StockWatch.pl

Przecena na kursie PGNiG. Wstępne wyniki rozminęły się z konsensusem rynkowym

Omawiane walory:

W czwartek rano akcje PGNiG tanieją o 6,7 proc. Powodem wyprzedaży są dużo gorsze o oczekiwań rynku wyniki za IV kw. 2018 r.

(Fot. spółka)

Według wstępnych danych, PGNiG miało 0,39 mld zł skonsolidowanego zysku netto w IV kw. 2018 r. wobec 0,46 mld zł rok wcześniej. Konsensus PAP opracowany na bazie prognoz 7 biur maklerskich zakładał, że zysk netto wyniesie 0,92 mld zł.

Szacowana EBITDA wyniosła 1,35 mld zł wobec 1,32 mld zł rok wcześniej. Tu również rezultat jest dużo słabszy od oczekiwań. Konsensus zakładał wynik EBITDA na poziomie 1,97 mld zł.

Zysk operacyjny za IV kw. ub.r. to szacunkowo 0,6 mld zł wobec 0,65 mld zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły wstępnie 12,79 mld zł wobec 10,91 mld zł rok wcześniej.

W całym 2018 r. PGNiG miało wstępnie 3,21 mld zł skonsolidowanego zysku netto wobec 2,92 mld zł rok wcześniej. EBITDA wyniosła 7,12 mld zł wobec 6,58 mld zł rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły w tym okresie wstępnie 41,27 mld zł wobec 35,69 mld zł rok wcześniej, a zysk operacyjny wyniósł 4,4 mld zł wobec 3,91 mld zł rok wcześniej.

W IV kw. 2018 r. na 1,35 mld zł EBITDA grupy złożyło się 1,06 mld zł wypracowane przez segment Poszukiwania i Wydobycia, -0,33 mld zł w segmencie Obrót i Magazynowanie, 0,42 mld zł w Dystrybucji i 0,29 mld zł w Wytwarzaniu.

Na wyniki finansowe IV kwartału 2018 roku największy wpływ miały:

1. W segmencie Poszukiwanie i Wydobycie:

 • wolumeny sprzedaży produktów, w tym głównie wzrost wolumenu sprzedaży ropy naftowej o 21 proc. w relacji do IV kwartału 2017 r.;
 • notowania cen produktów, w tym ceny kwartalnej ropy naftowej Brent w USD/bbl wyższe o 10 proc. oraz ceny gazu na TGE wyższe o 27 proc. w porównaniu do IV kwartału 2017 r.;
 • koszty odwiertów negatywnych i spisanej sejmiki oraz odpisów aktualizujących (dotyczy majątku trwałego, należności, itd.).

2. W segmencie Obrót i Magazynowanie:

 • wzrost kosztów pozyskania gazu w związku ze wzrostem notowań cen produktów, w tym wzrost średniej kwartalnej ceny ropy naftowej Brent w USD/bbl o 10 proc. i 9-miesięcznej średniej ceny ropy o 39 proc., wzrost cen gazu na rynkach europejskich oraz wzrost ceny TGE, mającej wpływ na poziom ceny przekazania gazu z wydobycia krajowego do segmentu Obrót i Magazynowanie;
 • wynik na realizacji instrumentów zabezpieczających objętych rachunkowością zabezpieczeń odniesiony w wynik finansowy wyniósł +45 mln zł (w IV kwartale 2017 r.: -13 mln zł).

3. W segmencie Dystrybucja:

 • niższa o 7,37 proc. taryfa za usługę dystrybucji gazu obowiązująca od 1 marca 2018 r.;
 • niższy wpływ bilansowania systemu o 41 mln zł.

4. W segmencie Wytwarzanie:

 • wyższe przychody ze sprzedaży energii elektrycznej o 31 proc. R/R będące wynikiem wyższego wolumenu produkcji oraz wyższych notowań cen energii elektrycznej;
 • wyższe koszty węgla do produkcji.
>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

PGNiG podkreśla, że prezentowane wielkości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Powyższe wyniki będą podlegać jeszcze weryfikacji przez biegłego rewidenta.

Publikacja raportu okresowego za 2018 rok nastąpi 14 marca 2019 roku.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PGNiG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PGNiG wygrało z Gazpromem spór o gazociąg Opal

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał dziś korzystny dla Polski wyrok ws. korzystania przez Gazprom z gazociągu OPAL - uchylił decyzję Komisji Europejskiej dającą rosyjskiemu koncernowi prawo korzystania z gazociągu w 100 proc., podało Ministerstwo Energii.

 • PGNiG miało wstępnie 0,25 mld zysku netto, 1 mld zł EBITDA w II kw. 2019 r.

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNIG) według wstępnych szacunków miało 0,25 mld zł skonsolidowanego zysku netto w II kw. 2019 r. wobec 0,7 mld zł zysku rok wcześniej. EBITDA wyniosła 1 mld zł wobec 1,63 mld zł rok wcześniej.

 • sWIG80 najwyżej od maja, w grze PGNiG i Pfleiderer Group

  Blisko 30-proc. skok notowań akcji Pfleiderer Group pomógł wywindować indeks sWIG80 do najwyższych poziomów od ponad dwóch miesięcy. Pozostałe warszawskie indeksy praktycznie stoją w miejscu. Dziś gorąco jest też na akcjach PGNIG, Orange Polska i Vivid Games.

 • Cyfrowy Polsat śrubuje rekordy, w tle dane z amerykańskiego rynku pracy

  Akcje Cyfrowego Polsatu poprawiają rekordy wszech czasów, ale to walory Alior Banku i PGNIG są liderami piątkowych wzrostów w WIG20. Cały rynek jednak z niecierpliwością czeka na popołudniowy odczyt z amerykańskiego rynku pracy, czyli dane, które odegrają kluczową rolę w kontekście lipcowej decyzji Fed.

 • PGNiG planuje realizacje 20 kolejnych odwiertów w obszarze złoża Przemyśl

  Spółka złożyła wniosek w sprawie odnowienia koncesji na największe w Polsce złoże gazu Przemyśl i spodziewa się pozytywnej decyzji "w krótkim czasie". Firma zapowiada również rozpoczęcie prac "w terenie" w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) we wrześniu tego roku.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR