PKN Orlen ciągnie WIG20 w dół, w grze PKP Cargo i Unibep

Omawiane walory: , , , ,

Ponad 5-proc. wyprzedaż na kursie akcji paliwowego giganta spycha indeks WIG20 w kierunku wsparcia na 2.000 pkt. Notowania płockiego koncernu tąpnęły po informacji o pośrednim zwiększeniu zaangażowania Skarbu Państwa w akcjonariat.

W piątek główne zachodnioeuropejskie indeksy – takie jak FTSE 100, DAX, CAC 40 czy FTSE MIB – leniwym krokiem maszerują na północ. O 12:00 wzrosty na poszczególnych indeksach mieszczą się w przedziale 0,2-0,4 proc. Znacznie słabiej wypada dziś giełda w Warszawie. Indeks WIG20 traci 0,15 proc. i zbliża się do technicznego i jednocześnie psychologicznego wsparcia na 2.000 pkt. Nieco lepiej radzą sobie giełdowe misie – indeks mWIG40 krąży w okolicach poziomu odniesienia i zachowuje 25-pkt. dystans do wsparcia na 4.400 pkt., a sWIG80 rośnie o 0,2 proc. i próbuje przerwać trwającą od środy serię spadków.

Tematem dnia jest inwestycja PERN w akcje PKN Orlen. Resort energii poinformował, że od 4 sierpnia 2016 r. do 11 stycznia 2017 roku, kontrolowana przez Skarb Państwa spółka zajmująca się eksploatacją sieci rurociągów oraz magazynowaniem ropy naftowej za ok. 1,5 mld zł kupiła 20,95 mln akcji Orlenu. Udział PERN w kapitale akcyjnym koncernu wynosi 4,9 proc. Inwestorzy negatywnie zareagowali na informację o pośrednim zwiększeniu siły głosu Skarbu Państwa w akcjonariat spółki. W piątek notowania spółki paliwowej przy najwyższych obrotach na rynku tanieją o ok. 5 proc.

olen

Na szerokim rynku warto zwrócić uwagę na akcje PKP Cargo (+1,2 proc.). W wywiadzie prasowym prezes Maciej Libiszewski zapowiedział większą współpracę z partnerami w Europie i Chinach, w ramach jedwabnego szlaku. Kolejowy przewoźnik towarowy liczy na krajowe zwiększenie wolumenu przewozu w segmencie kruszyw i materiałów budowlanych, dodając że problem unijnej tzw. dyrektywy hałasowej jest mocno przesadzony. Prezes uważa, że wymiana hamulców na mniej hałaśliwe jest marnotrawstwem pieniędzy, za to proponuje budowę ekranów wygłuszających. Spółka chce kontynuować w 2017 roku rozpoczęte przetargi.

Po czerwonej stronie są walory Banku Millennium (-0,5 proc.). Bank zrezygnował z publikacji wstępnych wyników za 2016 rok (raport miał się pojawić 31 stycznia) oraz przesunął termin publikacji raportu rocznego z 28 lutego na 6 marca. Wśród inwestorów pojawiły się obawy, że wyniki za IV kwartał 2016 roku będą słabe.

O 3,3 proc. rośnie kurs akcji Unibepu. Spółka pochwaliła się umową o wartości 23,6 mln zł z norweską firmą Sandbakkvegen. Unibep do I kwartału 2018 roku wybuduje pięć budynków w technologii modułowej w Heimdal w Norwegii. W przyszłej inwestycji znajdzie się łącznie 51 mieszkań wykonanych pod klucz. Spółka chce także skupić własne akcje, w celu umorzenia. Buy-back obejmie 1 mln walorów, o maksymalnej wartości 12 mln zł.

O 1,3 proc. drożeją akcje Mercator Medical. Producent jednorazowych rękawic medycznych rozpoczął budowę fabryki w Tajlandii. Uruchomienie zakładu wartego 119 mln zł zaplanowano na II kwartał 2018 roku.

Mapa rynku - stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mercator, Millennium, PKNOrlen, PKPCARGO, unibep, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PKN Orlen: Nakłady na projekty ograniczające emisję CO2: ponad 25 mld zł do 2030

  PKN Orlen szacuje, że wydatki inwestycyjne na projekty ograniczające emisję CO2 wyniosą ponad 25 mld zł do 2030 roku. Grupa zrealizuje ponad 60 projektów zwiększających efektywność energetyczną w ciągu 10 lat. PKN Orlen podkreśla, że zamierza objąć pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej.

 • Mercator Medical planuje rebranding w IV kwartale, pracuje nad strategią

  MERCATOR Medical planuje rebranding na przełomie września i października. Jest on związany z nową strategią, nad którą spółka obecnie pracuje, zakładającą szersze otworzenie się na segmenty i branże inne niż rękawice oraz inne środki ochrony osobistej, poinformował prezes Wiesław Żyznowski.

 • Mercator opublikował wyniki półroczne. Inwestorzy realizują zyski

  MERCATOR Medical zanotował w pierwszej połowie 2020 roku 269,9 mln zł skonsolidowanego wyniku EBITDA i 231,1 mln zł zysku netto przy 578 mln zł przychodów, potwierdzając tym samym kontynuację pozytywnych trendów, obserwowanych w poprzednim kwartale. Mimo rekordowych wyników kurs akcji MERCATORa spadał o godz. 9:30 o 5,63 proc.

 • Strach przed korektą w USA blokuje wzrosty na GPW, w grze Mercator i Votum

  Warszawska giełda jest sparaliżowana strachem przed korektą na Wall Street. Nie pomagają nawet ponad jednoprocentowe wzrosty indeksów we Frankfurcie i Paryżu. Nie jest wykluczone, że poranne plusy na zamknięciu zmienią się w minusy.

 • Banki pchają WIG20 na skraj przepaści, w grze PKO BP i Inter Cars We wtorek wszystkie warszawskie indeksy świecą na czerwono. Na dodatek GPW jest jednym z najsłabszych parkietów w Europie. I nic nie wskazuje na to, żeby w drugiej połowie notowań nastroje się poprawiły. Wśród inwestorów rosną obawy, że po szalonym wakacyjnym rajdzie Wall Street jest o krok od przesilenia.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR