Rośnie wiara w ratunek dla Grecji, w grze Duon, Echo i Braster

Omawiane walory: , , , , ,

Giełdy w Europie w napięciu czekają na doniesienia w sprawie postępów negocjacji z Grecją. Inwestorzy mają cichą nadzieję, że wstępne porozumienie uda się osiągnąć jeszcze dzisiaj, a oficjalnie ogłosić podczas szczytu przywódców Unii Europejskiej.

Początek środowej sesji upływa pod znakiem niewielkiej zmienności. Główne indeksy w Warszawie oddalają się od poziomów odniesień o zaledwie 0,3 proc. Podobnie sytuacja wygląda na zachodnioeuropejskich parkietach – DAX i CAC40 zniżkują o ok. 0,2 proc. Najmocniej tanieją akcje na giełdzie w Atenach, gdzie główny indeks traci blisko 1,6 proc.

Równo o 10:00 na rynek trafił odczyt niemieckiego Ifo, który obrazuje nastroje w przemyśle. Czerwcowy wynik to 107,4 pkt. wobec prognozy na poziomie 108,1 pkt. Słabszy od oczekiwań odczyt nie przełożył się na większą wyprzedaż, ponieważ obecnie to co inwestorów inwestorów interesuje najbardziej to kwestia Grecji.

W środę o 18:00 rozpocznie się spotkanie Eurogrupy. Inwestorzy mają cichą nadzieję, że Grecja osiągnie porozumienie z wierzycielami i zakończy kilkumiesięczną tragikomedię. Formalnie porozumienie miałoby zostać zatwierdzone podczas odbywającego się w czwartek i piątek szczytu przywódców Unii Europejskiej.>> Zobacz przegląd najważniejszych informacji z rynków surowcowych i walutowych

– Od miesięcy twierdzimy, że nie dojdzie do GREXIT-u. Nie leży to bowiem w interesie obu stron. Ani Grecji na tym nie zależy, ani też Strefie Euro. Dlatego nawet gdyby dziś nie udało się zawrzeć kompromisu to jesteśmy przekonani, że uda się to przed końcem miesiąca. Inwestorzy z każdą godziną nabierają przekonania, że kompromis ws. Grecji zostanie niebawem osiągnięty. Dlatego oczekiwanie na wyniki spotkania Eurogrupy raczej będzie poprawiać nastroje na rynkach finansowych niż je psuć. Dla złotego oznacza to większe prawdopodobieństwo jego umocnienia do euro i szwajcarskiego franka. – komentuje Marcin Kiepas z Admiral Markets.

W środę gorącą spółką jest Grupa Duon. Dostawca energii i gazu podniósł tegoroczne prognozy finansowe na 2015 rok. W nowych szacunkach przyjęto zysk netto na poziomie 23,6 mln zł, zysk EBITDA wysokości 43,6 mln zł, EBIT równy 35 mln zł, a przychody na 818,9 mln zł. Marcowe założenia kształtowały się na poziomie odpowiednio: 16,9 mln zł, 30 mln zł, 22,3 mln zł oraz 658,1 mln zł. Natomiast w 2014 r. grupa zanotowała 23,2 mln zł zysku netto, 29,9 mln zł zysku EBIT, 36,6 mln zł zysku EBITDA oraz 636 mln zł przychodów. W środę przed południem akcje Duonu drożeją o ponad 11 proc.>> Czytaj więcej

o 5,8 proc. tanieją Ropczyce. Urząd Kontroli Skarbowej wydał decyzje dotyczące podatku dochodowego ZM Ropczyce za 2009 i 2010 r., które skutkują powstaniem zobowiązania podatkowego w łącznej kwocie 6,2 mln zł plus odsetki. Sprawa dotyczy uznania przez ZM Ropczyce strat na opcjach walutowych za koszty uzyskania przychodu w 2008 r. Spółka zapowiedziała, że odwoła się do wyższej instancji – Izby Skarbowej.

O 2,5 proc. tanieją akcje Echo Investment. Po sfinalizowaniu transakcji nabycia pakietu 41,55 proc. akcji dewelopera przez należącą pośrednio do Griffin Topco III, spółkę Echo BV, w środę zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ogłoszono wezwanie na pozostałe brakujące do 66 proc. akcje spółki. Walory objęte wezwaniem będą nabywane po cenie 6,75 zł. W środę za jeden papier Echo trzeba zapłacić 6,66 zł.

Fatalny debiut na głównym rynku GPW zalicza dziś Braster. Spółka przeniosła się z NewConnect. Pierwszą sesję na nowym rynku producent testera termograficznego do wczesnego wykrywania patologii piersi rozpoczął luką spadkową. Momentami przecena akcji sięgała 11 proc. W maju Braster w ramach emisji nowych akcji pozyskał blisko 40 mln zł. Środki mają trafić na komercjalizację urządzenia Braster Tester i dalsze badania.

Rano na rynek trafiły też nowe rekomendacje dla dwóch giełdowych producentów węgla. Autorem raportów jest DM BOŚ. Analitycy biura w opracowaniu datowanym na 16 czerwca obniżyli cenę docelową akcji Bogdanki do 52 zł z 81 zł, a wycenę JSW do 9,10 zł z 14,40 zł. Zalecenie dla obu spółek brzmi sprzedaj. Niżej akcje lubelskiej kopalni wycenia obecnie tylko Erste Securities, którego zdaniem jeden walor Bogdanki powinien kosztować 44,10 zł. Natomiast w wypadku JSW, dzisiejsza rekomendacja przebija dotychczas najniższą wycenę od Raiffeisen Centrobank na 9,70 zł. W środę za jeden walor Bogdanki trzeba zapłacić 54,65 zł (-2 proc.), a JSW w wysokości 11,50 zł (-1,9 proc.).

Mapa rynku - stan na godzinę 11:10

Mapa rynku – stan na godzinę 11:10

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bogdanka, BRASTER, Duon, echo, jsw, ropczyce, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Wzrosty importowane z Chin, mocny JSW i Mercator Medical

  Mocne wzrosty na giełdzie w Chinach nie tylko przesądziły o zielonym otwarciu dzisiejszych sesji w Europie, ale prawdopodobnie również ustawiły nastroje na dalszą cześć tygodnia.

 • Piątek należy do maluchów, w grze Biomed, CI Games, T-Bull

  Mniejsze spółki z Biomed-Lublin na czele, absorbują prawie całą uwagę inwestorów i sprawiają, że piątkowa sesja na warszawskim parkiecie jest interesująca. Wśród giełdowych tuzów najbardziej gorącą spółką jest odreagowujące spadki LPP.

 • Wypadek w kopalni Budryk. JSW wstrzymało wydobycie

  W kopalni Budryk w Ornontowicach około g. 11.20 doszło do krótkotrwałego zapalenia metanu, w wyniku czego trzy osoby zostały lekko poszkodowane (niegroźne poparzenia). Wydobycie w ścianie zostało wstrzymane, podała Jastrzębska Spółka Węglowa.

 • Liczba górników z JSW zarażonych koronawirusem powoli zbliża się do 4 tys.

  W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej stwierdzono już 3.880 przypadków zarażenia koronawirusem. Do dnia dzisiejszego wyzdrowiało 1.996 pracowników. Na kwarantannie wciąż przebywa 119 osób.

 • JSW z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie B+. Zmiana perspektywy ratingu kredytowego JSW związana jest przede wszystkim z pogarszającymi się wynikami finansowymi i generowaniem ujemnych wolnych przepływów pieniężnych, co negatywnie wpływa na pozycję kapitałową i płynnościową spółki.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR