Rafamet przegrywa sprawę o opcje przeciwko bankowi

Omawiane walory: ,

Sąd orzekł, że Rafamet nie dostanie 12,3 mln zł od Kredyt Banku za straty na opcjach walutowych. Spółka nie wyklucza jednak odwołania od tej decyzji.

Sąd okręgowy w Gliwicach  oddalił powództwo Rafametu przeciwko Kredyt Bankowi o zapłatę 12,3 mln zł wraz z ustawowymi odsetkami. Wyrok nie jest prawomocny. Producent obrabiarek rozważa możliwość apelacji.

– Po doręczeniu spółce uzasadnienia zapadłego w tej sprawie wyroku sądowego, Rafamet rozważy możliwość złożenia w powyższej sprawie apelacji – napisała spółka w komunikacie.

Bank w latach 2006-2008 doradzał Rafmetowi przy zawieraniu transakcji zabezpieczających ryzyko kursowe dotyczące kontraktów denominowanych w euro.  W wyniku zawarcia i rozliczenia tych transakcji Rafamet poniósł stratę w wysokości 12,3 mln zł.

Problem wysokich strat z tytułu opcji walutowych dotknął wiele spółek, a w konsekwencji także indywidualnych inwestorów. Osoby prywatne również straciły pieniądze na instrumentach, które były swego czasu masowo oferowane jako zerokosztowe. Jednak wygrane są sporadyczne. Jeden z niewielu pozytywnych wyroków dla dochodzącego odszkodowania zapadł w połowie 2010 r. Wówczas decyzją sądu bank miał zwrócić klientowi (w tym wypadku indywidualnemu) 700 tys. zł, które były częścią strat na strukturze opcyjnej.

Rynek spokojnie przyjął niekorzystną dla Rafametu decyzję sądu. Wprawdzie na początku sesji notowania spółki były zawieszone, ale po tym jak poznaliśmy rozstrzygnięcie, GPW wznowiła obrót akcjami spółki. Jednak od tamtej pory nie zawarto żadnej transakcji na akcjach Rafametu. Walory cechują się na co dzień bardzo niską płynnością.

W I półroczu skonsolidowane przychody Rafametu wyniosły 40,89 mln zł i były o 3 proc. wyższe w ujęciu r/r.  Grupa zanotowała 487 tys. zł straty netto wobec niespełna 0,9 mln zł zysku przed rokiem.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kredytb, Rafamet, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Indeksy w Europie rosną, narasta ryzyko korekty

  Pomimo obaw o przyszłość strefy euro na światowych giełdach nadal dominują dobre nastroje. Zachowanie rynku wskazuje, że inwestorzy pogodzili się z brakiem działań banków centralnych, ale jednocześnie liczą, że prędzej czy później zostaną one podjęte. W krótkim terminie przewagę ma strona popytowa, ale rośnie ryzyko wystąpienia korekty.

 • Kryzys branży budowlanej zdołuje wyniki banków

  Nowy tydzień i nowa ofiara kryzysu. Tym razem o 1,8 proc. spada indeks WIG-Banki. Sentyment do instytucji finansowych psują oczekiwania kiepskich wyników za II kwartał, powiązane z agonią branży budowlanej. W obliczu takich zagrożeń pozornie atrakcyjne wyceny banków przestają kusić. Eksperci mówią jednak, aby nie wrzucać wszystkich banków do jednego worka, bo kilka z nich jest wyjątkowo odpornych na kryzys.

 • Analitycy cieplej o perspektywach dużych banków

  Przegląd ostatnich rekomendacji biur maklerskich dla spółek z sektora bankowego wskazuje, że jednoznacznie faworyzowane są duże i największe podmioty. Widać że analitykom podobają się wysokie zyski, znaczne stany gotówki oraz poprawa ratingów banków notowanych na GPW.

 • Na warszawskim parkiecie senna sesja w barwach zieleni

  Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie przypomina flautę na morzu. Tylko gdzieniegdzie można poczuć lekkie powiewy. Hitem dnia są akcje Kredyt Banku, które mocno zyskują po ogłoszeniu decyzji przejęciu przez Bank Zachodni.

 • Fuzja w sektorze bankowym, łączą się BZ WBK i Kredyt Bank

  Banco Santander i KBC porozumiały się w sprawie połączenia BZ WBK i Kredyt Banku. Informacja ta mocno podbiła kurs drugiego z banków.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR