Powell wprowadza NASDAQ w korektę

S&P500 zamknął się 1,3 proc. niżej, a NASDAQ 2,1 proc. niżej po tym jak swoimi spokojnymi wypowiedziami Jerome Powell zawiódł rozbuchane oczekiwania rynkowe. Drugi z indeksów znalazł się tym samym oficjalnie w terytorium korekcyjnym (spadek o więcej niż 10 proc. od szczytu).
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Podczas czwartkowej sesji na rynku utrzymywała się nerwowość wywołana oczekiwaniem na decyzję OPEC w sprawie limitów wydobycia ropy i wieczorne wystąpienie prezesa Fed. Nastrojów nie poprawiły tragiczne dane o europejskiej sprzedaży detalicznej w styczniu (-5,9 proc. m/m vs. konsensus -1,4 proc. m/m, ujemna rewizja za poprzedni miesiąc), ale inne liczby były mieszane – zamówienia w amerykańskim przemyśle i wnioski o zasiłek kształtowały się lekko powyżej oczekiwań, natomiast produktywność w 4Q2020 okazała się najniższa od 40 lat. Żadna z publikacji nie miała jednak wystarczającej rangi, by zdeterminować obraz sesji, oczy inwestorów giełdowych wciąż zwrócone są na rynek długu, gdzie amerykańskie obligacje skarbowe były natomiast pod presją od początku dnia. Główne giełdy europejskie zamknęły się jednak w okolicach zera, podobnie jak Warszawa, gdzie WIG20 zyskał 0,1 proc., mWIG40 stracił 0,3 proc., a sWIG80 0,5 proc. Niemal całą sesję główny indeks spędził w terytorium ujemnym, zamykając się niemal 30 punktów powyżej minimów. Największą ujemną, choć i tak poważnie zredukowaną kontrybucję wniósł KGHM (-2,9 proc.), mocnym obciążeniem było też Allegro (-2,6 proc.), które wydaje się tracić szansę, które jest coraz bliżej zakwestionowania krótkiego odbicia. Kolejną niesamowitą sesję ma za sobą Mabion, który kosztował rano już nawet 98 zł, by przy obrotach sięgających 217 mln zł zamknąć się dokładnie tam, gdzie w środę (59,20 zł).

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

S&P500 zamknął się 1,3 proc. niżej, a NASDAQ 2,1 proc. niżej po tym jak swoimi spokojnymi wypowiedziami Jerome Powell zawiódł rozbuchane oczekiwania rynkowe. Drugi z indeksów znalazł się tym samym oficjalnie w terytorium korekcyjnym (spadek o więcej niż 10 proc. od szczytu). Wprawdzie prezes Fed podkreślił, że obserwuje wzrost rentowności z uwagą i będzie przeciwdziałał pogorszeniu warunków na rynku finansowym, gdyby zagrażało ono osiągnięciu celów Rezerwy Federalnej, ale nie zapowiedział wprost „Operacji Twist” (redukcji pozycji na krótkim końcu i zakupów obligacji na długim końcu krzywej), nie mówiąc już o sugerowanym mocno na wyrost przez niektórych zwiększeniu skali skupu obligacji. Rentowności 10-latek wzrosły po wystąpieniu powyżej 1,55 proc., nasilając wyprzedaż. Rotacja sektorowa była wspierana także przez zaskakującą decyzję OPEC+ o pozostawieniu produkcji w kwietniu na niezmienionym poziomie, na skutek czego cena baryłki WTI zbliża się w godzinach porannych do 65 USD. Po spadku o kolejnych -4,9 proc. Tesla traci już 12 proc. YTD i niemal jedną trzecią od tegorocznych szczytów, wraz ze swoją flagową pozycją wyprzedawane jest ARK Innovation i inne jego flagowe pozycje, a z każdą ujemną sesją ryzyko paniki inwestorów indywidualnych i poważniejszego dostosowania zaczyna rosnąć.

Inną konsekwencją wczorajszego wzrostu rentowności jest ponowny spadek EUR/USD poniżej 1,20 i test lutowych dołków, a także nowe minima złota. Nastroje w ryzach trzyma relatywna siła Azji, gdzie w godzinach porannych niektóre indeksy znajdowały się nad kreską (w momencie pisania komentarza są minimalnie poniżej) nawet pomimo konserwatywnego tonu otwierającego Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych wystąpienia premiera Li Keiquanga. Kontrakty futures sugerują minusowe otwarcia w Europie, co jest jednak raczej drugorzędne wobec faktu, że dzień może potoczyć się bardzo różnie po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy. Rynek może się jednak zachowywać po nich bardzo chimerycznie, w kontekście obecnej sytuacji trudno wykluczyć, że zła publikacja odczytana byłaby nawet z ulgą, powodując spadek rentowności i wzmacniając naciski na Fed.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 5 marca 2021 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR