Rośnie wszystko poza złotem

W środę rynki azjatyckie zachowują się neutralnie, ale kontrakty futures wskazują na możliwość kontynuacji wzrostów w USA i Europie. Z perspektywy kalendarza makroekonomicznego najciekawszym punktem dnia będzie dziś publikacja „minutek” z ostatniego posiedzenia Fed.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Wtorkowa sesja w Europie rozpoczęła się od solidnych wzrostów i w absencji istotnych danych makroekonomicznych czy innych negatywnych wydarzeń do samego końca przebiegała bez najmniejszych zakłóceń. Poniedziałkowe potwierdzenie, że nowym Sekretarzem Skarbu w USA będzie najprawdopodobniej J. Yellen, zarówno kompetentna, jak i przyjazna dla rynków, pozostawało głównym tematem w mediach ekonomicznych. Główne indeksy zyskały od 1,2 proc. (DAX, CAC40) do 2 proc. (FTSE MiB, IBEX). Skrajnie pozytywny sentyment widoczny był także w notowaniach dolara, który po przejściowej aprecjacji w poniedziałek powrócił do wcześniejszych poziomów i wydaje się znajdować na drodze do wyznaczenia przed końcem roku nowych minimów względem EUR (na poziomie koszykowym już się to wydarzyło). Najważniejszą ofiarą aktualnego nastawienia inwestorów pozostaje złoto, które po kolejnej fali spadków zatrzymało się dopiero w okolicach 1.800 USD/ou. Odpływ kapitału krótkoterminowego jest ewidentny, bardzo silny i następujący w zupełnym oderwaniu od reszty instrumentów, z którymi kruszec był do tej pory skorelowany.

gold,złoto

CFD na złoto

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Bitcoin wzrósł wczoraj powyżej 19.000 USD po raz pierwszy od 2017 r. Choć ostatnia przecena nie wydaje się olbrzymia na tle historii, mają miejsce przy nagromadzeniu okoliczności zazwyczaj bardzo pozytywnych dla metali szlachetnych i w relacji do innych niż dolar walut jest wyraźnie większa. Wyceny w euro zbliżają się do dołków majowo-czerwcowej korekty.

WIG20 wzrósł o 1,5 proc., ale mWIG40 spadł o 0,1 proc., a sWIG80 zyskał zaledwie 0,1 proc. Głównemu indeksowi przewodziły spółki wydobywcze, JSW i KGHM, a także rafinerie, co raczej nie może dziwić w kontekście rewelacyjnego rozpoczęcia tygodnia na rynku surowców przemysłowych. Pomimo niesprzyjających danych o zapasach globalny optymizm owocuje m.in. wzrostem cen ropy do poziomów nienotowanych od marca. Słabą sesję ma za sobą natomiast sektor producentów gier, Ten Square Gamesbyło najpoważniejszym obciążeniem dla indeksu średnich spółek.

S&P500 zyskał 1,6 proc, a NASDAQ 1,3 proc. DJIA po raz pierwszy przekroczył poziom 30.000 punktów. W godzinach wieczornych dobry sentyment podtrzymywały informacje, że po certyfikacji wyniku wyborów w kolejnych stanach (Pensylwanii i Nevadzie) możliwe jest, że Donald Trump wreszcie uzna ich rezultat. Tak odebrana została decyzja o tym, by J. Biden zaczął otrzymywać codzienne informacje wywiadowcze.

Rynki azjatyckie zachowują się neutralnie, ale kontrakty futures wskazują na możliwość kontynuacji wzrostów w USA i Europie. Z perspektywy kalendarza makroekonomicznego najciekawszym punktem dnia będzie dziś publikacja „minutek” z ostatniego posiedzenia Fed.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 25 listopada 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR