„Prezent” Mnuchina dla nowej administracji

Sekretarz Skarbu stwierdził, że nie planuje wydłużenia wprowadzonych wiosną programów pożyczkowych dla przedsiębiorstw i zwrócił się do Rezerwy Federalnej z prośbą o zwrot środków rządowych służących do zabezpieczenia ewentualnych strat. Jeżeli bank centralny wykona tę operację, co wydaje się na razie scenariuszem bazowym, utrudni to szybkie przywrócenie programów po objęciu władzy przez Bidena.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Czwartkowa sesja na europejskich giełdach rozpoczęła się od spadków i właściwie przez cały dzień nie wydarzyło się nic, co spowodowałoby bardziej istotny ruch w którąkolwiek ze stron. Główne indeksy zamknęły się od 0,4 proc. (FTSE MiB) do 0,9 proc. (DAX) niżej, na poziomach bardzo zbliżonych do otwarcia. Większej reakcji nie wywołały ani gorsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy (wzrost nowych wniosków o zasiłek o 742 tys. vs. konsensus 707 tys.), potwierdzające obawy, że kolejna fala epidemii zaczyna dotykać realnej gospodarki za oceanem, ani informacje, że przygotowywana przez AstraZeneca wraz z Uniwersytetem Oksfordzkim szczepionka jest skuteczna w testach przeprowadzanych także na starszych pacjentach. Jednym z niewielu rynków, gdzie sytuacja wyglądała ciekawie była Turcja, gdzie podniesiono stopy o 475 pb (do 15 proc.). Ruch widziany jest jako demonstracja autonomii wobec prezydenta Erdogana, który był mu rzekomo przeciwny i wywołał wyraźne umocnienie liry.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W USA zobaczyliśmy odbicie po słabej środzie, S&P500 wzrosło o 0,4 proc., a NASDAQ o 0,9 proc. Zazwyczaj oznaczałoby to pozytywne perspektywy dla dzisiejszej sesji w UE, ale sytuację komplikują zaskakujące działania odchodzącego Sekretarza Skarbu, który stwierdził, że nie planuje wydłużenia wprowadzonych wiosną programów pożyczkowych dla przedsiębiorstw i zwrócił się do Rezerwy Federalnej z prośbą o zwrot środków rządowych służących do zabezpieczenia ewentualnych strat. Jeżeli bank centralny wykona tę operację, co wydaje się na razie scenariuszem bazowym, utrudni to szybkie przywrócenie programów po objęciu władzy przez Bidena. Ruch Mnuchina przynajmniej tymczasowo oznacza przekreślenie nadziei na jakąkolwiek współpracę pomiędzy starą i nową administracją w USA.

Sesja w Azji ma mieszany charakter, ze spadkiem Nikkei i niewielkimi wzrostami w Hong Kongu i Szanghaju, a kontrakty na europejskie i amerykańskie indeksy utrzymują się wokół zera. Pewnym obciążeniem dla giełd UE i Londynu pozostaje kolejny negatywny zwrot akcji w negocjacjach Brexitowych, objawiający się w apelu Francji i Belgii, by Unia zaczęła się przygotowywać na brak porozumienia po wydłużonych negocjacjach.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 20 listopada 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR