StockWatch.pl

Prezes GetBacku liczy, że banki i instytucje finansowe zgodzą się na „haircut”

Omawiane walory: ,

Przemysław Dąbrowski na miesiąc przed głosowaniem w sprawie układu zaapelował do inwestorów o zbudowanie wspólnego nacisku na banki i inne instytucje finansowe. Prezes GetBacku wierzy że, przy wsparciu inwestorów, KNF i polityków, uda się nakłonić instytucje do wejścia w ramy układu i redukcję długu.

Przemysław Dąbrowski w liście otwartym zwrócił się z apelem do obligatariuszy o zbudowanie wspólnego silnego nacisku na banki i inne instytucje finansowe, aby i one zgodziły się wejść w ramy układu. Prezes GetBacku wskazał w tym miejscu na tzw. obligatariuszy zabezpieczonych, czyli tych, którzy na mocy umów zawartych jeszcze za kadencji Konrada K., mogą domagać się spłaty całości zobowiązań. W świetle prawa sytuacja tej grupy wierzycieli jest dużo lepsza niż inwestorów-obligatariuszy indywidualnych, którzy obecnie – według deklaracji zarządu – mogą liczyć jedynie na spłatę 31 proc. w gotówce. Dąbrowski dodał, że jeśli instytucje zgodzą się na „strzyżenie”, warunki układowe dla pozostałych wierzycieli ulegną znaczącej poprawie. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym obligacjom GetBacku

– Banki bowiem, zgodnie z zawartymi ze starym zarządem umowami, mają pełne prawo wymagać od GetBack spłaty całości zobowiązań. Rezygnacja ze scenariusza sanacyjnego dodatkowo umocniła ich pozycję. Nie znaczy to oczywiście, że scenariusz, w którym instytucje te zdecydują się na „haircut” jest całkowicie nierealny, ale wymagałby pełnego skupienia sił w ostatnim miesiącu przed posiedzeniem sądu, właśnie na tym froncie walki o lepsze warunki spłaty zobowiązań GetBack. Warto zaznaczyć, że sytuacja, w której banki zdecydowałyby się na takie same warunki spłaty jak pozostali obligatariusze, dałaby nam możliwość poprawienia propozycji układowej z 31 proc. do 47 proc. – zaznaczył w liście Przemysław Dąbrowski, prezes GetBacku.

Zarząd wrocławskiej spółki liczy także na wsparcie Komisji Nadzoru Finansowego i polityków.

– W naszej opinii dzisiejszy zarząd GetBack nie ma siły oddziaływania, która sprawiłaby, żeby banki i inne instytucje finansowe same z siebie zrezygnowałyby z części swoich należności. Tylko kilka instytucji finansowych odpowiedziało pozytywnie na nasze wezwania w tej sprawie. Jednak większość odmówiła udziału w układzie – czytamy dalej.

Windykator pracuje też nad cofnięciem niekorzystnych umów, jakie zarząd Konrada K. zawarł z Altusem i Trigonem. GetBack wezwał oba fundusze do rozmów. Prezes GetBacku przyznał, że spółka mocno kuleje w obszarze działalności operacyjnej, a odbudowa biznesu może być bardzo kosztowna.

Dwa lata, w których wszyscy na rynku windykacji się rozwijali, stary zarząd poświęcił na manipulowanie danymi finansowymi i PR. Spółka straciła ten czas. Systemy IT są przestarzałe, brakuje nowoczesnych strategii windykacyjnych, a po kryzysie brakuje także ludzi. Nie zmniejsza to oczywiście naszej determinacji w pracy nad poprawą efektywności operacyjnej, ale nie tu upatrujemy szansy na uratowanie GetBack – uważa prezes GetBacku.

Równolegle wrocławska spółka windykacyjna prowadzi rozmowy z zainteresowaną objęciem udziałów grupą inwestorów. Prezes zaznaczył, że proces trwa i biorą w nim udział najwięksi europejscy gracze.

– W naszej opinii, przy odpowiednim układzie transakcji, dałoby to możliwość poprawy sytuacji obligatariuszy, ale nie tylko. Wejście inwestora to przede wszystkim alternatywa dla scenariusza realizacji odzysków z obecnych portfeli – spłaty zobowiązań przez kolejne 8 lat. Rada Wierzycieli może odegrać w tym procesie bardzo ważną rolę. Jej nastawienie do takiego scenariusza może być kluczowe dla jakości i warunków przedstawionych ofert. – dodał prezes.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ALTUSTFI, getback, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR