Prognozy na marzec dla warszawskiej giełdy

Jeśli rozmowy na linii USA-Chiny nie zakończą się zawarciem długo oczekiwanego porozumienia, marzec przyniesie pierwszą w tym roku głębszą korektę. W najbliższym miesiącu warszawski rynek będzie żył wynikami finansowymi spółek, kampanią wyborczą oraz roszadami w indeksach.

Eksperci przepytani przez StockWatch.pl wskazują na szereg czynników ryzyka jakie wiszą nad rynkami akcji.

Po świetnym styczniu i ponad 5-proc. wzroście, WIG20 przeszedł do defensywy. W lutym indeks największych polskich spółek schudł o blisko 2 proc. i spora w tym zasługa środowego zjazdu, sprowokowanego przez spadki na Wall Street. Świetny miesiąc mają za sobą za to małe i średnie spółki. Indeks mWIG40 zyskał 2,1 proc., a sWIG80 powiększył tegoroczny dorobek aż o 4 p.p. WIG20 pod względem stopy odstawał nie tylko od polskich indeksów, ale też zagranicznych odpowiedników. Główne indeksy giełd w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy we Francji kończą luty na plusie.

– Luty przyniósł potwierdzenie stopniowej odbudowy potencjału małych spółek – sWIG80 zachował relatywną przewagę względem indeksu reprezentującego największe spółki notowane na GPW. Szukając uzasadnienia dotyczącego słabości WIG20 na tle zagranicy, warto zwrócić uwagę na fakt, że od początku roku rynki napędzają dwa tematy: negocjacje handlowe na linii USA-Chiny oraz gołębie nastawienie Fed. W obu wypadkach bezpośredni efekt pozytywny tych czynników dotyczy Polski w ograniczonym stopniu – komentuje Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

WIG20 jest w tym roku outsiderem. Spadek formy zaczął się na przełomie stycznia i lutego.

W lutym motorem napędowym wzrostów na światowych parkietach były doniesienia nt. negocjacji na linii Chiny-USA. Dariusz Świniarski z TMS Brokers dodaje, że giełdy rynków rozwijających się dostały wsparcie również ze strony gołębiej retoryki Fed, która osłabia dolara i wsparła rynek surowców.

– W naszej ocenie zmiana retoryki ze strony Fed może oznaczać dopasowanie do zmiany w postrzeganiu przyszłej kondycji gospodarki światowej, co potwierdza tezę o słabnącym momentum globalnego PKB. Takie środowisko nie jest dobrym otoczeniem do mocnego zaangażowania ryzykowne aktywa, jak akcje. Natomiast obecna faza cyklu koniunkturalnego preferuje surowce, stąd napływy na poziomie 17,5 mld USD do funduszy rynków wschodzących od początku roku nie mogą dziwić i to one w dużej mierze stoją za wzrostami indeksów z koszyka. – uważa Dariusz Świniarski, zarządzający portfelami w TMS Brokers.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

To, jak wypadnie najbliższy miesiąc na rynkach akcji, zależy przede wszystkim od wyniku rozmów na linii USA-Chiny. Michał Marczak z DM mBanku uważa, że jeżeli Trump i Xi podpiszą porozumienie (co może nastąpić już w marcu), globalna sytuacja makro powinna zacząć się poprawiać i zwiększyć wolumeny wymiany handlowej.

– Przez lepsze perspektywy makro nastąpi rewizja prognoz wyników spółek w górę, co da kolejny impuls wzrostowy dla giełd. W Polsce inwestorzy w coraz większym stopniu będą zwracać uwagę na zbliżający się termin uruchomienia PPK. – prognozuje Michał Marczak, zastępca dyrektora Biura Maklerskiego mBanku.

Wyniki, kampania wyborcza i roszady w indeksach

Analitycy StockWatch.pl co roku publikują kilkaset analiz raportów spółek notowanych na GPW

Ekspert z DI Xelion zaznacza, że w wypadku Starego Kontynentu marzec rozpoczynamy mając z tyłu głowy rozczarowujący sezon wynikowy w USA. Zyski na akcję spółek, które do tej pory opublikowały raporty są wg Morgan Stanley przeciętnie 3 p.p. gorsze od oczekiwań. Oznacza to, że dynamika zysków w 4Q2018 może finalnie okazać się ujemna.

W Polsce szczyt sezonu wciąż jest przed nami. Do końca przyszłego miesiąca poznamy wyniki za 2018 rok wszystkich spółek z WIG20. Z dotychczas opublikowanych raportów na plus wypadły Orange Polska, Alior Bank, Eurocash i Lotos. Największy zawód jak dotąd sprawiły rezultaty Orlenu.

– Po publikacji 25 proc. raportów widać, że spółkom ciężko jest pobić nisko zawieszone oczekiwania, co przy spadku zysku netto w relacji r/r nie jest pozytywnym prognostykiem. Dla części polskich blue chipów większy wpływ będzie miała marcowa reklasyfikacja, która dla spółek wchodzących będzie oznaczała wzrost pasywnego popytu, natomiast dla opuszczających indeks, może oznaczać skokową przecenę. – zaznacza Dariusz Świniarski.

Zmiany w indeksach, czyli tzw. roczna rewizja portfeli indeksów (WIG20, WIG20TR, mWIG40, mWIG40TR, sWIG80, sWIG80TR, WIG30, WIG30TR), wejdą w życie po sesji 15 marca.

W najbliższym miesiącu obok wyników spółek istotnym czynnikiem będzie rozpoczęta niedawno kampania wyborcza do PE. Czynnik polityczny już dał o sobie znać na GPW. Reakcję na zapowiedzi kolejnych transferów socjalnych widać m.in. na kursach akcji spółek handlowych, które z konsumpcji żyją (m.in. Dino Polska, Eurocash, CCC, LPP).

– Z drugiej strony pojawiają się kolejne pozycje wydatkowe w budżecie, który został już uchwalony, stąd może pojawić się konieczność jego nowelizacji. Zwiększenie deficytu nie będzie bez wpływu na polski rynek długu rządowego, szczególnie, że przestrzeń do wzrostu rentowności jest duża. – mówi ekspert TMS Brokers.

W prognozach na najbliższe tygodnie zdecydowanym pesymistą jest Marcin Kiepas, który jednym tchem wylicza szereg czynników ryzyka.

Stawiam, że w marcu Wall Street pójdzie w dół, ze względu na wykupienie, brak nowego paliwa do wzrostów i gorsze dane z amerykańskiej gospodarki. Korekta powinna zawitać także na rynek. Marzec spadkowo zapowiada się także dla złotego. W Europie może wkradać się też ryzyko polityczne związane ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Dlatego spodziewam się kontynuacji spadków na GPW. – komentuje Marcin Kiepas, analityk niezależny.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR