Prezes KBJ: Emisja akcji to jedna z możliwości, rozważamy różne scenariusze

Omawiane walory:

Gościem poniedziałkowego czatu inwestorskiego w StockWatch.pl był Artur Jedynak, prezes spółki informatycznej KBJ. Na spotkaniu omówiono m.in. najnowsze wyniki finansowe oraz przedyskutowano kwestię ewentualnej emisji akcji bez prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy.

Źródło: KBJ SA

Głównym tematem czatu inwestorskiego z prezesem KBJ były opublikowane 14 lutego wyniki za IV kwartał i cały ubiegły rok. Spółka informatyczna w ujęciu r/r odnotowała blisko 50-proc. wzrost przychodów netto ze sprzedaży i rekordowy w historii zysk netto na poziomie 2,5 mln zł. Wyniki za 2017 rok były także o 30 proc. wyższe od wstępnych szacunków publikowanych tydzień wcześniej.

Przekroczenie prognozy i wynikająca z tego różnica bierze się z faktu, iż znacząca część naszych przychodów jest rozliczana w Q4, a możliwość ich uwzględnienia wynika głównie z odbiorów prowadzonych projektów. Publikując prognozę, musimy brać pod uwagę ryzyko przesunięć w projektach, co jest typowe dla branży. Przesunięcie odbioru np. o jeden tydzień dużego projektu skutkowałoby uwzględnieniem przychodów już w kolejnym kwartale. Ponieważ udało się zrealizować wszystkie zakładane terminy/projekty, uzyskany wynik wypadł wyżej, niż pierwotna prognoza – powiedział Artur Jedynak w rozmowie na żywo z użytkownikami StockWatch.pl.

>> Zapis całego spotkania z Arturem Jedynakiem, prezesem KBJ znajdziesz tutaj

Ubiegłoroczny wynik netto jest o 76 proc. lepszy od tego z 2016 roku. Spółka spełniła też zapisane w polityce dywidendowej przesłanki tj. wzrost przychodów w roku obrotowym w stosunku do roku poprzedniego oraz zysk netto nie mniejszy niż rok wcześniej. Według założeń polityki dywidendowej spółki, łączna kwota dywidendy nie może przekroczyć połowy zysku netto.

– KBJ od 5 lat konsekwentnie płaci dywidendę kierując się opublikowaną polityką dywidendową. W tym roku spełnione są wszystkie przesłanki do wypłaty dywidendy, chcemy utrzymać status spółki dywidendowej. Decyzje podejmuje walne w połowie roku. – odpowiedział prezes KBJ.

Nie zabrakło również pytań o bieżącą kondycję spółki. Według niektórych analiz, rosnąca krajowa gospodarka nie wspomaga sektora informatycznego. Spółki IT narzekają na brak zamówień publicznych i rosnące koszty wynagrodzeń.

– Przedstawiona opinia nie budzi moich większych obaw, dywersyfikacja źródeł przychodów jest kluczowym punktem w strategii spółki. Proszę zwrócić uwagę na naszą strukturę przychodów w raporcie wg branż. Sektor publiczny razem stanowi 15 proc. przychodów spółki. W zamówieniach publicznych widać delikatną poprawę, moim zdaniem będzie to rosnąca tendencja. Gdyby jednak było inaczej, nasza baza klientów, backlog i otwarte procesy sprzedażowe dają nam dość duży poziom bezpieczeństwa. Koszty wynagrodzeń trzymamy pod kontrolą. – powiedział Artur Jedynak podczas czatu inwestorskiego.

>> Artyści Rynków – bezpłatne szkolenia i konferencje CMC Markets Sprawdź harmonogram w swoim mieście

Prezes spółki informatycznej z NewConnect podzielił się z uczestnikami czatu również informacjami na temat modelu finansowego.

– Rentowność na marży pierwszej usług utrzymania (serwis) to przedział 5-12 proc., projektów wdrożeniowych ok. 15 proc., oprogramowania własnego to ok. 30-40 proc. – dodał prezes zarządu KBJ SA

W czwartym kwartale 2017 roku KBJ rozpoczął projekt testowy z jedną ze spółek z WIGu20. Na tle wcześniejszych projektów spółki (eJPK, eLEK, eNIPV), nowy produkt zapowiada się bardzo obiecująco.

W naszej opinii jest to produkt o potencjale większym niż e-JPK, e-NIPV i e-Leki łącznie. Jest to oprogramowanie niezwiązane z regulacjami prawnymi, możliwe do sprzedaży do dużej liczby klientów zarówno w PL jak i za granicą. Widzimy w nim duży potencjał. Zakończenie wdrożenia testowego a następnie roadshow z wybraną grupą klientów pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy nasze założenia są prawidłowe. – odpowiedział przedstawiciel KBJ.

Oprócz omówienia wyników za IV kwartał 2017 roku, kluczowym tematem dla uczestniczących w czacie inwestorskim była planowana wcześniej emisja akcji przez spółkę. Artur Jedynak podkreślił, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła i emisja akcji (oraz jej ewentualna forma) nie jest pewna.

– Myślę, że informując o planach emisyjnych dałem Państwu zbyt jednoznaczny przekaz lub został on odebrany, że emisja to pewnik i że decyzja zapadła. Nie to było moją intencją. Emisja jest możliwa, niemniej nie jest to przesądzone, decyzje w tym zakresie nie zapadły. (…) Wyniki za poprzedni rok w połączeniu z możliwym ograniczeniem dywidendy + ew. wsparcie kapitałem dłużnym w niewielkim stopniu pozwoliłyby na sfinansowanie planów rozwojowych spółki (lub pokryłyby je w znaczącym stopniu). Istotne są cele spółki – w pierwszej kolejności wyniki i wzrost. Jednocześnie, chcemy i zasadniczo musimy poprawić płynność spółki, do czego niezbędna jest zmiana (rozszerzenie) struktury akcjonariatu. Emisja to jedna z możliwości, rozważamy różne scenariusze. Rozmawiamy jednocześnie z inwestorami instytucjonalnymi, prowadzimy w trybie ciągłym rozpoznanie pod potencjalne przejęcia – podał do wiadomości prezes KBJ.

>> Soft, który uleczył wynik – omówienie sprawozdania finansowego KBJ za IV kw. 2017 r.

KBJ posiada 60 proc. udziałów w spółce Albit. Ta zanotowała dodatni wynik za ubiegły rok obrotowy. Zapytany o wyniki Albitu Artur Jedynak wyjaśnił, że kluczowe w przypadku tej spółki są efekty synergii.

– Chcieliśmy aby Albit miał dodatni wynik, ponieważ w 2017 r. to reorganizacja spółki była celem. Chciałbym przypomnieć główny cel, dla jakiego został przejęty Albit – jest nim zapewnienie dodatkowych mocy produkcyjnych i poprawa struktury kosztów (oszczędności). Wynik netto Albitu z punktu widzenia KBJ nie jest najważniejszy, ponieważ wartość pochodzi z redukcji kosztów i zapewnieniu możliwości realizacyjnych pod wyższą sprzedaż. – doprecyzował Artur Jedynak

W poniedziałek kurs KBJ wzrósł o 4,46 proc. Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w grudniu 2011 roku. Kurs odniesienia wynosił wówczas 9,44 zł. Obecnie za jeden walor spółki trzeba zapłacić ok. 16,40 zł.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kbj, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR