Prognoza wysokich strat zamiast zysków zepchnęła w przepaść kurs akcji Erbudu

Omawiane walory:

Spółka budowlana poinformowała, że po I półroczu będzie mieć aż 30 mln zł straty netto i ponad 40 mln zł straty operacyjnej. Inwestorzy zareagowali paniczną wyprzedażą akcji na te doniesienia. W środę przed południem notowania Erbudu spadały o blisko 30 proc.

W środę przed południem kurs akcji Erbudu spadał o blisko 30 proc.

Grupa Erbud poinformowała, że w najbliższym sprawozdaniu finansowym (pojawi się 5 września) wykaże prawie 30 mln zł straty netto. Dla rynku to niemały szok, ponieważ rok wcześniej spółka miała 7 mln zł zysku. Na poziomie operacyjnym strata ma wynieść nawet 40,5 mln zł, wobec 14,8 mln zł zysku w I półroczu 2017 r.

Erbud tłumaczy, że przyczyną tak wysokich strat są przeszacowania marż na realizowanych kontraktach. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Erbudu

– W toku prac nad raportem okresowym zarząd ocenił, że konieczne jest przeszacowanie marż na realizowanych kontraktach zarówno w kraju, jak i za granicą. Przyczyną konieczności dokonania zmniejszenia planowanych marż jest postępujący wzrost cen materiałów oraz usług podwykonawców. Dotyczy to kontraktów kalkulowanych i zawieranych w latach 2015-2016. Na ujemny wynik ma również wpływ ostateczne rozliczeniem dziewięciu kontraktów budowlanych (sześć realizowanych w kraju przez emitenta oraz trzech kontraktów realizowanych w przez spółkę zależną od emitenta – GWI GmbH). – czytamy w komunikacie.

Skokowo rośnie liczba upadłości w branży budowlanej. Problemem rosnące zadłużenie firm i wzrost cen materiałów >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Zarząd przygotował też rezerwę w wysokości 5 mln zł na wypadek niewypłacalności jednego ze zleceniodawców.

Według Piotra Zybały z DM mBanku, zaskakująco wysoka skala strat wskazuje na problemy z szacowaniem rentowności kontraktów i kontroli nad ich realizacją. Zaskoczenie jest tym większe, że dotyczy portfela zamówień o krótkim terminie zapadalności.

Grupa zastrzegła jednak, że zarówno skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Erbud, jak również jednostkowe sprawozdanie finansowe Erbudu jest przedmiotem weryfikacji przez niezależnego biegłego rewidenta – firmę PWC w ramach procesu przeglądu sprawozdań finansowych za I półrocze roku 2018, więc nie można wykluczyć możliwości zmiany wskazanych kwot.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Erbud)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR