Orlen, CCC i banki ciągną WIG20 w górę, wrócił temat GetBacku

Duże spółki przełamały swoją słabość i z opóźnieniem reagują na poprawę nastrojów na globalnych rynkach akcji. Dużo mniej entuzjastycznie zachowują się spółki małe i średnie. Na GPW ponownie wróciły tematy "okołogetbackowe".

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Mocny PKN Orlen i CCC, przy jednoczesnym dobrym zachowaniu całego sektora bankowego (z Alior Bankiem na czele) ciągnie w środę WIG20 mocno w górę. O Kwadrans przed 12:00 indeks blue chipów testował poziom 2.251 pkt., rosnąc o 1,3 proc. To najwyższy poziom od przeszło dwóch tygodni. Giełdowe blue chipy wyróżniały się na tle całego rynku. W tym samym czasie indeksy sWIG80 i mWIG40 lewitowały ponad poziomami wtorkowego zamknięcia.

Ponad 1-proc. zwyżka WIG20 wyróżnia go na tle europejskich indeksów, których zmiany w większości zawierały się w przedziale od -0,4 proc. do +0,4 proc. Wpisują się jednak w obserwowaną od kilku dni lekką poprawę nastrojów na światowych rynkach akcji. Poprawę, której w istotny sposób nie zmąciła, ani napięta sytuacja na linii Ukraina-Rosja, ani też ryzyko nałożenia przez USA nowych ceł na towary z Chin i samochody z Europy.

Poprawa ta widoczna jest też na Wall Street. A to już może dawać nadzieję, że niedawny zwrot tamtejszych indeksów z poziomu październikowych minimów, podobnie jak to miało miejsce na początku kwietnia, kończyła całą dwumiesięczną sekwencję spadkową, co następnie przerodzi się w długi i powolny marsz ku górze. Dokładnie tak samo, jak to miało miejsce ponad pół roku wcześniej. Wtedy po pięciu miesiącach indeksy ustanowiły nowe historyczne rekordy. Czy teraz będzie podobnie? Zobaczymy. Przełom roku z „rajdem św. Mikołaja” i „efektem stycznia” sprzyja snuciu teorii o takiej analogii.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Niezależnie jak w najbliższych tygodniach zachowa się Wall Street, pierwsza połowa środowych notowań na giełdzie w Warszawie upływa pod znakiem systematycznie poprawiających się nastrojów. To sugeruje, że losy dzisiejszej sesji w dużej mierze są już rozstrzygnięte. Szczególnie, że publikowane po południu (godz. 14:30) zrewidowane dane nt. amerykańskiego PKB za III kwartał br. raczej będą wspierać pozytywne nastroje niż je pogorszą.

Dziś indeks WIG20 w górę pchają, wyróżniające się w ostatnich dniach, akcje PKN Orlen (107,10 zł; +1,3 proc.) i CCC (200,80 zł; +2,2 proc.), przy mocnym sektorze bankowym z odreagowującym spadki Alior Bankiem na czele. Akcje tego ostatniego drożeją o 3,8 proc. do 50,55 zł, czym wyróżniają się na tle wszystkich 20-tu blue chipów. Dużo większą cegiełkę do wzrostów WIG20 dokłada jednak drożejący o 0,9 proc. PKO BP i rosnący o 1,7 proc. kurs Pekao.

Zachowanie dużych banków znacząco wspiera WIG20, ale na giełdzie głośno jest przede wszystkim o bankach z portfela Leszka Czarneckiego. Idea Bank i Getin Noble Bank opublikowały wyniki za III kwartał, który zamknął się dla nich odpowiednio stratą netto w wysokości 32,6 mln zł i 14 mln zł. Przy tej okazji inwestorzy dowiedzieli się, że Idea Bank planuje podwyższyć fundusze własne, afera wokół Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wywołała większy odpływ kapitałów z banków i oba planują w tym tygodniu wznowić rozmowy ws. ich fuzji.

UOKiK nałożył na GetBack karę 5 mln zł >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Wyniki banków Czarneckiego to nie jest jedyny giełdowy temat związany z aferą wrocławskiej spółki windykacyjnej. Sam GetBack poinformował, że prowadzi negocjacje na zasadzie wyłączności z Hoist Finance ws. nabycia od niego aktywów za kwotę ponad 1 mld zł. Jednak znacznie szerszym echem odbiła się informacja na temat kary 5 mln zł nałożonej przez UOKiK na spółkę. Na rynku nie brakuje głosów, że decyzja jest mocno spóźniona. Obecnie GetBack jest na skraju bankructwa, a kara powiększona o koszty postępowania administracyjnego uszczupli majątek, z którego mają być spłaceni obecni wierzyciele spółki.

Innym odpryskiem afery GetBack jest informacja, że prokuratura będzie badać, czy Altus TFI nie manipulował na giełdzie kursem EGB Investment.

W środę akcje Idea Banku tanieją o 0,8 proc. do 2,54 zł, Getin Noble Banku drożeją o 5,6 proc. do 0,38 zł, a Altus TFI o 2,9 proc. do 2,48 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, ALTUSTFI, ccc, getback, Getinoble, Ideabank, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR