Polityka miesza na giełdzie, Energa w górę, Orlen w dół

Omawiane walory: , ,

Dziś Energa drożeje o 3,9 proc. po sugestii ministra Sasina, że PKN Orlen może podnieść cenę w wezwaniu na nią. Sam Orlen tanieje. Spada też kurs Lotosu, któremu ciążą gorsze od prognoz wyniki za IV kwartał 2019 roku.

pkn orlen, energa, lotos, komentarz, akcje, indeksy

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Tydzień na globalnych rynkach akcji rozpoczął się od spadków. Wprawdzie umiarkowanych, ale spadków. W ten trend wpisuje się warszawska giełda. Przed południem indeks WIG20 spadał o 0,5 proc. i testował poziom 2.100 pkt. WIG miał wartość 57.698 pkt. (-0,21 proc.), mWIG40 4.075 pkt. (-0,01 proc.), a sWIG80 12.826 pkt. (+0,16 proc.). Dla porównania niemiecki DAX i francuski CAC40 cofały się o 0,4 proc., ale już kontrakty terminowe na amerykański indeks S&P500 notowane było blisko zera.

W poniedziałek rano światowe giełdy uginają się pod wpływem szybko rosnącej liczby ofiar śmiertelnych koronawirusa (910 osób) i jeszcze szybciej rosnącej liczby potwierdzonych przypadków zachorowań (ponad 40,5 tys.). Z drugiej jednak strony, niektóre duże chińskie firmy kooperujące z zachodnimi koncernami wznawiają pracę, co poprawia nastroje inwestorom. Podobnie jak płynące z Chin sugestie odnośnie możliwej obniżki stóp procentowych przez tamtejszy Ludowy Bank Chin. Dlatego nie jest pewne, czy poranne gorsze nastroje, utrzymają się do końca dnia. Obraz sesji może dziś jeszcze się zmienić.

Giełda w Warszawie wpisuje się w zachowanie innych europejskich parkietów, ale przy ulicy Książęcej toczy się własna gra. Za sprawą wywiadu udzielonego przez ministra aktywów państwowych Jacka Sasina w centrum uwagi znalazły się akcje spółek ze Skarbem Państwa w akcjonariacie.

Kurs Energi idzie w górę o 3,9 proc. do 7,40 zł, a PKN Orlen spada o 0,8 proc. do 74,18 zł, po wypowiedzi Sasina o tym, że zaoferowana przez Orlen w wezwaniu cena 7 zł za jedną akcję Energi to „absolutne minimum”. Rynek odebrał to jako sugestię ewentualnego podwyższenia ceny w wezwaniu.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Nie była to jedyna ważna sugestia, jaka pojawiła się we wspomnianym wywiadzie ministra Jacka Sasina dla „Dziennika Gazety Prawnej”. Wyłonił się z niego obraz spółek Skarbu Państwa, które zmniejszają lub nie płacą dywidendy, w których będą dokonywane zmiany zarządów, a także które dalej będą przedmiotem fuzji i przejęć. Z punktu widzenia rynkowego oznacza to dodatkowe ryzyko inwestycyjne.

Na minusie jest nie tylko PKN Orlen, ale też Lotos. Akcje koncernu z Gdańska tanieją o 3 proc. do 73 zł, co jest najniższym kursem od maja 2019 r. W tym wypadku pretekstem okazały się wyniki kwartalne. Spółka podała, że w IV kwartale zysk EBITDA LIFO wyniósł 0,6 mld zł, czyli był o ponad 30 proc. niższy niż przed rokiem i o 7 proc. słabszy od prognoz analityków. Spadły też przychody. W ostatnich trzech miesiącach 2019 roku sprzedaż skurczyła się o prawie 9 proc. rok do roku do 7,21 mld zł. Był to także wynik niższy od konsensusu, który kształtował się na poziomie 7,31 mld zł.

W tym tygodniu warszawska giełda, podobnie jak większość światowych rynków akcji, w dalszym ciągu pozostanie pod wpływem doniesień z Chin nt. epidemii koronawirusa, jak również będzie reagować na wtorkowo-środowe wystąpienie szefa Fed Jerome Powella w Kongresie, gdzie zaprezentuje półroczny raport nt. polityki monetarnej.

Inwestorzy z pewnością też będą śledzić publikowane w tym tygodniu dane o inflacji CPI, sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA, raporty nt. dynamiki PKB Niemiec i Wielkiej Brytanii w IV kwartale, a na krajowym podwórku potencjalne emocje może wzbudzić publikacja styczniowych danych o inflacji CPI (prognoza: 4,2 proc. R/R) i dynamice PKB za ostatni kwartał 2019 roku (prognoza: 3 proc. r/r).

Duży wpływ na zachowanie poszczególnych spółek notowanych na GPW i NewConnect będą miały ich wyniki kwartalne. W tym tygodniu raport opublikuje m.in. PKO BP i Orange Polska. Szacuje się, że w IV kwartale zysk netto największego banku w Polsce obniżył się o 22 proc. w skali roku do 786 mln zł, a w całym 2019 roku ukształtował się na poziomie 4,1 mld zł. W przypadku Orange Polska oczekuje się straty netto na poziomie 163 mln zł, przy wzroście przychodów o 1,4 proc. R/R do 2,97 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT energa, Lotos, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR