Przez linię lotniczą, biuro podróży czy porównywarkę – gdzie po polisę na wyjazd?

Sposobów na zakup ubezpieczenia do podróży jest kilka, ale nie każdy okaże się tak samo opłacalny i korzystny. Dlatego postanowiliśmy porównać 3 lokalizacje i ocenić, która z nich będzie dla wczasowiczów najlepsza.

Artykuł sponsorowany

Przyjrzymy się szczególnie zakresowi ochrony, która jest głównym wyróżnikiem tytułowych lokalizacji. Im więcej dodatków w polisie, tym będzie ona droższa, co i tak opłaci się w perspektywie wypadku czy groźby finansowania pobytu w zagranicznym szpitalu z własnej kieszeni.

Czy polisa do biletu na samolot wystarczy?

Najpierw załóżmy, że wybieramy się na urlop samolotem. Na miejscu czeka na nas domek przy plaży, który znaleźliśmy samodzielnie w ogłoszeniach typu Airbnb.

Kupując bilet lotniczy (od razu tam i z powrotem, ponieważ tak jest znacznie taniej) dostajemy możliwość zakupu ubezpieczenia turystycznego. Oferta jest dostępna na stronie przewoźnika i z pozoru wygląda świetnie. Jeszcze lepiej prezentuje się jej cena – za takie ubezpieczenie jako dodatek do biletu zapłacimy od 6 zł wzwyż.

W rzeczywistości będzie to polisa grupowa sprzedawana pasażerom za pośrednictwem linii lotniczej. Zapewnia ona 5 przydatnych opcji, jak koszty leczenia, ubezpieczenie OC, ubezpieczenie bagażu, ochronę prawną czy odszkodowanie w razie anulowania podróży z przyczyn „wyższych”, ale nie zapewnia wszystkiego. Brakuje m.in.:

 • kosztów ratownictwa,
 • ubezpieczenia NNW,
 • klauzuli alkoholowej,
 • dodatków dla uprawiających sporty o podwyższonym stopniu ryzyka.

Polisy lotnicze to także dość niskie sumy ubezpieczenia i konieczność liczenia się z wieloma wyłączeniami. Polisa turystyczna, kupiona nie na rankomat.pl tylko przez przewoźnika, nie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą spędzić urlop aktywnie.

Jeśli w takiej polisie nie ma pakietu NNW, to lepiej unikać uprawiania sportów na morzu, jeziorze czy w górach.

Jedziemy z biurem podróży – i z polisą do podróży

Teraz czas na biuro polisę z biura podróży, zakładając, że jedziemy w taki właśnie zorganizowany sposób. Czy ubezpieczenie u touroperatora to dobry pomysł? Na pewno wygodny, bo w jednym miejscu i załatwimy hotel, przelot, wyżywienie i polisę. Tej ostatniej przyjrzyjmy się bliżej.

Z taką polisę możemy nawet nic nie płacić, ale będzie to pakiet podstawowy, przez co w razie wypadku za granicą nie starczy nam pieniędzy na sfinansowanie leczenia i wrócimy do kraju z długami zamiast miłych wspomnień. W ramach takiej podstawy dodawanej często do wycieczki z biura podróży mamy zagwarantowane niskie SU rzędu 10 000 euro na leczenie czy 1000 euro na NNW.

Polisa kupiona w biurze podróży to także wąski zakres ochrony. Nie ma tu ani rozszerzeń od uprawiania sportów ekstremalnych czy wysokiego ryzyka, ani ochrony sprzętu sportowego w razie kradzieży czy uszkodzenia. Są za to:

 • koszty leczenia,
 • ubezpieczenie NNW,
 • ubezpieczenie bagażu.

Wszystkie trzy elementy polisy mają jednak dość niskie sumy odszkodowania. Nic dziwnego, ponieważ tego typu ubezpieczenia są produktami grupowymi, czyli nie możemy zmienić wysokość SU ani zakresu ochrony.

Ubezpieczenie z porównywarki ubezpieczeń – ile oszczędzisz?

Zaprzeczeniem rozwiązania grupowego jest indywidualne ubezpieczenie podróżne z rankomat.pl, które ma szeroki zakresu ochrony, szeroką rozpiętość sum ubezpieczenia i w końcu możliwość wyboru jednego z kilkunastu polis wygenerowanych przez porównywarkę.

Taka polisa zapewnia m.in.:

 • pokrycie kosztów ratownictwa,
 • NNW,
 • OC w życiu prywatnym,
 • ochronę bagażu,
 • ochronę sprzętu sportowego.

W porównywarce dostępne są też produkty dla turystów, którzy zamierzają spędzić swój urlop bardzo aktywnie i obawiają się np. przewlekłego zachorowania czy nieszczęśliwych zdarzeń, do których może dojść pod wpływem alkoholu. Opcjonalnie dostępne są też takie rozszerzenia, jak:

 • auto assistance,
 • odszkodowanie w razie opóźnienia samolotu,
 • odszkodowanie za opóźniony lub zagubiony bagaż,
 • polisa dla wyjeżdżających do pracy za granicą.

Polisy turystyczne, jeśli mamy na myśli popularne kierunki (Europa) to niewielki wydatek w porównaniu z kosztem całej wyprawy, a już zupełny ułamek gdy cenę ubezpieczenia zestawić z kosztami, jakie możemy ponieść bez posiadanej ochrony.

Policzmy – koszt najtańszej polisy z porównywarki to ok. 2,50 za dzień, czyli 30 zł za dwutygodniowy wypoczynek, a więc taka polisa kosztuje tyle co tani obiad. Za 50-70 zł w tym wariancie czasowym mamy zagwarantowany nie tylko szeroki zakresu ochrony, ale i przyzwoite sumy ubezpieczenia, dzięki którym za leczenie czy wypadek spowodowany z naszej winy nie będziemy musieli dopłacać.

Korzystając z porównywarki możemy wybrać najtańszy wariant – w przeciwieństwie do biura podróży czy linii lotniczych, które oferują tylko jeden produkt.

A może EKUZ?

Wspomniane 30, 50 czy 100 zł wydane na polisę możemy oszczędzić, wyjeżdżając z samą kartą EKUZ wydawaną bezpłatnie przez wojewódzki oddział NFZ. Ale czy to ma sens? Ma, o ile jesteśmy w stanie przewidzieć, że przytrafi nam się tylko niegroźny uraz, a pomoc otrzymamy w publicznej placówce zdrowia.

W każdym innym przypadku narazimy się na wydatki, które co najmniej kilkukrotnie przekroczą wartość urlopu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR