Prezes GPW liczy na ok. 30 debiutów na rynku głównym i NewConnect w 2020 r.

Omawiane walory:

Liczba debiutów na giełdzie w Warszawie może sięgnąć w przyszłym roku ok. 30 - łącznie na rynku głównym i na NewConnect, szacuje w rozmowie z ISBnews.TV prezes Marek Dietl. Jego zdaniem, powodem delistingów jest m.in. duży i tani dostęp do długu dla funduszy private eqity.

– Około 30 debiutów wydaje się zupełnie realne. Pojawia się coraz więcej dużych podmiotów, które są z nami w dialogu. Nie inwestowaliby czasu na spotkania, gdyby nie mieli w perspektywie debiutu – powiedział Dietl w rozmowie z ISBnews.TV w kuluarach Kongresu 590 w Rzeszowie. Agencja ISBnews była patronem medialnym tego wydarzenia.

Podkreślił, że chodzi o nowych emitentów zarówno na rynku głównym, jak i na alternatywnym rynku NewConnect.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zdaniem prezesa GPW, obecnie czynnikiem ograniczającym IPO są niskie wyceny.

– Z punktu widzenia kulturowego, mamy bardzo dobre perspektywy dla giełdy, problematyczne są po prostu niskie wyceny. Jeśli poprawią się wyceny i dostosują do średnich europejskich, to uważam, że pojawią się u nas bardzo ciekawe debiuty – wskazał Dietl.

Problemów z wyceną nie mają spółki z branży detalicznej i gamingowej.

– Jeden z naszych emitentów jest dobrze wyceniany między 30 a 40 razy zysk, a to jest dla spółek z branży detalicznej bardzo dobra wycena. […] W branżach, które są niżej wyceniane, np. produkcyjnych, można rozumieć, że [giełda] to nie jest dzisiaj scenariusz bazowy dla firm – dodał.

Prezes GPW oczekiwał na początku roku, że „większy ruch a konto pracowniczych planów kapitałowych (PPK) spowoduje mocniejszy ruch debiutowy, ale on jeszcze nie nastąpił”.

– To dojrzewa dość dostojnie. […] Napięcia chińsko-amerykańskie powodują, że inwestorzy koncentrują się na najbardziej płynnych, największych rynkach i nas zostawili troszkę z boku w swojej strategii, plus rozwarcie do niemożliwości suwaka OFE sprawiało, że wyceny nie są aż tak atrakcyjne – dodał.

Na pytanie, dlaczego spółki wycofują się z warszawskiego parkietu, Dietl odpowiedział „drukowanie euro w strefie euro powoduje, że rozrosły się bardzo fundusze private eqity i one mają bardzo tani dostęp do długu, bardzo łatwo ściągają spółki z giełd. Giełdy londyńska czy wiedeńska tracą po 6-7 proc. spółek rocznie. My netto tracimy 2-3 proc. rocznie, więc w miarę bronimy się przed falą delistingu”.

Zdaniem Dietla, obecnie przeprowadzenie tzw. lewarowanego wykupu jest bardzo proste i tanie. Funduszy jest dużo, a mechanizm private eqity polega na tym, że wycenę napędzają optymiści, czyli ci, którzy są gotowi zapłacić najwięcej.

– Na giełdzie mamy rynkową wycenę, gdzie mieszają się optymiści z pesymistami i firmy muszą zdecydować, czy chcą mieć rozproszony akcjonariat i nadawać ton swojej strategii samodzielnie, czy w koordynacji z akcjonariuszem, który ma 80-90 proc. udziałów – powiedział prezes GPW.

– Widzę w polskiej przekorze, ambicji i dobrze rozumianej ułańskiej fantazji to, że wielu przedsiębiorców mówi: albo będę firmą rodzinną, albo, jak już są problemy z sukcesją, to wolę myśleć o giełdzie, żeby firma pozostała polską spółką – stwierdził.

Od początku tego roku na głównym rynku pojawiło się 6 nowych emitentów, w tym tylko jeden nowy (Boombit), a 5 przeniosło się z NewConnect. Z kolei na NewConnect zadebiutowało w tym roku 12 spółek.

Jak podało wczoraj PwC, w samym III kw. br. na rynku głównym GPW nie odnotowano debiutów, a łączna wartość czterech pierwotnych ofert publicznych (IPO) przeprowadzonych na NewConnect wyniosła niespełna 5,3 mln zł. W Europie wartość IPO w III kw. br. wzrosła o 2,7 proc. r/r do 3,8 mld euro, co było efektem dwóch megaofert (IPO o wielkości przekraczającej 1 mld euro), które miały miejsce na giełdzie w Niemczech i w Szwecji.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT gpw, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • GPW w poniedziałek zaprezentuje swoją platformę crowdfundingową

  Raisemana - tak będzie nazywać się nowa platforma crowdfundingowa GPW. Więcej informacji na temat jej funkcjonowania giełda przedstawi w poniedziałek, 28 sierpnia o godz. 11:00.

 • GPW chce zainwestować ok. 4 mln zł w armeńską giełdę Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie podpisała porozumienie z Centralnym Bankiem Armenii w sprawie negocjacji odkupienia 65 proc. udziałów w giełdzie armeńskiej. Jak podaje GPW, szacunkowa wartość 100 proc. udziałów AMX wynosi około 5,8 mln zł, co oznacza, że wartość potencjalnej transakcji wyniesie niecałe 4 mln zł.
 • GPW ma term sheet ws. zakupu 65 proc. udziałów Armenia Securities Exchange

  Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie podpisała porozumienie term sheet z Central Bank of Armenia w sprawie negocjacji zakupu pakietu większościowego stanowiącego 65 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki Armenia Securities Exchange, organizującej obrót instrumentami finansowymi oraz prowadzącej izbę depozytowo-rozliczeniową w zakresie obrotu instrumentami finansowymi w Armenii.

 • XTB i DataWalk zastąpią Bogdankę i Getin Noble Bank w indeksie mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 18 września br. X-Trade Brokers i DataWalk zastąpią Lubelski Węgiel Bogdanka oraz Getin Noble Bank w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.

 • Obroty na rynku głównym GPW wzrosły o 7 proc. r/r do 17,5 mld zł w sierpniu

  Łączna wartość obrotów akcjami na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wyniosła 17,49 mld zł w sierpniu 2020 r., tj. wzrosła o 6,9 proc. r/r. Kurs akcji warszawskiego parkietu spada w środę po godz. 16:00 o blisko 3 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR