernizację wiat przystankowych w Warszawie. Natomiast zadłużenie kredytowe na koniec I kwartału wyniosło 144,9 mln zł, w tym zewnętrzne zadłużenie grupy Helios obejmujące kredyty bankowe i zobowiązania z tytułu leasingu finansowego w wysokości 110,3 mln zł. Walne, które ma zająć się ewentualnym rozdysponowaniem gotówki zaplanowano na 24 czerwca. >> Analizę fundamentalną i wskaźnikową spółki znajdziesz tutaj

Na wysoką dywidendę można załapać się też na NewConnect. Przykładem są CCS i Prolog, które zaoferowały stopę na dwucyfrowym poziomie i mają już za sobą dzień ustalenia prawa. Niemniej na alternatywnym rynku jest więcej równie hojnych spółek. Jedną z nich jest S4E. Niedawno walne spółki informatycznej spółki zdecydowało o przeznaczeniu 3,47 mln zł z zysku za 2013 r. na wypłatę dywidendy. To daje 2 zł na akcję i stopę przekraczającą 15 proc. Dzień dywidendy ustalono na 23 czerwca, a termin wypłaty na 30 września. W I kwartale spółka nie ustrzegła się strat. Strata operacyjna wyniosła 477 tys. zł wobec 158 tys. zł na minusie rok wcześniej. W ocenie S4E, miniony kwartał to rezultat oddziaływania sezonowości na rynek oraz integratorów IT. Szczególnie widać było znikomą liczbę projektów z sektora enterprise oraz public. Wielu klientów prognozujących wydatki oczekuje również na programy unijne ogłoszone na lata 2014-2020, w związku z czym, wstrzymują się jeszcze z wydatkami bądź planują je na późniejsze okresy.

Wysoką dywidendę zapowiada także Gwarant. Agencja ochrony planuje z zysku netto osiągniętego w 2013 roku przeznaczyć na dywidendę 1,95 mln zł. W przeliczeniu na jedną akcję dawałoby to 0,39 zł i stopę bliską 12 proc. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie walne zwołane na 25 czerwca. Proponowanym dniem dywidendy jest 9 lipca, a jej wypłaty 29 sierpnia. Jeszcze wyżej w tym roku licytuje Danks Europejskie Centrum doradztwa Podatkowego. Spółka planuje wypłatę 0,19 zł na akcję z zysku za 2013 rok (stopa ponad 17 proc.). Tu podobnie walne zaplanowano na 25 czerwca, a proponowanym dniem dywidendy ma być 25 września, zaś jej wypłaty 16 październik. Co istotne, obie spółki w I kwartale tego roku zanotowały poprawę zysków. Gwarant zarobił na czysto 676,2 tys. zł wobec 588,2 tys. zł rok wcześniej. Natomiast Danks zwiększył zysk netto z 159,3 tys. zł do 341,1 tys. zł. >> Poprzednie rankingi spółek dywidendowych znajdziesz tutaj

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji pięciu omawianych spółek oraz na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji pięciu omawianych spółek oraz na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agora, Danks, Gwarant, mercor, S4E, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR