Polityka psuje hossę na WIG20. CD Projekt wciąż na fali

Omawiane walory: , , , ,

Wtorkowe wzrosty na WIG20 przekreślił komunikat Komisji Europejskiej o wszczęciu przeciwko Polsce drugiego etapu postępowania dotyczącego uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Mocnym punktem warszawskiego parkietu były dziś giełdowe misie.

Wtorkowa sesja na GPW zapowiadała się obiecująco. Przez większość dnia główne indeksy takie jak WIG, WIG20 czy mWIG40 rosły o ponad 0,6 proc. i wypisywały się w pozytywną tendencję na rynkach globalnych, którą jeszcze w poniedziałek zapoczątkowali Amerykanie. Na wczorajszej sesji indeks S&P 500 podskoczył o ponad 1 proc. i przebił się przez opór na poziomie 2.480 pkt. Wzrosty na Wall Street podziałały na wyobraźnię inwestorów na rynkach azjatyckich i europejskich. W efekcie zdecydowana większość z nich zanotowała we wtorek zyski.

Klimat na warszawskiej giełdzie popsuły doniesienia z Brukseli. Inwestorzy nerwowo zareagowali na komunikat Komisji Europejskiej o wszczęciu przeciwko Polsce drugiego etapu postępowania dotyczącego uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Zastrzeżenia dotyczą ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Komisja wytyka m.in. niezgodność z prawem Unii zapisów dot. wprowadzenia odmiennego wieku emerytalnego wśród sędziów (dla kobiet 60 lat i mężczyzn 65 lat), przyznanie uprawnienia dla ministra sprawiedliwości do uznaniowego przedłużania kadencji sędziów, którzy osiągnęli wiek emerytalny, oraz uznaniowego odwoływania i powoływania prezesów sądów. Polskie władze mają teraz miesiąc na odniesienie się do zastrzeżeń komisarzy. Brak kompromisu może znaleźć finał w Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Kolejna odsłona sporu na linii Bruksela-Warszawa została negatywnie odebrana przez inwestorów zagranicznych, dla których spółki z indeksu WIG20 stanowią segment tzw. pierwszego wyboru. Zaraz po publikacji negatywnego dla Polski stanowiska KE, indeks blue chipów najpierw spadł w okolice poziomu odniesienia, a następnie zszedł pod kreskę. Największe straty zanotowały dziś koncerny energetyczne (PGE, Energa), PKO BP oraz miedziowy KGHM.

notowania

Kolejną słabą sesję i jednocześnie nowe wielomiesięczne minima zanotował dziś indeks sWIG80 (-0,5 proc.). Honoru warszawskiego parkietu broniły dziś spółki z drugiej linii. mWIG40 zyskał 0,66 proc. i był dziś jedynym indeksem, który zakończył wtorkową sesję na plusie. Warto dodać, że w ciągu dnia segment średniaków rósł o 0,8 proc. i zbliżał się do lokalnych szczytów z ostatnich siedmiu miesięcy, które wyznaczają górne ograniczenie konsolidacji. Wybicie z niej byłoby przepustką do szybkiego wzrostu do minimum 5.200-5.260 pkt. Na dodatni wynik indeksu mWIG40 zapracowały przede wszystkim akcje CD Projektu, Kruka, Stalproduktu, Getin Noble Banku i Benefit Systems.

Na GPW w centrum uwagi znów były akcje CD Projektu. Notowania producenta gier wideo w ciągu czterech sesji urosły już o ponad 1/4 i po drodze ustanowiły szczyt na 106,60 zł. Oprócz wiary pokładanej w sukces nowej „maszynki do robienia pieniędzy”, czyli gry karcianej „Gwint”, do kupna akcji zachęciła rekomendacja kupuj od analityków Erste, z podniesioną ceną docelową do 121,50 zł z 73,10 zł poprzednio.

Faworyci DM mBanku na wrzesień>>> CZYTAJ WIĘCEJ

O 3,4 proc. podrożały dziś akcje Getin Noble Banku. Impulsem do odbicia okazała się informacja o sprzedaży (wraz z Leszkiem Czarneckim) pakietu 51 proc. akcji LC Corp. Na zamknięciu sesji za jeden walor banku płacono 1,22 zł.

Spadkową sesję ma za sobą Energa. Prezes gdańskiej spółki podczas konferencji prasowej tłumaczył powody uznania 150 umów z farmami wiatrowymi za nieważne. Energa podała w poniedziałek, że jej spółka zależna Energa-Obrót zaprzestała realizacji 22 ramowych umów sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia z wytwórcami energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) i zdecydowała o wszczęciu postępowań sądowych i arbitrażowych, których przedmiotem ma być ustalenie nieistnienia stosunków prawnych. >> Energa walczy o setki milionów złotych z właścicielami farm wiatrowych

Po ponad jednodniowej przerwie giełda wznowiła handel akcjami Vistalu. Tąpnięcie notowań o 45 proc. z 5,10 zł do 2,80 zł to efekt sobotniego komunikatu o zakończeniu przeglądu kontraktów budowlanych w zakresie szacowanych przychodów i kosztów. Spółka szacuje, że w wyniku aktualizacji budżetów może dojść do obniżenia wyniku na realizowanych i zakończonych kontraktach budowlanych, co wpłynie negatywnie na jednostkowy wynik finansowy brutto za okres od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2017 r. o kwotę około 42,9 mln zł oraz skonsolidowany wynik finansowy brutto za okres od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2017 r. o kwotę około 88,1 mln zł. Na dokładkę Vistal zasygnalizował odpis na kwotę 3,4 mln zł na przeterminowane należności zagrożone prawdopodobieństwem nieściągalności oraz przełożył termin publikacji sprawozdania finansowego z 15 na 29 września.

notowania

Sesję do udanych zaliczą akcjonariusze Benefit Systems. Notowania spółki urosły 3,4 proc. do 1.024 zł. Wzrosty to efekt informacji na temat ruszającego w najbliższy piątek skupu akcji. W ramach buy backu Benefit kupi ponad 35 tys. akcji własnych po 1.200 zł (1,33 proc. kapitału zakładowego). Sentyment do spółki dodatkowo poprawia najnowsza rekomendacja kupuj od analityków Wood&Company, z ceną docelową właśnie na poziomie 1.200 zł.

To nie koniec emocji na dzisiaj, ponieważ o 19:00 czasu polskiego rozpocznie się konferencja, podczas której Apple zaprezentuje m.in. iPhone 8 i iPhone X. Reakcja inwestorów na najnowsze produkty giganta z Cupertino będzie miała znaczący wpływ na przebieg sesji na Wall Street oraz start środowych notowań w Azji i Europie. >> Zobacz także: Poziom 2.500 pkt. w zasięgu S&P 500

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT benefit, CDPROJEKT, energa, Getinoble, vistal, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Roszady w indeksach. Biomed-Lublin i Mercator awansują do mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 19 czerwca br. Biomed-Lublin i Mercator Medical zastąpią Forte oraz Stalprodukt w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.

 • WIG20 z przytupem wrócił powyżej 1.800 pkt., kolejna mocna sesja CCC i JSW Zielony początek piątkowej sesji na GPW. W czwartek ECB otworzył giełdom okienko do dalszych wzrostów. Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy go nie zamkną. Sesja powinna zakończyć się sporymi wzrostami indeksów.
 • CD Projekt przełożył cyberpunkowy event z powodu napiętej sytuacji w USA

  Night City Wire poświęcone grze Cyberpunk 2077 odbędzie się 25 czerwca, a nie jak pierwotnie planowano 11 czerwca. Studio przesunęło event z uwagi na falę protestów w Stanach Zjednoczonych po śmierci George'a Floyda.

 • PKN Orlen ma porozumienie z Energą i Eneą w sprawie elektrowni Ostrołęka C

  PKN Orlen zawarł porozumienie ze spółkami ENERGA i Enea, dotyczące kierunkowych zasad kontynuacji współpracy przy budowie elektrowni Ostrołęka C realizowanej przez spółkę Elektrownia Ostrołęka. Porozumienie to przewiduje kontynuację inwestycji ze zmianą założeń technologicznych z technologii węglowej na technologię opartą na paliwie gazowym.

 • Giełdowe maluchy wyleczyły się z COVID-19, w grze Quercus i CCC Dobre nastroje na rynkach globalnych i wciąż mocny sektor energetyczny, utrzymują warszawską giełdę w zielonej strefie. Jednocześnie trwa niewielka realizacja zysków na spółkach gamingowych. Całość sprawia jednak wrażenie dość kruchej stabilizacji, dlatego na koniec dnia nastroje na GPW mogą być diametralnie różne od tych porannych.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR