Play miało 237,6 mln zł zysku netto w II kwartale 2020 r.

Omawiane walory:

Play Communications odnotowało 237,6 mln zł skonsolidowanego zysku netto w II kw. 2020 r. wobec 253,8 mln zł zysku rok wcześniej.

Play, wyniki, media, telekom, akcje,

(Fot. Play/fb)

Zysk operacyjny wyniósł 382,1 mln zł wobec 418,6 mln zł zysku rok wcześniej. Skorygowana EBITDA wyniosła 630 mln zł, wobec 644 mln zł rok wcześniej.

– Skorygowana EBITDA osiągnęła w II kw. 630 mln zł (-2,2 proc. r/r) dzięki poprawie marży na usługach o 36 mln zł r/r, zneutralizowanej niższą o 24 mln zł r/r marżą na sprzedaży towarów oraz wyższymi o 26 mln zł r/r kosztami ogólnymi, administracyjnymi i pozostałymi. Po sześciu miesiącach 2020 r. skorygowana EBITDA wyniosła 1 237 mln zł (+1,4 proc. r/r) dzięki poprawie marży na usługach, w dużej mierze skompensowanej niższą marżą na towarach, wyższymi kosztami ogólnymi i administracyjnymi oraz jednorazową rezerwą na nieściągalne należności, zaksięgowaną w I kw. 2020 r. – czytamy w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1 754,8 mln zł w II kw. 2020 r. wobec 1 759 mln zł rok wcześniej.

– W II kw. przychody operacyjne osiągnęły 1 755 mln zł (-0,2 proc. r/r) dzięki wzrostowi przychodów z użytkowania o 1,9 proc. i wzrostowi przychodów z połączeń międzyoperatorskich o 11,9 proc., które z nadwyżką skompensował spadek sprzedaży towarów o 14,4 proc. W rezultacie w pierwszych sześciu miesiącach roku przychody wyniosły 3 499 mln zł (+1,6 proc. r/r) – czytamy dalej.

– Po okresie, w którym nasza uwaga skupiała się na zabezpieczeniu ciągłości działania i zapewnieniu wsparcia klientom w związku z pandemią COVID-19, w drugiej połowie drugiego kwartału stopniowo powróciliśmy do normalnego działania. 4 maja ponownie otworzyliśmy nasze punkty sprzedaży w centrach handlowych, a obecnie w naszej siedzibie pracuje blisko jedna trzecia pracowników. Wraz z zawieszeniem, a następnie odwołaniem aukcji częstotliwości 5G w paśmie C, która najprawdopodobniej nie zostanie wznowiona w tym roku, ponownie koncentrujemy nasze inwestycje na szybszej budowie stacji bazowych oraz na zwiększeniu przepustowości naszej sieci, w tym na zwiększeniu zasięgu technologii 5G z wykorzystaniem już posiadanych przez nas częstotliwości – powiedział prezes P4 Jean Marc Harion.

W I-II kw. 2020 r. spółka miała 445,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto w porównaniu z 467,4 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 3 499,3 mln zł w porównaniu z 3 444,9 mln zł rok wcześniej.

– Nasze wyniki w pierwszym półroczu 2020 roku w połączeniu ze stopniową poprawą wyników sprzedaży po okresie lockdownu spowodowanym pandemią COVID-19 dają nam pewność, że Play zrealizuje kluczowe cele w postaci skorygowanej EBITDA i FCFE. Pomimo przejściowego zwiększenia dźwigni finansowej w II kw., związanego wyłącznie z wydatkami na rzecz wypłaty dywidendy i z rozliczeniem podatku za 2019 rok, w drugim półroczu tego roku spodziewamy się dalszego spadku wskaźnika długu netto do skorygowanej EBITDA. Nasza sytuacja finansowa pozostaje silna i oczekujemy dalszego przyspieszenia naszych działań w miarę ponownego otwierania się rynków po lockdownie – dodał dyrektor finansowy P4 Marcin Szul.

Na koniec czerwca dług netto do skorygowanej EBITDA osiągnął 2,67x, wobec 2,72x na koniec 2019 roku, dzięki solidnemu generowaniu gotówki, ciągłej spłacie pożyczki uprzywilejowanej i wzrostowi skorygowanej EBITDA. Kwartalny wzrost z 2,56x na koniec marca to przejściowy efekt poniesionych w II kw. wydatków na dywidendę w wys. 420 mln zł oraz wydatków na podatki w wysokości 183 mln zł.

Play podał, że udział klientów kontraktowych wzrósł do 66,5 proc. (+0,2 pp r/r), podczas gdy wskaźnik rezygnacji poprawił się w II kw. do poziomu 0,66 proc., osiągając w pierwszej połowie roku poziom 0,70 proc. Średnie ARPU wzrosło w II kw. do poziomu 34,7 zł (+3,8 proc. r/r) oraz do 34,3 zł (+4,1 proc. r/r) w pierwszej połowie 2020 r., przy utrzymaniu udziału pakietowych kart SIM na poziomie 40 proc.

Play Communications jest właścicielem 100 proc. udziałów w P4 (Play), która jest operatorem telefonii komórkowej Play. Spółka zadebiutowała na GPW w lipcu 2017 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT play, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR