PwC: Na GPW odnotowano 5 IPO, w Europie – 28 w I połowie 2020 r.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odnotowano 5 IPO w I połowie 2020 r. wobec 9 w analogicznym okresie ubiegłego roku. Łączna wartość przeprowadzonych ofert na GPW w pierwszych dwóch kwartałach (łącznie na rynku regulowanym oraz NewConnect) wyniosła 27 mln zł (6,1 mln euro), co oznacza spadek o blisko 50 proc. w porównaniu do I poł. 2019 roku, wynika z raportu "IPO Watch Europe" przygotowanego przez firmę doradczą PwC.

ipo, pwc, raport, giełda, gpw,

PwC: Na GPW odnotowano 5 IPO, w Europie – 28 w I połowie 2020 r.

Jedynym debiutantem na rynku głównym warszawskiego parkietu był producent i wydawca gier komputerowych Games Operators – spółka zadebiutowała w kwietniu 2020 roku i pozyskała w ramach przeprowadzonej oferty 24,2 mln zł (5,4 mln euro).

– Spośród 4 IPO przeprowadzonych na alternatywnym rynku NewConnect największą wartość ofert odnotowały spółki Plantwear (1,5 mln zł / 0,4 mln euro) oraz Drageus Games (1,2 mln zł / 0,3 mln euro). Pozostałymi debiutantami były spółki Spyrosoft oraz SimFabric. Pierwsze półrocze bieżącego roku to kolejny okres wyraźnej dominacji spółek technologicznych na krajowym rynku IPO – 4 spośród 5 debiutantów to reprezentanci tego sektora (dostawca oprogramowania oraz spółki z branży gier) – czytamy dalej.

W porównaniu do przeprowadzonych transakcji na rynku pierwotnym, w I półroczu 2020 notowane spółki pozyskały znacznie więcej z ofert wtórnych (SPO) – do końca czerwca odnotowano 33 takie transakcje na łączną wartość prawie 1,5 mld zł.

– Mimo niewielkiej liczby debiutów w pierwszym półroczu, pandemia COVID-19 miała kluczowy wpływ na dużą aktywność i obroty na warszawskim parkiecie. Podobnie jak na innych giełdach, oczy inwestorów zwracają się przede wszystkim w stronę spółek, dla których pandemia i związane z nią zmiany w modelach biznesowych oraz codziennym funkcjonowaniu oznaczają nowe możliwości rozwoju, zwiększone obroty i rentowność. Spółki z sektorów e-commerce, nowych technologii czy spółki biotechnologiczne są obecnie dość naturalnymi i pierwszymi kandydatami do debiutu na warszawskim parkiecie – w wielu przypadkach odnotowują one rekordowe wyniki rentowności, co przekłada się na wyceny i atrakcyjność dla inwestorów. Obserwując zapowiedzi spółek i doniesienia prasowe, trudny dla gospodarki rok 2020 może być jednocześnie czasem powrotu dużych IPO na nasz rynek – skomentował dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Bartosz Margol.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, łączna wartość IPO w Europie w pierwszej połowie 2020 roku wyniosła 5,4 mld euro i spadła w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku (o 6,8 mld euro).

Na europejskich parkietach zadebiutowało 28 spółek (wobec 53 w I poł. 2019 roku), a największa oferta (IPO spółki JDE Peet’s NV, która zadebiutowała na giełdzie Euronext Amsterdam) odpowiadała za blisko 50% wartości wszystkich IPO przeprowadzonych w Europie. Innymi znaczącymi transakcjami były oferty przeprowadzone przez GVS SpA (debiut na włoskiej giełdzie, wartość oferty przekroczyła 0,5 mld euro), Calisen plc (giełda w Londynie, w ramach IPO pozyskano prawie 400 mln euro) oraz Pexip Holding ASA i Aker BioMarine AS (oba IPO na Oslo Bars o wartości odpowiednio 216 i 199 mln euro).

– Pierwsze dwa kwartały 2020 roku na europejskich parkietach upłynęły przede wszystkim pod znakiem pandemii i związanego z nią lockdownu. Na rynku IPO widoczne są już jednak pierwsze sygnały poprawy aktywności. Ponadto, rosnące zapotrzebowanie na kapitał w czasie kryzysu znalazło swoje odzwierciedlenie w liczbie i wartości przeprowadzonych ofert wtórnych na największych rynkach, w ramach których spółki poszukiwały dodatkowego finansowania i nierzadko wsparcia inwestorów w walce ze skutkami pandemii – czytamy także w komunikacie.

Łączna wartość ofert wtórnych na giełdach w Europie w I i II kwartale 2020 roku wyniosła odpowiednio 22,6 i 44,3 mld euro, przy liczbie przeprowadzonych transakcji odpowiednio 155 i 286. Szczególnie drugi kwartał bieżącego roku charakteryzował się istotnym wzrostem aktywności na rynku ofert wtórnych – w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku liczba sfinalizowanych transakcji wzrosła o 87 (czyli o 44 proc.), a ich wartość o 19,1 mld euro (co oznacza wzrost aż o 76 proc.).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • KNF chce odsunąć Leszka Czarneckiego od Idea Banku i Getin Noble Banku W ubiegłym tygodniu warszawska prokuratura postawiła zarzuty właścicielowi Idea Banku i Getin Noble Banku. Były miliarder póki co pozostaje nieuchwytny. W piątek do gry włączyła się Komisja Nadzoru Finansowego, która wystąpiła z wnioskiem o odwołanie Leszka Czarneckiego z funkcji przewodniczącego obu banków.
 • Założenia polityki pieniężnej: RPP utrzymała cel 2,5 proc. +/- 1 pkt na 2021 r.

  Rada Polityki Pieniężnej podtrzymała w "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2021" średniookresowy cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z przedziałem odchyleń o szerokości ±1 pkt proc. Podstawowym instrumentem polityki pieniężnej pozostaną stopy procentowe, a polityka pieniężna będzie nadal realizowana w warunkach płynnego kursu walutowego, który nie wyklucza interwencji na rynku walutowym.

 • GPW w poniedziałek zaprezentuje swoją platformę crowdfundingową

  Raisemana - tak będzie nazywać się nowa platforma crowdfundingowa GPW. Więcej informacji na temat jej funkcjonowania giełda przedstawi w poniedziałek, 28 sierpnia o godz. 11:00.

 • Relacja z otwarcia IX edycji Akademii Energii – New Energy Forum

  Europejski Zielony Ład (EZŁ) to olbrzymia szansa dla rozwoju regionu Europy Środkowo-Wschodniej, ale również spore wyzwanie. 16 września podczas New Energy Forum – wydarzenia organizowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi, w gronie ekspertów rozmawialiśmy o różnych perspektywach spojrzenia na szanse i zagrożenia dla regionu CEE wynikające z planu zbudowania bardziej ekologicznej, integracyjnej, cyfrowej i zrównoważonej Europy, a także pomocy w wzmocnieniu jej odporności na przyszłe kryzysy.

 • Sesja w cieniu nowego rekordu zakażeń w Polsce, w grze Mercator i Grupa Kęty Spadki na GPW wyhamowały, ale raczej tylko na chwilę. Sentyment na rynku akcji wciąż jednak jest zły, a nowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce dodatkowo go pogarsza. I tylko akcjonariusze Mercatora są zadowoleni.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR