Quercus TFI: Spółki, które ucierpiały w br. mogą dać 2-cyfrowy zwrot w 2021 r.

Omawiane walory:

Quercus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych oczekuje dwucyfrowych stóp zwrotu z polskich akcji w 2021 r., szczególnie tych spółek, które mocno ucierpiały w trakcie pandemii, poinformował prezes Quercus TFI Sebastian Buczek.

quercus,tfi, gospodarka,

Quercus TFI: Spółki, które ucierpiały w br. mogą dać 2-cyfrowy zwrot w 2021 r.

– Trzeba szukać spółek, które słabo zachowywały się w tym roku. Na tych spółkach – w naszej ocenie – powinniśmy osiągać dwucyfrowe stopy zwrotu w przyszłym roku. Spodziewamy się, że przyszły rok dla naszego rynku powinien być bardzo udany. Powrót w kierunku szczytów wszech czasów jest jak najbardziej możliwy – powiedział Buczek podczas webinaru.

Jak podkreślił, wyceny wielu spółek na Giełdzie Papierów Wartościowej w Warszawie (GPW) są niskie, nastroje inwestorów są dalekie od euforii, zaś przenoszenie środków z nieoprocentowanych depozytów do funduszy dopiero zaczyna się. W 2020 r. były dwie doskonałe momenty do zakupu akcji – marzec i październik. Obecne nastroje inwestorów ciągle są daleko od optymizmu, dlatego warto akumulować polskie akcje.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Według Buczka, szczepionki na koronawirusa znacząco zwiększają szansę na pokonanie pandemii w 2021 r. i stopniowy powrót do normalności.

– Te sektory, które ucierpiały – banki, czy sektor lotniczy, to tam trzeba szukać szans, bo 2021 to będzie rok wyjścia z koronawirusa, będziemy w połowie drogi do osiągnięcia wysokiej formy. Wysoką formę powinny te sektory, które zostały poturbowane w 2020 roku osiągnąć w 2022 roku. Ale duża część tego, co nastąpi w 2022 roku zostanie wyceniona już w trakcie 2021 roku – podkreślił prezes.

Szczególnie duża przestrzeń na wzrost wartości jest w bankach.

– Niektóre banki potaniały w tym roku o 30-40 proc. Spadki od początku roku w niejednym przypadku sięgały 50%, a w niektórych przypadkach nawet więcej. Widać w ostatnich tygodniach, że sektor bankowy zaczął odrabiać straty i myślę, że bardzo by pomogło uregulowanie kwestii frankowej, zgody banków na jakiś wariant, który nie będzie powodował, że banki będą się sądziły z klientami kolejne 10 lat. Tam widzimy najwięcej wartości, ale jest cała rzesza spółek, które są cały czas nisko wyceniane – zaznaczył.

Wśród faworytów Quercus TFI są m.in. Erbud czy Oponeo.pl.

– Jeżeli chodzi o spółki, które zajmują się ochroną środowiska, to Mo-Bruk, wśród deweloperów mieszkaniowych głównym celem pozostałe Dom Development. Ze spółek nowych technologii radzili byśmy uważać – przykład CD Projektu pokazuje, że jeśli oczekiwania są nadmierne, później spółka nie jest w stanie im sprostać – powiedział prezes.

Quercus TFI oczekuje, że w 2021 r. WIG powinien dotrzeć do poziomu 60-65 tys. pkt.

– W tej chwili jesteśmy na poziomie 55 tys. punktów, w związku z tym, zakładając 60-65 tys. pkt w 2021 roku, mówimy o wzroście rzędu 10-20 proc. jako prognoza dla części akcyjnej – powiedział Buczek.

Prezes spodziewa się, że w 2021 roku dobra passa spółek technologicznych może być kontynuowana.

– Rok 2020 to był rok koronawirusa – w związku z tym też spółek technologicznych, które ‚skorzystały’ z pandemii. Zakładamy, że rok przyszły będzie przede wszystkim rokiem spółek, które w tym roku miały trudniejsze chwile, ucierpiały mocniej, tak jak w przypadku polskiego – rynku sektor bankowy. Ale to nie oznacza, że spółki technologiczne nie będą pozwalały zarabiać. Cały czas uważamy, że w spółki technologiczne w dłuższym okresie warto jest inwestować – powiedział prezes.

Buczek ocenił, że rynek obligacji korporacyjnych wygląda bardzo dobrze mimo, że niektóre sektory borykały się z problemami I i II fali pandemii i ograniczoną działalnością.

– To, co dyktuje warunki, to jest przepływ pieniędzy z depozytów do funduszy inwestycyjnych. Mniej więcej tempo przepływu w tej chwili to jest 2,5 mld zł miesięcznie i powinno się utrzymywać w kolejnych miesiącach. Część tych pieniędzy jest wydawana na obligacje skarbowe, część na korporacyjne. I widać, że popyt na te instrumenty, szczególnie wśród tych emitentów, którzy cieszą się stabilną sytuacją finansową, dobrą reputacją, jest bardzo duży. Spready, różnice w oprocentowaniu pomiędzy tym, co płacą korporacje, a tym, co oferują obligacje Skarbu Państwa są niewysokie i ten popyt będzie utrzymywał się w 2021 roku – powiedział prezes Quercus TFI.

Według zarządzającego Quercus TFI Mariusza Zaróda, w przyszłym roku należy oczekiwać znaczącego spadku rentowności obligacji.

– Rok obecny był wspomagany obniżkami stóp, rentowność obligacji na całym rynku spadała, czego już nie oczekujemy w takiej dużej skali w roku 2021. Wydaje się, że gdybyśmy mieli szacować zwrot na przyszły rok, to te stopy zwrotu z rynku bieżącego trzeba by podzielić przez 2 – a więc blisko do 3 proc. na funduszach obligacji skarbowych i blisko 1,5 proc. w przypadku funduszu dłużnego krótkoterminowego – powiedział Zaród podczas webinaru.

Jak zaznaczył, te stopy zwrotu pewnie trzeba będzie osiągnąć w sposób inny niż w poprzednich latach.

– Nie wystarczy tak, jak było dotychczas – kupić obligacje 1 stycznia i trzymać je do 31 grudnia i wiadomo było, że się zarobi, bo rentowność spada. Teraz na rynku będzie wymagana dużo większa aktywność – częstsze kupowanie obligacji, sprzedawanie, obrót portfelem dużo większy. My dodatkowo zabezpieczamy część portfela, kupując do portfeli obligacje indeksowane in patio, które pozwalają zarabiać w czasie podwyższonej inflacji. To również powinno sprzyjać wyższej stopie zwrotu zarządzanych portfeli – podkreślił Zaród.

– Trzeba czekać na kolejne okazje, w ten sposób rentowność portfela może być wysoka, ale nie oczekujmy zwrotów, jak w poprzednich latach. 6 proc. na funduszu obligacyjnym długo nam się nie powtórzy – uważa zarządzający.

Zaród podkreślił, że w związku z brakiem podwyżek stóp procentowych mamy przed sobą 2,3, a może nawet i 4 lata bardzo niskich stawek na lokatach bankowych, co powinno powodować, że środki z lokat bankowy stopniowo będą uciekały.

– Mogą one uciec w stronę nieruchomości, mogą uciec w stronę złota, czy mogą być po prostu trzymane w skarpecie, natomiast spora część tych środków wiemy, że przepływa w stronę TFI. Oczekujemy, że skala wzrostu aktywów w TFI będzie kontynuowana w roku przyszłym. Środki z depozytów będą stopniowo przesuwane w stronę funduszy inwestycyjnych – powiedział zarządzający.

Quercus TFI to pierwsze w Polsce publiczne towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego oferta skierowana jest do zamożnych i bardzo zamożnych inwestorów. Towarzystwo zostało założone w sierpniu 2007 r. W marcu 2011 r. Quercus TFI zadebiutował na rynku głównym warszawskiej giełdy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o quercus)

 • Quercus TFI podjął uchwałę ws. emisji do 5,5 mln akcji serii D bez pp

  Zarząd QUERCUS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych podjął uchwałę w sprawie zasad emisji do 5,5 mln akcji serii D z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy, ale z zachowaniem prawa pierwszeństwa dla dotychczasowych akcjonariuszy. Proces budowania księgi popytu zakończy się 26 stycznia.

 • Quercus TFI negocjuje kupno DI Xelion

  QUERCUS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych nabyło 100 proc. spółki, która będzie funkcjonować pod firmą QUERCUS Agent Transferowy. Głównym przedmiotem działalności spółki zależnej będzie prowadzenie rejestru uczestników funduszy inwestycyjnych. Spółka może także uczestniczyć w realizacji planowanego nabycia Domu Inwestycyjnego Xelion lub innego podmiotu dystrybuującego fundusze inwestycyjne.

 • Akcjonariusze Quercus TFI zdecydowali o emisji do 5,5 mln akcji bez prawa poboru

  Akcjonariusze QUERCUS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych zdecydowali o emisji nie więcej niż 5 500 000 akcji serii D bez prawa poboru. Spółka chce z emisji pozyskać co najmniej 22 mln zł. Cena emisyjna akcji zostanie ustalona przez zarząd, przy zastrzeżeniu, że wyniesie nie mniej niż 4 zł za jedną akcję.

 • sWIG80 testuje szczyty sprzed dwóch lat. Pamapol wystrzelił po wynikach

  Mieszane nastroje na warszawskiej giełdzie. W południe WIG20 traci 0,7 proc. i schodzi poniżej 1.800 pkt. Na plusach utrzymują się za to małe i średnie spółki, a indeks sWIG80 zdążył już przetestować poziomy z czerwca 2018 roku.

 • Quercus TFI rozpoczyna skup do 2,06 mln akcji własnych po cenie 9,50 zł za sztukę

  QUERCUS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych ogłosiło skup maksymalnie 2.057.330 akcji własnych po cenie 9,50 zł za akcję. Przyjmowanie ofert sprzedaży rozpocznie się 18 czerwca, a zakończy 6 lipca br.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR