PMI sygnalizują przełom w Europie?

Retoryka kompletnego oderwania Wall Street od pogarszających się w ostatnich dniach perspektyw dla gospodarki przybiera na sile, rosnąca liczba analityków zwraca uwagę na drożejące złoto jako sygnał zabezpieczania pozycji na rynku akcji.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Rynki europejskie mają za sobą wymarzoną sesję. Nie zwiastowało jej zachowanie kontraktów w godzinach nocnych. Niefortunna wypowiedź P. Navarro, zinterpretowana jako decyzja o zakończeniu porozumienia handlowego USA-Chiny wywołała chwilowe załamanie w Azji, ale dzięki szybkiemu dementi ze strony prezydenta Trumpa dzień mógł rozpocząć się na niewielkich plusach. Wzrosty przybrały na sile po serii bardzo dobrych danych PMI z kontynentu, bez wyjątku znajdujących się powyżej konsensusu. Wskaźnik dla przemysłu w strefie euro wzrósł z 39,4 pkt. do 46,9 pkt. (konsensus: 43,8 pkt.), a dla sektora usługowego z 30,5 pkt. (po rewizji) do 47,3 pkt. (konsensus: 40,5 pkt.). PMI dla Francji z obu segmentów gospodarki przekroczyły próg 50 pkt., podobnie jak wskaźnik dla przemysłu brytyjskiego. Rynki zareagowały entuzjastycznie, główne indeksy zyskały od 1,3 proc. (IBEX) do 2,1 proc. (DAX), kurs EUR/USD rósł przejściowo nawet do 1,135 (z dołków na poziomie 1,125 w nocy). Dla schłodzenia nastrojów warto przypomnieć, że konstrukcja PMI ma to do siebie, że do potwierdzenia wychodzenia z recesji po tak niskich poziomach będzie potrzebne jego utrzymanie się powyżej granicy 50 punktów przez kilka miesięcy – po spadku do rekordowo niskich poziomów odbicie musiało być silne, a czerwcowe odczyty mogą być zniekształcone przez stopniowe luzowanie ograniczeń przez rządy. Kolejnym istotnym pytaniem jest to, które zadawano sobie przy publikacji ostatnich amerykańskich danych o sprzedaży detalicznej, czyli wątpliwość, w jakim stopniu gwałtowna poprawa w sektorze usługowym i handlu była związana z odroczonym w okresie izolacji popytem, który rozładuje się w ciągu 1-2 miesięcy.

Rynek amerykański zachowywał się wczoraj znacznie spokojniej. S&P500 zyskał 0,4 proc., a NASDAQ 0,7 proc. Wprawdzie spółki technologiczne odnotowały nowe szczyty, ale też zamykały się wyraźnie powyżej dziennych maksimów. Głównym obciążeniem dla USA pozostaje koronawirus, w stanie Waszyngton zadecydowano właśnie o przywróceniu obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych po wyraźnym wzroście odsetka wyników pozytywnych w przeprowadzanych testach. W Arizonie, Kalifornii, Missisipi i Nevadzie odnotowano rekordowe liczby nowych przypadków, w 10 stanach wzrost tydzień do tygodnia przekroczył 50 proc. New York Times dotarł do dokumentów sugerujących, że UE szykuje dla prezydenta Trumpa „podziękowanie” za marcowy zakaz podróży z Europy, przygotowując się do wpisania USA wraz z Rosją i Brazylią na listę krajów, z których nie będzie można przekroczyć unijnych granic nawet po tym jak otworzą one własne. Retoryka kompletnego oderwania Wall Street od pogarszających się w ostatnich dniach perspektyw dla gospodarki przybiera na sile, rosnąca liczba analityków zwraca uwagę na drożejące złoto jako sygnał zabezpieczania pozycji na rynku akcji.

gold,złoto,wykres

CFD na złoto

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Rynki azjatyckie lekko dziś spadają, podobnie jak notowania kontraktów na amerykańskie, a w szczególności europejskie indeksy. Kalendarz makroekonomiczny na dzisiaj jest właściwie pusty, choć niemieckie Ifo zapewne potwierdzi wczorajsze wskazania PMI.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 24 czerwca 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR