Dino Polska i Play zastąpią Energę i Eurocash w WIG20

Giełda przedstawiła wynik rocznej rewizji portfeli głównych indeksów. Energa i Eurocash tracą miejsce w prestiżowym segmencie na rzecz debiutantów z 2017 r. Rewizja zmniejszy odrobinę udział Skarbu Państwa w indeksie WIG20.

Rewizja roczna dotyczy portfeli indeksów WIG20, WIG20TR, mWIG40, mWIG40TR, sWIG80, sWIG80TR, WIG30 oraz WIG30TR. Ogłoszone właśnie zmiany wejdą w życie po sesji 15 marca.

W indeksie WIG20 roczna
Energa i Eurocash pod względem kapitalizacji już od dawna są poza pierwszą dwudziestką. Obecnie spółka energetyczna jest wyceniana na 4,06 mld zł i zajmuje 32. pozycję na liście największych firm, a giełdowy hurtownik z wyceną 2,83 mld zł – 39. (z pominięciem spółek notowanych na zasadzie dual listingu). Z kolei Dino Polska (10,49 mld zł) jest 16., a Play Communications (5,43 mld zł) – 24.

Dino Polska to prawdziwe objawienie na GPW. Kurs akcji w ciągu dwóch lat od debiutu urósł o blisko 220 proc. Operator sieci supermarketów Dino rozwija swój biznes w imponującym tempie. W III kwartale 2018 r. spółka po raz kolejny zaraportowała rekordowe przychody i zyski. Sprzedaż przekroczyła już 1,5 mld zł w ujęciu kwartalnym, natomiast zysk netto wyniósł ponad 82 mln zł. Spółka nadal jest w stanie rozwijać się w szybkim tempie, i co ważne, nie tracąc przy tym na zyskowności.

Druga z awansujących do WIG20 spółek, mimo podobnego stażu, jest na dużym minusie. Akcje Play sprzedawane w IPO po 36 zł za sztukę obecnie kosztują tylko 21,40 zł. Po fakcie wiemy już, że telekom tak naprawdę nie był gotowy na wejścia na giełdę, o czym świadczą duże rozliczenia z akcjonariuszami i niepoodmykane sprawy sprzed oferty, na co jeszcze rok temu zwracał uwagę Paweł Bieniek, szef działu analiz StockWatch.pl. Część inwestorów kupowała też akcje w IPO licząc na sowite dywidendy, ale i ten postulat szybko został zweryfikowany.

Roczne stopy zwrotu z akcji Dino Polska, Play, Energi i Eurocashu. Kliknij, aby powiększyć.

Przy okazji giełda ograniczyła udział PKO BP w indeksach WIG20 i WIG20TR do 15 proc., natomiast udziały Orlenu, PKO BP i PZU w indeksach WIG30 i WIG30TR oraz udział spółki ING BSK w indeksach mWIG40 oraz mWIG40TR zostały ograniczone do 10 proc.

Tak będzie wyglądał WIG20 po rewizji

Źródło: GPW

Na liście rezerwowej znajdują się kolejno: Millennium, Kruk, Asseco Poland, ING BSK, Enea, Amrest i Energa.

Roszady wśród małych i średnich spółek

Z indeksami mWIG40 oraz mWIG40TR – oprócz awansującego Dino i Play – żegnają się Pfleiderer Group i Sanok. Obie spółki zasilą szeregi maluchów. Skład indeksu średników zasilą Energa, Eurocash, Ten Square Games oraz Vistula.

Z kolei z indeksami sWIG80 oraz sWIG80TR żegnają się Ailleron, Arctic Paper, Mirbud, OAT, Serinus Energy, XTB oraz awansujące Ten Square Games i Vistula. Ich miejsce w szeregach maluchów zajmą: Cognor, Capital Park, Instal Kraków, ZM Henryk Kania, Pfleiderer Group, R22 i Sanok.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ailleron, arctic, COGNOR, CPGROUP, dinopl, energa, eurocash, instalkrk, kania, Mirbud, OAT, PFLEIDER, PKNOrlen, pkobp, play, PZU, R22, sanok, serinus, TSGAMES, vistula, Workserv, xtb, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Czerwono na GPW, CD Projekt i Dino Polska pod presją

  Rekordowy wzrost liczby osób zarażonych koronawirusem w Polsce i gorsze nastroje na europejskich parkietach ciągną w dół warszawską giełdę. Indeksowi WIG20 najmocniej ciążą spadające akcje CD Projektu, które są najtańsze od lipca.

 • PKO BP: BFG określił nowy docelowy wymóg funduszy własnych od 2024 r.

  Bankowy Fundusz Gwarancyjny określił docelowy wymóg wysokości minimalnego poziomu funduszy własnych i zobowiązań podlegających umorzeniu lub konwersji (MREL) dla PKO Bank Polskiego na poziomie skonsolidowanym odpowiadający 12,65 proc. sumy funduszy własnych i zobowiązań ogółem (TLOF), co stanowiło 20,12 proc. kwoty ekspozycji na ryzyko (TRE) wg stanu na 31 grudnia 2019 roku. Docelowy wymóg MREL na poziomie jednostkowym wynosi 12,07 proc. TLOF, co stanowiło 20,19 proc. TRE wg stanu na 31 grudnia 2019 roku. Powyższe poziomy będą obowiązywały PKO BP od 1 stycznia 2024 roku.

 • WIG20 traci okazję na mocniejsze odbicie, w grze PGE, Tauron i Lotos

  Koncerny energetyczne drożeją po ponownym odgrzaniu tematu wyłączenia aktywów węglowych, a spółki paliwowe odreagowują spadki, w czym pomagają wyniki Lotosu. W to wszystko wpisuje się poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji.

 • UOKiK nałożył na PKO BP i Pekao łącznie ok. 62 mln zł kary

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dwie decyzje, w których zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytów hipotecznych odnoszących się do walut obcych. Decyzje dotyczą PKO Banku Polskiego oraz Banku Pekao. Suma nałożonych kar wynosi ok. 62 mln zł.

 • Haitong Bank podniósł cenę docelową dla R22 do 41,60 zł za akcję

  Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Banku, w raporcie z 19 października podtrzymał rekomendację kupuj dla R22. Jednocześnie cena docelowa została podwyższona z 38,90 zł do 41,60 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR