X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Raport: Spłacalność obligacji na Catalyst od XI.2011 do XI.2012 r.

Opublikowano: 2012-11-22 15:28:38

Przedstawiamy drugi raport na temat wykupu papierów dłużnych notowanych na Catalyst. W ciągu ostatniego roku spółki nabyły obligacje na kwotę ponad 0,55 mld zł. Niestety nie obyło się bez incydentów. Problem niewykupionych obligacji dotyczy papierów za nieco ponad 19 mln zł. 

Ostatni rok dostarczył pierwszych bolesnych lekcji z ryzyka. (fot. www.gpw.pl)

Rynek obligacji Catalyst obchodził pod koniec września trzecie urodziny. Z roku na rok rośnie liczba firm zobligowanych do wykupu wyemitowanych papierów. Niestety, powiększa się też odsetek incydentów z tym związanych.

>> Zobacz jak emitenci z rynku Catalyst spłacali swoje długi w ubiegłym roku. >> Raport specjalny: spłacalność obligacji na Catalyst.

Według danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW), od 15 listopada 2011 roku do 15 listopada 2012 roku na Catalyst doszło do wykupu 36 serii obligacji. Wartość wypłaconych świadczeń w dniu wykupu dla inwestorów wyniosła dokładnie 550.081.650 zł. Jako świadczenia w dniu wykupu rozumiana jest wypłata wartości nominalnej obligacji oraz ostatniego kuponu.

W poniższych tabelach zestawiono transakcje terminowego i przedterminowego wykupu papierów.

Papiery wartościowe wykupione w terminie zapadalności. Kliknij, aby powiększyć.

Na przestrzeni ostatniego roku najwięcej obligacji wykupiła firma Prime Car Management. Spółka wydała na ten cel ponad 193 mln zł. W czołówce jest także Gant, który nabył cztery serie obligacji za ponad 67 mln zł.

>> Tylko w StockWatch.pl szybko i bez problemu sprawdzisz rentowność netto poszczególnych obligacji. >> Skorzystaj z jedynego w Polsce kalkulatora rentowności netto obligacji notowanych na Catalyst.

Na przestrzeni ostatniego roku pojawił się nowy trend –  wzrosło ryzyko przedwczesnego wykupu obligacji. Z perspektywy inwestora jest to najmniejsza dolegliwość związana z inwestycjami w papiery dłużne. Ryzyko dotyczyło solidnych emitentów, którzy po prostu znaleźli tańszy sposób finansowania. Gracze z Catalyst z rozrzewnieniem będą wspominać obligacje Prime Car Management, które cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród inwestorów indywidualnych i były papierem stosunkowo płynnym jak na ten rynek.

Papiery wartościowe wykupione przed terminem zapadalności. Kliknij, aby powiększyć.

Analizując wydarzenia związane z wykupem obligacji na Catalyst w zeszłym roku warto zwrócić uwagę na tzw. dobrowolną okresową amortyzację w odniesieniu do papierów PCM.

– W obligacjach Prime Car Management serii B (PCM0314) zastosowano okresową dobrowolną amortyzację. Była to konstrukcja ograniczająca ryzyko dla obligatariuszy. Każdy inwestor mógł zgłosić spółce papiery dłużne do przedterminowego wykupu w ramach okresowej amortyzacji raz w miesiącu. Emitent nie miał prawa w żaden sposób zmusić obligatariusza do sprzedania swoich obligacji, zatem ta konstrukcja nie miała nic wspólnego z opcją call. Spółka nie była jednak zobowiązana do przedterminowego wykupu wszystkich obligacji – mogła przeznaczyć na ten cel maksymalnie 1/12 wartości emisji tej serii papierów dłużnych. – tłumaczy Marcin Osiecki, analityk StockWatch.pl.

>> Na temat obligacji piszemy regularnie i kompleksowo. >> Kluczowe informacje na temat papierów dłużnych znajdziesz w dedykowanym serwisie przygotowanym przez StockWatch.pl

Jednak ubiegły rok nie był usłany różami. Bolesną zadrą okazały się papiery dłużne firmy Budostal-5, która tuż przed sylwestrem poinformowała o złożeniu wniosku upadłość. Dla obligatariuszy oznaczało to, że szanse na otrzymanie zainwestowanego kapitału są niewielkie. Budostal-5 wyemitował obligacje na łączną kwotę blisko 11 mln zł.

W nieco lepszej sytuacji znaleźli się obligatariusze Anti (obecnie Green Eco Technology). Spółka jest pierwszą czarną owcą rynku Catalyst. Kilka miesięcy temu emitent zaproponowała zamianę feralnych obligacji na akcje zwykłe po cenie 4 zł za sztukę. Aktualna sytuacja z zadłużeniem została opisana w raporcie bieżącym za III kwartał.

– W roku 2012 również wykupiła część obligacji i w sumie z 2.835 sztuk wykupiła 1.340 sztuk. Ponadto w wyniku zawartej z Veyron Sp. z o.o. umowy na restrukturyzację zadłużenia doszło do podpisania umów przedwstępnych dających możliwość konwersji 499 sztuk obligacji na akcje nowej emisji o wartości 593 tys. zł, co oznacza, że w chwili obecnej wartość niewykupionych obligacji pozostający do konwersji jest już poniżej nominalnej ich wartości 1.000.000 miliona złotych, tj. poniżej 1.000 sztuk obligacji, co daje szansę na pozytywne dokończenie procesu konwersji i ostatecznego rozliczenia tego zadłużenia. – czytamy w raporcie kwartalnym spółki.

Najświeższym przykładem problemów z wykupem jest spółka Religa Development. Tutaj sytuacja obligatariuszy również wygląda nieciekawie. Wrocławski deweloper wyemitował i wprowadził papiery dłużne na Catalyst o łącznej wartości 5,66 mln zł, a obecnie jest w stanie upadłości likwidacyjnej. >> O upadłości likwidacyjnej dewelopera akcjonariusze, obligatariusze oraz klienci dowiedzieli się z lokalnej gazety.

W analizowanym okresie doszło też do dwóch wykupów po terminie. Spółka Polsport Group emisję o wartości 1,280 mln zł wykupiła w pięciu ratach, spóźniając się kilkadziesiąt dni. Na koniec należy przypomnieć o sytuacji obligatariuszy spółki Fojud, która jest drugim niechlubnym przykładem niewywiązania się z obowiązków wobec obligatariuszy. Tutaj z należnych 2,278 mln zł wypłacono zaledwie 861 tys. zł. W przeciwieństwie do Anti, akcje spółki Fojud nie są notowane, także zainteresowanie sprawą jest niewielkie. Obligatariuszom pozostaje żmudna walka w postępowaniu upadłościowym.

>> StockWatch.pl wraz z prawnikami podpowiada, jak odzyskać przynajmniej część zainwestowanych środków. >> Szkoła przetrwania – co robić gdy emitent nie wykupił obligacji.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku