PKN Orlen: Budowa linii do produkcji nawozów w Anwilu zaawansowana w 32 proc.

Omawiane walory:

Stan zaawansowania budowy nowej linii do produkcji nawozów azotowych w Anwilu Włocławek z Grupy PKN Orlen wynosi 32 proc., a budowa przebiega zgodnie z harmonogramem, poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

orlen,anwil, budowa, akcje,

PKN Orlen: Budowa linii do produkcji nawozów w Anwilu zaawansowana w 32 proc.

– Budowa zaawansowana jest w 32 proc. i przebiega zgodnie z planem, nową linię do produkcji nawozów azotowych oddamy do użytku za półtora roku. To szczególnie istotne w dobie pandemii koronawirusa, bo każda zwłoka to zmiana parametrów finansowych inwestycji – powiedział Obajtek podczas briefingu online.

Szef PKN Orlen poinformował, że jednocześnie trwają już również rozmowy z potencjalnymi klientami, a także ruszyły nabory pracowników nowej linii, którzy będą musieli zostać wcześniej przeszkoleni.

– Za 10-15-20 lat poziom przerobu ropy naftowej na paliwa zdecydowanie spadnie, dlatego musimy iść w kierunku petrochemii, budować kolejne nogi nasze działalności – podkreślił prezes.

Nowa instalacja zwiększy moce produkcyjne nawozów azotowych przez Anwil z ponad 900 tys. ton do ok. 1,5 mln ton i ma przynieść około 250 mln zł rocznego wyniku EBITDA.

– Obecnie importujemy do Polski około 1 mln ton nawozów rocznie. To znaczy, że zwiększenie produkcji Anwilu o 0,5 mln ton powinno także w znacznej części ograniczyć ten import – dodał Obajtek.

Zapewnił jednocześnie, że zgodnie z harmonogramem realizowane są także pozostałe główne inwestycje Grupy PKN Orlen, w ramach programu rozbudowy petrochemii, olefiny w Płocku, glikol w Trzebini czy projekty związane z detalem i energetyką.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o PKNOrlen)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR