Prezydent: Przedsiębiorcy i rolnicy będą zwolnieni ze składek na 3 miesiące

Przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku płacenia składek ZUS, a osoby prowadzące działalność rolniczą - z obowiązku płacenia składek na KRUS przez okres trzech miesięcy, poinformował prezydent Andrzej Duda.

Fot. fb/Andrzej Duda

Zapisy takie znajdą się w projekcie ustawy o działaniach osłonowych dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.

– Przepisy mają służyć, żeby w jak największym stopniu uchronić Polaków przed kryzysem gospodarczym – powiedział Duda podczas konferencji prasowej.

Przypomniał, że przed kilkoma dniami apelował o „wprowadzeniu ulgi w postaci zwolnienia na 3 miesiące z płacenia ZUS„. I taki zapis ma znaleźć się w projekcie.

Dzisiaj prezydent poinformował także, że „wprowadzono przepisy, że rolnicy prowadzący działalność gospodarczą będą traktowani jako przedsiębiorcy„.

– Rodzice będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego [przewidzianego w specustawie dotyczącej walki z COViD], przysługującego na dzieci do 8. roku także w rodzinach rolniczych – powiedział Duda.

Początkowo projekt specustawy, dotyczący tarczy antykryzysowej zakładał odroczenie składek ZUS przez trzy miesiące bez dodatkowych opłat za prolongatę, a nie zwolnieniu z nich. Tymczasem po interwencji prezydenta wprowadzono zapis o zwolnieniu ze składek ZUS na ten czas. Ma też objąć rolników.

Koszt tego rozwiązania to – jak mówił wcześniej Duda – 13 mld zł miesięcznie (wyliczenia te były robione przed zapowiedzią objęcia zwolnieniem z KRUS rolników).

Jak zapowiadano wcześniej, projekt ten ma zostać dzisiaj przyjęty przez Radę Ministrów.

Propozycje zawarte w tarczy antykryzysowej obejmują m.in. dopłaty ok. 2 tys. zł do płacy pracownika objętego przestojem lub obniżonym wymiarem pracy, dofinansowanie dla prowadzących działalność gosp. do 90 proc. min płacy, gdy obroty spadną o 80% przez 2 miesiące. Znalazł się tam m.in. także zapis o tym, że Polski Fundusz Rozwoju (PFR) otrzyma 6 mld zł na wsparcie dla firm – kapitałowe lub nawet w formie bezzwrotnego finansowania.

Rząd chce, by projekt został rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się 27 marca br. w trybie częściowo zdalnym. Jest przekonany, że uda się uzyskać poparcie Senatu dla tej inicjatywy.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał we wtorek, że nawet jeżeli specustawa zostałaby przyjęta w ciągu jednego czy dwóch tygodni, ma obowiązywać od 1 kwietnia.

Dotychczas w naszym kraju stwierdzono 957 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia koronawirusem, 13 osób zmarło.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR