Relacja z VII edycji Kongresu CFO

24 i 25 października w hotelu Warszawianka w Jachrance spotkali się dyrektorzy finansowi spółek notowanych na warszawskim parkiecie, aby porozmawiać o bieżących wyzwaniach i problemach, z którymi zmagają się w codziennej pracy. Dyskutowano m.in. o finansowaniu rozwoju spółki, nowych wyzwaniach regulacyjnych, ograniczeniach kosztów i cyfrowej transformacji.

(Fot. SEG)

Pierwszy dzień Kongresu wypełniły cztery bloki tematyczne. Otwierający panel nt. finansowania rozwoju spółki, moderował Tomasz Prusek (publicysta ekonomiczny, prezes Fundacji Przyjazny Kraj), a udział w nim wzięli: Jacek Fotek (wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie), Łukasz Kwiecień (wiceprezes PKO TFI), Dariusz Lasek (członek Skarbiec TFI) oraz Arkadiusz Regiec (prezes Beesfund). Omówiono takie zagadnienia, jak: perspektywy rozwoju rynku kapitałowego; nowe możliwości „starych” form finansowania; alternatywne metody finansowania; zarządzanie nadwyżkami finansowymi.

– Istotnym elementem synergii rozwoju polskiego rynku finansowego jest takie ustawienie infrastruktury, by stworzyć warunki do przekuwania się pieniądza w kapitał (w dużej mierze będącego w sektorze bankowym i gotówce, a szacowanego na siedemset kilkadziesiąt miliardów złotych). Służy temu oczywiście infrastruktura rynku kapitałowego i finansowego, m.in. obrót zorganizowany, ale nie tylko rynek regulowany. Powodem nie przekuwania się pieniądza w kapitał jest w pierwszej kolejności bardzo duża pokusa finansowania krótkoterminową stopą procentową, która jest na rekordowo niskich poziomach. Po drugie brak dopływu kapitału długoterminowego, co mają umożliwić i stworzyć nową jakość PPK (docelowo ok. 20 mld zł rocznie powinno wpływać na rynek finansowy w postaci podaży kapitału). Po trzecie teraz opodatkowujemy zarówno oszczędności „risk-free” generowane w sektorze bankowym, jak i kapitał tą samą stopą procentową. To należy zmienić. Powinna być wprowadzona również polityka podatkowa, która zwalnia z opodatkowania długoterminowy kapitał. Polska gospodarka i jej rozwój potrzebuje bowiem długoterminowego kapitału – Jacek Fotek, wiceprezes zarządu, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

W trakcie drugiej sesji Magdalena Raczek-Kołodyńska (wiceprezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych) wraz z Andrzejem Puncewiczem (partner zarządzający, doradca podatkowy, CRIDO) oraz Piotrem Wysockim (partner Baker McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy) debatowała na temat nowych wyzwań regulacyjnych. Eksperci dokonali analizy i problematyki takich kwestii, jak: najważniejsze zmiany regulacyjne; implementacja zmian w prawie podatkowym oraz bezpieczeństwo fiskalne spółki giełdowej.

Kolejny panel dotyczył permanentnego problemu jakim jest ograniczenie kosztów. W dyskusji pod batutą Piotra Biernackiego (wiceprezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych) wzięli udział: Katarzyna Lorenc (prezes Lu-Bi oraz 4 Business & People), Monika Nowecka (wiceprezes Mazars Polska), Maciej Nowohoński (członek zarządu ds. finansów Orange Polska) oraz Marek Porczyński (członek zarządu Aon Polska). Uczestnicy tej części Kongresu dowiedzieli się o: poziomie kosztów a zasady sprawozdawczości finansowej; czy da się oszczędzić na kosztach pracy, a także o kosztach ryzyka i ryzyku kosztów.

– Planowanie oszczędności powinno wybiegać w przyszłość, przewidywać kierunki rozwoju, które będą decydowały o wynikach i pozycji konkurencyjnej firmy. Optymalizując koszty nie powinno się skupiać tylko na tym co najłatwiejsze, czyli prostym cięciu niektórych pozycji. Powinny to być przemyślane działania, które nie tracą z pola widzenia najważniejszego celu, jakim jest dostarczanie klientom najlepszych usług i produktów. CFO powinien wykorzystywać nowe technologie, co umożliwi podejmowanie lepszych decyzji biznesowych, zwłaszcza tych z zakresu zbierania, przetwarzania i analizy danych, pozwalając na wskazanie nieefektywnych obszarów oraz monitorowanie postępów optymalizacji. W coraz bardziej cyfrowej rzeczywistości to dane stają są „monetą XXI wieku”. W obszarze zainteresowania każdego CFO powinny znaleźć się także koszty pośrednie. Z reguły stanowią istotną pozycję w rachunku każdej firmy, nie mając bezpośredniego przełożenia na bieżący wynik komercyjny. Umiejętnie optymalizowane, mogą przynieść wymierną i co warte podkreślenia, stałą obniżkę kosztów – opowiada Maciej Nowohoński, członek zarządu ds. Finansów, Orange Polska.

Czwarty panel, zamykający część merytoryczną pierwszego dnia Kongresu, dotyczył cyfryzacji. Moderował go Mirosław Kachniewski (prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych), a zaproszonymi ekspertami byli: Jacek Borek (dyrektor zarządzający Accenture Technology w Polsce, Accenture), Marcin Celejewski (prezes Silvermedia), Jakub Makurat (dyrektor generalny Ebury Polska) oraz Piotr Paszczyk (prezes zarządu APN Promise). Prelegenci rozmawiali o: nowych modelach biznesowych; fintechach w służbie spółek publicznych; analizie big data na rynku finansowym; narzędziach IT ułatwiających transformację cyfrową.

– Obserwowany proces digitalizacji gospodarki, mający kluczowy wpływ na powstawanie nowych modeli biznesowych, postępuje w tempie geometrycznym i nie ulega wątpliwości, że jest procesem nie do zatrzymania. Natomiast w mojej ocenie ta dynamiczna zmiana cyfrowa jest nie tyle kolejnym modnym światowym trendem, ale prawdziwą rewolucją cyfrową. Oznacza to, że nie powinniśmy patrzeć na nią jedynie przez pryzmat super optymalizacji dotychczasowych procesów i modeli biznesowych, ale w kategoriach ich zupełnie nowej definicji odbywającej się w oparciu o wiedzę branżową oraz wykorzystanie zaawansowanych algorytmów automatycznie przetwarzających uporządkowane zbiory danych. Ponadto pomimo że dość powszechnie używamy dziś takich słów jak cyfryzacja, big data, sztuczna inteligencja, czy machine learning, obserwuję, że ciągle wiele podmiotów polskich ale i zagranicznych postrzega te pojęcia dość płytko i podchodzi do nich bardzo nieufnie. Planując natomiast wykorzystanie technologii stojących za którymś z nich ogranicza się w zasadzie jedynie do rozwiązań z zakresu „wierzchołka góry lodowej”. Natomiast rzeczywista cyfryzacja i jej implikacje to „podwodna część góry lodowej” i przede wszystkim zmiana filozofii postrzegania i rozwoju biznesu. Ci, którzy zrozumieją i poczują to oraz zastosują dostępne w tym zakresie narzędzia to najszybciej i najszerzej – zdobędą zdecydowaną przewagę konkurencyjną na rynkach. Cieszy mnie bardzo, że to właśnie te tematy wzbudzały powszechne zainteresowanie, zrozumienie i gorącą dyskusję wśród Członków Zarządów i Prezesów polskich firm na kongresie SEG – komentuje Marcin Celejewski, prezes Silvermedia.

Po części merytorycznej pierwszego dnia Kongresu odbył się Charytatywny Bieg Rynku Kapitałowego z udziałem Rafała Omelko, Mistrza Świata w Lekkoatletyce, podczas którego zbierano środki na praktyczną edukację młodzieży ponadgimnazjalnej w zakresie przedsiębiorczości w ramach programu „Zarządzanie firmą”. W sumie uczestnicy przebiegli 69 osobokilometrów.

Wieczorną galę uświetniło spotkanie z Gościem Specjalnym – Robertem Korzeniowskim, wielokrotnego mistrza olimpijskiego, na temat tego, jak dojść na szczyt i na nim pozostać.

Drugiego dnia Kongresu odbyły się praktyczne warsztaty dotyczące:

  • Fintech: alternatywne usługi finansowe, szybciej, prościej, taniej
  • Aspekty rozliczeniowe ekspansji międzynarodowej polskich firm – perspektywa Fintech
  • Trendy i zmiany w środowisku podatkowym 2018-2019
  • Praktyczne znaczenie biznesowe wprowadzonych i planowanych zmian w regulacjach podatkowych
  • Identyfikacja kluczowych ryzyk dla spółki i zarządu
  • Alternatywne formy finansowania R&D
  • Czy Twoje dane mówią Ci prawdę? Zarządzanie danymi podstawowymi jako przeskok w cyfryzacji przedsiębiorstwa

– Dane podstawowe to najcenniejsze dane o klientach, dostawcach i pracownikach, bez których firma nie może funkcjonować. W zarządzaniu danymi stawką jest nie tylko ich bezpieczeństwo, ale przede wszystkim efektywność procesów biznesowych, jakość raportów czy zgodność z regulacjami. Jak pokazują statystyki tylko w ciągu ostatnich dwóch lat w firmach powstało 90 proc. aktualnie posiadanych danych, a do 2020 roku będzie ich wielokrotnie więcej. Uczestnicy warsztatów uzyskali niezbędną wiedzę o tym, jak efektywnie wdrożyć proces zarządzania danymi tak, aby wyeliminować rozbieżności, a tym samym obniżyć koszty i ryzyka – mówi Agnieszka Piątkowska, business development partner LeadSoft Grupa APN Promise.

Kongres zakończył się sesją „Zarządzanie ryzykiem regulacyjnym”, w której uczestniczyli: Mirosław Kachniewski (prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych), Piotr Biernacki (prezes Fundacji Standardów Raportowania), Witold Dżugan (dyrektor pionu certyfikacji, członek zarządu Bureau Veritas Polska), Wiesław Łatała (radca prawny, partner zarządzający BDO Legal) oraz Robert Jacek (Moritz, prezes ALTA). Zostały omówione takie wątki, jak: materializacja zagrożeń wynikających ze „starych” regulacji; zarządzanie ryzykami niefinansowymi; bezpieczeństwo prawne członków władz spółki; przygotowanie spółki do nowych regulacji.

– W ramach pytań do uczestników zapytaliśmy o tematy, które powinny pojawić się w ramach następnego Kongresu CFO. Sondaż pokazał, jak wiele zagadnień jest dla CFO intrygujących i ciekawych, a na podstawie jej wyników będziemy tworzyć agendę na rok kolejny. Już teraz zachęcam do zarezerwowania w kalendarzu daty 23 i 24 października 2019 roku – zapowiada Mirosław Kachniewski, prezes SEG.

Gospodarzem Kongresu było Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Partnerami wydarzenia byli: Ebury Polska i Orange Polska jako partnerzy strategiczni, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jako partner merytoryczny, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych jako partner instytucjonalny, Accenture, Aon Polska, Baker McKenzie, Beesfund, CRIDO oraz Mazars jako partnerzy główni, PKO TFI, Silvermedia, Skarbiec TFI i Lu-Bi jako partnerzy wspierający, APN Promise oraz Unicomp-WZA jako partnerzy technologiczni, hummel jako partner biegu.

Szczegółowe informacje na temat VII Kongresie CFO Spółek Giełdowych SEG dostępne są na stronie internetowej www.seg.org.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR