PKO BP: Przygotowujemy się do tego, by po Słowacji iść na kolejny rynek

Omawiane walory:

PKO Bank Polski wybrał już kolejny - po Słowacji - kraj w Europie, w którym chce otworzyć oddział korporacyjny i jeśli rada nadzorcza zaakceptuje plan, to zaawansowane prace nad jego uruchomieniem rozpoczną się w tym roku, poinformował wiceprezes Maksymilian Kraczkowski.

(Fot. PKO Bank Polski/fb)

– Przygotowujemy się do tego, by po Słowacji iść na kolejny rynek. Już rozpoczęliśmy prace zmierzające do uruchomienia kolejnej destynacji w Europie i jeśli rada nadzorcza wyrazi zgodę, to ogłosimy jeszcze w tym roku, w którym kraju otworzymy kolejny oddział korporacyjny. Mam nadzieję, że Słowacja za chwilę zawiesi szyld PKO Banku Polskiego – powiedział Kraczkowski podczas spotkania z dziennikarzami.

Dodał, że bank dokonał analizy z punktu widzenia tego, który rynek będzie miał pozytywny wpływ na jego wynik i rozwój biznesu.

– Kierujemy się logiką podążania za biznesem. Firmy same też zgłaszają nam też swoje potrzeby. Wszędzie tam, gdzie są przedsięwzięcia polskich firm związane z bezpośrednimi inwestycjami i wymianą handlową chcemy być obecni. Stajemy się bankiem, który jest inkubatorem biznesu. My nie wchodzimy w przedstawicielstwa, chcemy otwierać oddziały korporacyjne i realnie wspierać biznes – podkreślił wiceprezes.

Kraczkowski powiedział, że oddziały zagraniczne PKO BP we Frankfurcie i Pradze osiągnęły zakładaną w projektach rentowność operacyjną i spełniają oczekiwania zarządu.

– W oddziale czeskim jesteśmy jeszcze poniżej 200 klientów korporacyjnych i jeszcze nie osiągnęliśmy celu, ale Czechy szybciej nabierają masy niż Frankfurt. Obsługujemy też firmy czeskie i niemieckie, które są zainteresowane Polską i aktywnością na rynku polskim. Współpracujemy z lokalnymi firmami, które chcą wejść na rynek polski lub już są na nim. Te firmy uzyskują od nas finansowanie, gwarancje, wsparcie dotyczące finansowania – powiedział Kraczkowski.

Potwierdził, że oddział w Bratysławie zostanie uruchomiony w IV kw. 2019 r.

Bank podał, że prognozowane tempo wzrostu PKB na Słowacji osiągnie w latach 2018-2023 średnio 3,7 proc. i będzie wyższe niż dynamika PKB Unii Europejskiej przeciętnie o 1,9 pkt proc. Eksport towarów z Polski do Słowacji zanotował w 2018 r. wzrost na poziomie 9,6 proc., a dalsza prognozowana dynamika eksportu sięgnie 7-8,4 proc. do 2022 r.

Pierwszy oddział korporacyjny PKO BP uruchomił we Frankfurcie nad Menem pod koniec 2015 roku, kolejny w czeskiej Pradze w II kw. 2017 roku, zaś na IV kw. 2019 r. zaplanowane jest otwarcie oddziału korporacyjnego w Bratysławie.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 324,25 mld zł na koniec 2018 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o pkobp)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR