Powrót do „normalności”

Środowa sesja zakończyła się przynajmniej częściowym odwróceniem procesów cenowych, które widzieliśmy we wtorek. Pomimo utrzymywania się rentowności amerykańskich obligacji 10- letnich na powyżej 0,65 proc., dolar silnie się osłabiał, a kurs EURUSD powrócił powyżej 1,18 w dzisiejszych godzinach porannych.

kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Zgodnie z naszymi podejrzeniami, dostosowanie na rynku długu przestało być poważnym obciążeniem dla rynków akcji, wyższe rentowności mogą mieć chwilowy negatywny efekt, ale w horyzoncie nawet kilku dni jest on zazwyczaj kwestionowany, o ile nie wynika z działań władz banków centralnych. Rynki europejskie zaczęły wczorajszą sesję bardzo niepewnie, ale finalnie przyniosła ona wzrosty od 0,5 proc. (IBEX) do 2 proc. (FTSE100) na głównych indeksach. Jak widać po tych liczbach, spadek PKB w Wielkiej Brytanii o -20,4 proc. k/k (rekordowy spośród dotychczas opublikowanych statystyk) nie przestraszył inwestorów, wywołując raczej nadzieje na dalszą stymulację fiskalną niezależnie od deklaracji R. Sunaka, brytyjskiego kanclerza skarbu.W relacji do zagranicy zobaczyliśmy kolejny słaby dzień na GPW – WIG20 wzrósł o 0,4 proc., mWIG40 spadł o tyle samo, a sWIG80 o 1,0 proc. W ujęciu relatywnym korekta małych spółek staje się coraz bardziej ewidentna, ale na razie inwestorzy polskich MiŚiów pozostają benficjentami dobrych nastrojów na świecie – o poważniejszym ruchu w dół będzie można mówić dopiero po przebiciu wsparcia w okolicach 13800 punktów.

S&P500 wzrosło wczoraj o 1,4 proc., a NASDAQ o 2,1 proc. Spółki technologiczne w dobrym stylu wyszły z chwilowego osłabienia, czego symbolem mogą być trzyprocentowe wzrosty Apple. Dodając do tego słabość Russel 2000 można powiedzieć, że zachowanie rynku amerykańskiego wróciło do normy. Warto zwrócić uwagę, że przejście do zwyczajowego trybu amerykańskiej giełdy nie wymagało żadnej poprawy na froncie negocjacji fiskalnych między Demokratami a Republikanami. W chwili obecnej nie są one tak naprawdę prowadzone, pomimo że wątpliwości co do efektywności weekendowych zarządzeń prezydenta Trumpa, w szczególności dotyczącego ochrony wynajmujących przed eksmisją, rosną.

Indeksy azjatyckie w większości są dziś na plusie, ale negatywnie wyróżnia się na ich tle Hang Seng, a kontrakty na europejskie i amerykańskie indeksy nie sugerują kontynuacji wczorajszego ruchu na starcie sesji. Gotowe do kontynuacji wczorajszego odbicia wydaje się natomiast złoto, handlowane w momencie pisania komentarza w okolicach 1.930 USD.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 13 sierpnia 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • GPW próbuje odrobić straty z początku tygodnia, w grze Energa i CD Projekt

  Wezwanie na Energę, CD Projekt próbujący wrócić powyżej 400 zł i najtańsze od 4 miesięcy akcje CCC skupiają we wtorek uwagę inwestorów. GPW jako całość odreagowuje natomiast ostatnie spadki, podążając podobną ścieżką co inne europejskie parkiety.

 • Ciąg dalszy przeceny złotego, kurs EUR/PLN najwyższy od maja

  Lekka poprawa nastrojów na rynkach globalnych to za mało, żeby zatrzymać ostatnią przecenę złotego. Polska waluta dalej traci na wartości, podążając w ślad za spadającymi notowaniami EUR/USD oraz odzwierciedlając narastające obawy inwestorów, że w Europie mogą wrócić lockdowny w związku z mocno rosnącą liczbą osób zarażonych koronawirusem.

 • Moonlit podpisał pierwsze umowy licencyjne do Model Buildera

  Moonlit rozpoczął okres wrześniowych imprez PAX Online X EGX Digital oraz Digital Dragons Showcase od podpisania umów licencyjnych z AK Interactive oraz Hobby Zone. Spółka zaprezentowała również nową odsłonę Model Buildera, publikując zaktualizowane demo gry.

 • Kredyty ratalne m.in. na zakup sprzętu RTV, AGD i mebli coraz popularniejsze

  Sierpniowe statystyki Biura Informacji Kredytowej pokazały spadki sprzedaży kredytów gotówkowych, mieszkaniowych oraz udzielanych w ramach limitu na karcie kredytowej. Wyraźny wzrost odnotowały za to kredyty ratalne. – W porównaniu z danymi z ubiegłego roku w sierpniu zaobserwowaliśmy niemal 10-proc. wzrost udzielonych kredytów ratalnych, a wartościowo był to niemal 15-proc. wzrost – precyzuje Sławomir Grzybek z Biura Informacji Kredytowej. Od początku roku do końca sierpnia liczba udzielanych kredytów ratalnych była większa o 0,7 proc. w ujęciu rocznym.

 • Dekpol ma list intencyjny ws. wejścia w projekty fotowoltaiczne

  Dekpol zawarł z firmą T&T list intencyjny, w myśl którego rozpocznie realizację projektów na rynku fotowoltaiki, podała spółka. W ramach współpracy rozpoczęto projektowanie farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 75 MW. Spółki szacują, że kooperacja może docelowo dotyczyć realizacji projektów elektrowni fotowoltaicznych o szacowanej łącznej mocy nawet do 500 MW. Kurs akcji spółki rośnie w wtorek o godz. 9:30 o blisko 7 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR