Polska dołączyła do grona 25. największych eksporterów na świecie w 2018 r.

Polska dołączyła do grona 25. największych eksporterów na świecie w 2018 roku, a eksport pozostaje dźwignią rozwojową polskiej gospodarki, wynika z analiz Banku Pekao. W ciągu kilkunastu lat relacja polskiego eksportu do PKB zwiększyła się o ponad 20 pkt proc. do poziomu 55 proc. w 2018 roku. Nadwyżka w handlu zagranicznym kształtowała się w ostatnich trzech latach na poziomie 70-80 mld zł.

eksport,ranking,Polska,gospodarka

Z długoletniego importera netto towarów i usług Polska przeistoczyła się w eksportera netto.

– W ciągu zaledwie kilkunastu lat relacja polskiego eksportu do PKB zwiększyła się o ponad 20 pkt proc. do poziomu 55 proc. w 2018 roku. W efekcie, dołączyliśmy do elitarnego grona 25 największych eksporterów globu. Spośród blisko 90 krajów o liczbie ludności przekraczającej 10 mln mieszkańców, silniejszy wzrost odnotował na całym świecie tylko Wietnam – powiedział prezes Banku Pekao Michał Krupiński podczas konferencji CEO Summit.

Źródło: Raport Banku Pekao „Czy Polskę stać na globalnych czempionów?”

Z długoletniego importera netto towarów i usług Polska przeistoczyła się w eksportera netto, a za dynamiczny wzrost eksportu odpowiadają w dużym stopniu koncerny zagraniczne.

Blisko połowa wartości naszego eksportu została wypracowana przez niecałe 11 tys. firm z kapitałem zagranicznym. Aż dwie trzecie czołówki największych eksporterów w naszym kraju to lokalne spółki-córki największych globalnych koncernów. Jednocześnie 27 proc. łącznej wartości dodanej zawartej w polskim eksporcie wytwarzana jest poza granicami kraju – to więcej nie tylko od średniej dla krajów rozwiniętych, ale też większości gospodarek rozwijających się – czytamy w materiale.

Źródło: Raport Banku Pekao „Czy Polskę stać na globalnych czempionów?”

Bank wskazał na podwykonawczy charakter polskiej produkcji eksportowej, skierowany głównie do krajów UE – jedna piąta sprzedaży zagranicznej trafia na rynki pozaeuropejskie.

Silna pozycja Polski w handlu międzynarodowym wyraźnie kontrastuje z utrzymującym się od lat na relatywnie niskim poziomie zaangażowaniem kapitałowym polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych.

– Polska gospodarka powinna przechodzić z fazy stricte eksportowej w ekspansję kapitałową. Umiejętne zaadresowanie kluczowych wyzwań ekspansji może nadać nowy, silny impuls internacjonalizacji rodzimych spółek, które mają realną szansę stać się kreatorami światowych trendów i aktywnymi aktorami na międzynarodowej scenie fuzji i przejęć. Odważniejsze wyjście polskich przedsiębiorstw za granicę mogłoby także stanowić ważny bodziec rozwojowy polskiej gospodarki, która nadal skutecznie umacniałaby swoją pozycję w unijnym i światowym handlu – wskazał Krupiński.

Źródło: Raport Banku Pekao „Czy Polskę stać na globalnych czempionów?”

Autorzy raportu rekomendują, że celem gospodarki powinno być utrzymanie wzrostu eksportu na poziomie powyżej 5 proc. rocznie.

– Twórcy raportu wskazują również, że czynniki, na których opierał się w przeszłości dynamiczny rozwój polskiego eksportu, stopniowo tracą na sile. Proces ten może w kolejnych latach znacząco przyspieszyć w obliczu niekorzystnych trendów demograficznych, presji na wzrost kosztów energii, czwartej rewolucji przemysłowej (skutkującej automatyzacją i digitalizacją procesów produkcyjnych), czy perspektywy ograniczenia funduszy unijnych – oceniają twórcy raportu.

Źródło: Raport Banku Pekao „Czy Polskę stać na globalnych czempionów?”

Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) eksport wzrósł o 7 proc. r/r do 221 mld euro w 2018 r., zaś import wzrósł w tym okresie o 9,7 proc. r/r do 226,1 mld euro.

Według Narodowego Banku Polskiego (NBP) eksport towarów z Polski wzrósł w II kw. 2019 r. o 5,8 proc. do 57 072 mln euro, zaś import wzrósł o 4,1 proc. r/r do 56 744 mln euro.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Analiza techniczna 10 rakiet z NewConnect

  W niemal kompletnej ciszy główny indeks NewConnect podskoczył o 30 proc., a na akcjach wielu małych spółek odnotowano rekordowe obroty. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku sprawdził techniczne możliwości 10 spółek, których kursy akcji mocno poszybowały w górę w ostatnim czasie.

 • Cordia International ogłosił wezwanie na akcje Polnordu Węgierska Cordia International ogłosiła wezwanie na sprzedaż 33,5 mln akcji Polnordu. Zamiarem wzywającego jest osiągnięcie do 100 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu i wycofanie spółki z obrotu. Cena oferowana w wezwaniu to 3,55 zł za akcję.
 • Sasin: W Ostrołękę C zaangażowano 912 mln zł w kapitale i 235 mln zł w pożyczkach W realizację inwestycji w Elektrownię Ostrołęka C zaangażowano dotychczas 912,5 mln zł jako kapitał własny spółki celowej, należącej do Energi i Enei, oraz 235 mln zł w wypłaconych łącznie spółce pożyczkach, poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
 • DM mBanku: Spadek cen gazu pomaga wynikom Grupy Azoty

  Jakub Szkopek, analityk DM mBanku w lutowym raporcie podtrzymał rekomendację kupuj dla Grupy Azoty z ceną docelową 30,31 zł za akcję. Branżowy gigant jest jednym z faworytów biura w bieżącym sezonie wyników.

 • Na czym polega spłata kilku chwilówek?

  Problemy ze spłatą zobowiązań ma wiele osób. Jeśli należymy do grupy, która ma trudności ze spłatą kilku chwilówek, najpewniej stresujemy się tym, skąd wziąć na nie pieniądze? Na szczęście nie jesteśmy całkiem bezradni!


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR