Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Dino Polska i Play zastąpią Energę i Eurocash w WIG20

Opublikowano: 2019-02-28 23:23:42

Giełda przedstawiła wynik rocznej rewizji portfeli głównych indeksów. Energa i Eurocash tracą miejsce w prestiżowym segmencie na rzecz debiutantów z 2017 r. Rewizja zmniejszy odrobinę udział Skarbu Państwa w indeksie WIG20.

Rewizja roczna dotyczy portfeli indeksów WIG20, WIG20TR, mWIG40, mWIG40TR, sWIG80, sWIG80TR, WIG30 oraz WIG30TR. Ogłoszone właśnie zmiany wejdą w życie po sesji 15 marca.

W indeksie WIG20 roczna
Energa i Eurocash pod względem kapitalizacji już od dawna są poza pierwszą dwudziestką. Obecnie spółka energetyczna jest wyceniana na 4,06 mld zł i zajmuje 32. pozycję na liście największych firm, a giełdowy hurtownik z wyceną 2,83 mld zł – 39. (z pominięciem spółek notowanych na zasadzie dual listingu). Z kolei Dino Polska (10,49 mld zł) jest 16., a Play Communications (5,43 mld zł) – 24.

Dino Polska to prawdziwe objawienie na GPW. Kurs akcji w ciągu dwóch lat od debiutu urósł o blisko 220 proc. Operator sieci supermarketów Dino rozwija swój biznes w imponującym tempie. W III kwartale 2018 r. spółka po raz kolejny zaraportowała rekordowe przychody i zyski. Sprzedaż przekroczyła już 1,5 mld zł w ujęciu kwartalnym, natomiast zysk netto wyniósł ponad 82 mln zł. Spółka nadal jest w stanie rozwijać się w szybkim tempie, i co ważne, nie tracąc przy tym na zyskowności.

Druga z awansujących do WIG20 spółek, mimo podobnego stażu, jest na dużym minusie. Akcje Play sprzedawane w IPO po 36 zł za sztukę obecnie kosztują tylko 21,40 zł. Po fakcie wiemy już, że telekom tak naprawdę nie był gotowy na wejścia na giełdę, o czym świadczą duże rozliczenia z akcjonariuszami i niepoodmykane sprawy sprzed oferty, na co jeszcze rok temu zwracał uwagę Paweł Bieniek, szef działu analiz StockWatch.pl. Część inwestorów kupowała też akcje w IPO licząc na sowite dywidendy, ale i ten postulat szybko został zweryfikowany.

Roczne stopy zwrotu z akcji Dino Polska, Play, Energi i Eurocashu. Kliknij, aby powiększyć.

Przy okazji giełda ograniczyła udział PKO BP w indeksach WIG20 i WIG20TR do 15 proc., natomiast udziały Orlenu, PKO BP i PZU w indeksach WIG30 i WIG30TR oraz udział spółki ING BSK w indeksach mWIG40 oraz mWIG40TR zostały ograniczone do 10 proc.

Tak będzie wyglądał WIG20 po rewizji

Źródło: GPW

Na liście rezerwowej znajdują się kolejno: Millennium, Kruk, Asseco Poland, ING BSK, Enea, Amrest i Energa.

Roszady wśród małych i średnich spółek

Z indeksami mWIG40 oraz mWIG40TR – oprócz awansującego Dino i Play – żegnają się Pfleiderer Group i Sanok. Obie spółki zasilą szeregi maluchów. Skład indeksu średników zasilą Energa, Eurocash, Ten Square Games oraz Vistula.

Z kolei z indeksami sWIG80 oraz sWIG80TR żegnają się Ailleron, Arctic Paper, Mirbud, OAT, Serinus Energy, XTB oraz awansujące Ten Square Games i Vistula. Ich miejsce w szeregach maluchów zajmą: Cognor, Capital Park, Instal Kraków, ZM Henryk Kania, Pfleiderer Group, R22 i Sanok.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Ailleron, arctic, COGNOR, CPGROUP, dinopl, energa, eurocash, instalkrk, kania, Mirbud, OAT, PFLEIDER, PKNOrlen, pkobp, play, PZU, R22, sanok, serinus, TSGAMES, vistula, Workserv, xtb)

 • Raport: Spółki z WIG20 wypłacą 11,7 mld zł dywidend w 2019 r.

  Znamy już plany dywidendowe wszystkich największych firm z warszawskiej giełdy. W tym roku 12 z 20 spółek sklasyfikowanych w prestiżowym indeksie podzieli między akcjonariuszy 11,7 mld zł. Wśród nich są 4 propozycje o stopie przekraczającej 5 proc. 

 • Resort handlu USA łagodzi sankcje

  O tym, że sytuacja wokół wojny handlowej jest bardzo dynamiczna pisaliśmy już wielokrotnie. Wtorek jest doskonałym tego przykładem. Jeszcze wczoraj cały sektor technologiczny na świecie dyskontował skutki sankcji nałożonych przez administrację Białego Domu na Huawei i związane z tym efekty wtórne. Natomiast dzisiaj rynki żyły już innym tematem, związanym z 90-dniowym zwolnieniem z przestrzegania sankcji nałożonych na chińskiego giganta telekomunikacyjnego.

 • Nowy tydzień, te same problemy

  Początek tygodnia nie prezentował się na europejskich giełdach najlepiej, większość indeksów zniżkowała o ponad 1 proc. Największy spadek zaliczył włoski FTSE MIB, który w momencie pisania komentarza traci 2,8 proc.

 • Czerwono w Warszawie, CD Projekt tanieje przed wynikami

  To jest wyjątkowo zimny maj na giełdzie w Warszawie. Od początku miesiąca WIG20 stracił blisko 7 proc. i pomimo solidnego wyprzedania, ma problemy z wygenerowaniem odbicia. W poniedziałek w dół ciągnie go CD Projekt i PGNiG.

 • Podatkowej wyprzedaży ciąg dalszy, JSW rośnie po wynikach

  Akcje giełdowych detalistów kontynuują spadki wywołane wizją wprowadzenia podatku handlowego. Strach inwestorów dodatkowo potęguje pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych. Jedynym z nielicznych pozytywnych akcentów jest mocny wzrost JSW w reakcji na lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne.



Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku