Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

PKO BP: Pakiet PiS to stymulacja, po uwzględnieniu podatków, na 0,9-1,6 proc. PKB

Opublikowano: 2019-03-07 11:18:20

Stymulacja fiskalna będzie oparta w dużej mierze o zaproponowany przez rząd pakiet fiskalny, a jej wielkość można szacować na ok. 1-2 proc. PKB brutto, a po uwzględnieniu większych wpływów z podatków - na 0,9-1,6 proc. PKB, podali analitycy PKO Banku Polskiego.

(Fot. PiS/fb)

– W 2019 polityka fiskalna będzie istotnie poluzowana (impuls może przekroczyć 1 proc. PKB). Stymulacja fiskalna będzie oparta w dużej mierze o pakiet fiskalny na lata 2019-2020, czyli rozszerzenie programu 500+, transfery Emerytura+, zmiany w PIT, dodatkowe nakłady na lokalny transport publiczny. Wielkość stymulacji szacujemy na ok. 1-2 proc. PKB brutto, a po uwzględnieniu większych wpływów z podatków, na 0,9-1,6 proc. PKB – czytamy w Kwartalniku Ekonomicznym PKO BP.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Czynnikiem wspierającym impuls fiskalny będzie kulminacja napływu środków z UE z perspektywy 2014-2020 przypadająca na koniec 2019. Mimo wzrostu wydatków budżetowych, deficyt budżetowy w 2019 nie powinien przekroczyć założonych w ustawie budżetowej 28,5 mld zł, podkreślili analitycy.

Według nich, deficyt fiskalny w ujęciu ESA 2010 wyniesie w tym roku 1,8 proc. PKB (wobec szacowanych 0,7 proc. PKB w ub.r.), zaś deficyt budżetu państwa według metodologii krajowej pogłębi się do 1,3 proc. PKB (z 0,5 proc. PKB szacowanych na ub.r.).

– Zakładamy, że w 2019 sektor obciążą koszty związane z rozszerzeniem 500+ i 13. emeryturą, podczas gdy ciężar kosztów zmian w PIT będzie przesunięty na 2020. ‚Zakładka’ na wykonanie budżetu państwa w 2019 wynieść może ponad 7 mld zł, a wysokość dotacji do FUS sugeruje dodatkową przestrzeń fiskalną w wysokości ok. 10 mld zł. Dodatkowym buforem może być zysk z NBP (zmiana wielkości rezerw NBP sugeruje transfer do budżetu państwa ok. 5 mld zł). W sumie szacujemy, że deficyt fiskalny (ESA) w 2019 wyniesie 1,8 proc. PKB, a relacja długu publicznego do PKB będzie się nadal obniżać (z 49,5 proc. w 2018 do 48,8 proc. w 2019) – czytamy w raporcie.

Mniej elastyczny może być budżet w 2020 roku, co przy pogorszeniu się sytuacji w otoczeniu zewnętrznym mogłoby oznaczać potrzebę szukania dodatkowych dochodów lub ograniczenia wydatków, zaznaczyli analitycy.

Główne źródła niepewności dla prognozy banku to: (1) presja na wzrost kosztów pracy w sektorze publicznym, (2) skala poprawy ściągalności podatków, (3) stan cyklicznego komponentu dochodów, (4) ograniczenia podażowe absorpcji środków z UE.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • PGNiG planuje realizacje 20 kolejnych odwiertów w obszarze złoża Przemyśl

  Spółka złożyła wniosek w sprawie odnowienia koncesji na największe w Polsce złoże gazu Przemyśl i spodziewa się pozytywnej decyzji "w krótkim czasie". Firma zapowiada również rozpoczęcie prac "w terenie" w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) we wrześniu tego roku.

 • 7Levels ruszy z kampanią nowej, dużej gry w najbliższych tygodniach

  7Levels ruszy oficjalnie z kampanią nowej "dużej" gry w ciągu najbliższych tygodni, poinformował ISBnews wiceprezes Krzysztof Król. Spółka planuje również wydanie kolejnego tytułu zewnętrznego studia na Nintendo Switch w II półroczu. Kurs akcji studia rośnie o ponad 5 proc.

 • GPW wypłaci 3,18 zł dywidendy na akcję za 2018 r.

  Akcjonariusze Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) postanowili przeznaczyć na dywidendę kwotę 133.470.960 zł, co oznacza wypłatę w wysokości 3,18 zł na akcję.

 • R22 zainwestuje w rumuński start-up Blugento

  R22 konsekwentnie rozszerza portfolio usług i narzędzi wspierających firmy w obecności w Internecie oraz automatyzacji procesów komunikacji, marketingu i sprzedaży. Grupa R22 zainwestuje w Blugento – rozwiązanie e-commerce do budowy sklepów internetowych. Dzięki wsparciu finansowemu oraz know-how Grupy R22, Blugento przyśpieszy międzynarodową ekspansję.

 • Minister rolnictwa: Mamy wielką suszę hydrologiczną. Od sierpnia uruchamiamy program nawodnień w rolnictwie wart 1 mld zł

  Połączenie coraz częstszych okresów wysokich temperatur i niewielkich opadów powoduje, że susza dotyka kraj co roku. Bardzo złą sytuację ogólną pogarszają dodatkowo bezśnieżne zimy oraz suche jesienie. Już teraz susza dotknęła w Polsce osiem województw, w niektórych regionach plony mogą być nawet o kilkadziesiąt procent niższe. W sierpniu zostanie uruchomiony nowy program nawodnień w rolnictwie. Skorzystają na nim gminy najbardziej poszkodowane przez suszę w ostatnich latach – zapowiada Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku