PKO BP: Nad propozycją szefa KNF dot. ugód z frankowiczami pracuje 9 banków

Nad propozycją podpisywania ugód z frankowiczami w ramach procedury zaproponowanej przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego pracuje obecnie 9 banków, a prace są "bardzo zaawansowane", poinformował wiceprezes PKO Banku Polskiego Rafał Kozłowski.

banki,kredyty,wakacje,kredytowe

ZBP: Klienci banków złożyli ok. 200 tys. wniosków o wakacje kredytowe

– W grupie banków, które pracują nad tym rozwiązaniem, jest łącznie dziewięć instytucji. […] Prowadzimy bardzo szczegółowy dialog dotyczący tego, jak taka konwersja by przebiegała – powiedział Kozłowski podczas konferencji „Zarządzanie ryzykiem i kapitałem w bankach 2021” w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego.

– Te prace są bardzo zaawansowane i to, że banki zwołują swoje walne zgromadzenia akcjonariuszy, to, że w tych walnych znajdują się odrębne punkty dotyczące kwestii frankowej jest najlepszym dowodem na to, że podchodzimy do tego obecnie odpowiedzialnie. Uważam, że dziś innego rozwiązania na stole nie ma – dodał.

Według niego, to rozwiązanie ma szansę zyskać uznanie wszystkich.

8 grudnia 2020 roku przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacek Jastrzębski zaproponował wprowadzenie rozwiązania „sektorowego” w kwestii ryzyka związanego z walutowymi kredytami hipotecznymi dla całego sektora. Rozwiązanie polegałoby na oferowaniu przez banki swoim klientom możliwości dobrowolnego przystępowania do układów, na podstawie których klient zawierałby z bankiem ugodę, tak jakby jego kredyt od samego początku był kredytem złotowym oprocentowanym za pomocą odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o marżę historycznie stosowaną do takiego kredytu.

Na początku marca Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) podał, że koszt dla sektora bankowego, związany z konwersją kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich według propozycji przewodniczącego KNF szacowany jest na 34,5 mld zł. W wariancie najbardziej kosztownym dla banków, tj. unieważnienia kredytu, koszt ten wyniósłby 234 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR