Rząd chce, by PFR mógł uczestniczyć w obrocie na rynku kapitałowym

Możliwość wejścia Polskiego Funduszu Rozwoju na rynek kapitałowy, nabywania akcji i udziałów spółek zakłada projekt nowelizacji ustawy o systemie instytucji rozwoju, który w czwartek trafił do Sejmu.

pfr,akcje,rynek, kapitałowy

Rząd chce, by PFR mógł uczestniczyć w obrocie na rynku kapitałowym

Stanowi on część pakietu, dotyczącego tzw. tarczy antykryzysowej – działań osłonowych dla przedsiębiorców, w związku ze skutkami epidemii COViD.

– Zmiany […] polegają na uzupełnieniu katalogu form udzielania finansowania przedsiębiorcom o m.in. nabywanie akcji lub udziałów spółek. […] Dzięki takiemu rozwiązaniu, finansowanie nie będzie musiało wiązać się z podwyższeniem kapitału zakładowego spółek, co może być praktycznym rozwiązaniem w nadchodzącym okresie. Podobnie obecne przepisy nie uprawniają do nabywania obligacji, co stanowiłoby ograniczenie możliwości wsparcia w okresie przywracania równowagi w gospodarce – czytamy w uzasadnieniu.

– PFR uczestniczy w obrocie na rynku kapitałowym, na którym możliwe jest szybsze uzyskanie finansowania niż w drodze podwyższenia kapitału zakładowego lub uzyskania gwarancji lub poręczenia Skarbu Państwa. Szybkość dostępu do środków finansowych będzie miała kluczowe znaczenie w zwalczaniu i ograniczeniu skutków sytuacji kryzysowych, które – ze swej natury – wymagają zwykle bardzo pilnych działań – zaznaczono.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Projektowany przepis ma ułatwić PFR negocjowanie korzystnych warunków uzyskiwania tymczasowego finansowania na rynku.

Zaproponowano też „rozszerzenie możliwości przeznaczania środków z dokapitalizowania PFR papierami skarbowymi oraz zabezpieczonych gwarancjami i poręczeniami Skarbu Państwa na wszelkie inwestycje, a nie tylko inwestycje kapitałowe”.

Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy PFR byłby zaangażowany w realizację np. inwestycji infrastrukturalnych, państwowych lub samorządowych.

Projekt ma także umożliwić PFR przystępowanie do funduszy kapitałowych po rozstrzygnięciu konkursu. Obecne przepisy nie zawierają w tym względzie wskazania, co może nasuwać wątpliwości co do takiej, pożądanej i potrzebnej praktyki, PFR i jego spółek zależnych, jako „dostarczyciela kapitału”.

Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju to grupa finansowa obejmująca m.in. Polski Fundusz Rozwoju S.A., PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., oraz PFR Ventures sp. z o.o., oferująca instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy. Działa w oparciu o profesjonalny zespół i najlepsze standardy międzynarodowe. Misją PFR, jako polskiej rozwojowej instytucji finansowej, jest realizacja programów sprzyjających zwiększeniu długoterminowego potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Polski oraz wyrównywaniu szans i ochronie środowiska naturalnego.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Analiza techniczna 4 największych spółek na warszawskiej giełdzie

  Początek kwietnia przyniósł spore przetasowania na liście największych pod względem kapitalizacji spółek na warszawskiej giełdzie. Między PKO BP i CD Projektem trwa zacięta walka o fotel lidera, a między Orlenem i PZU o miejsce na podium. StockWatch.pl sprawdził, kto w wielkiej czwórce ma największy potencjał wzrostowy od strony technicznej.

 • Bezpieczne waluty zyskiwały

  Na fali wzrostu niepewności z powodu pandemii koronawirusowej umocniły się waluty, cieszące się renomą bezpiecznych przystani. Prawdziwy pogrom przeżyły waluty surowcowe rynków wschodzących (w tym real, rand i rubel). Dolar umocnił się ok. 9 proc. wobec złotego w I kwartale – takie wnioski płyną z raportu IRR Quarterly.

 • Spadek ceny ropy naftowej o 60 proc., a większość towarów też pod kreską

  W I kwartale cena ropy naftowej silnie zniżkowała m. in. z powodu fiaska porozumienia w sprawie poziomu wydobycia w ramach OPEC+. Większość pozostałych towarów również traciła. Zyski odnotowano głównie w segmencie kruszców (pallad i złoto) – takie wnioski płyną z raportu IRR Quarterly.

 • Dług skarbowy pozwolił zarobić w trudnych czasach

  Wzrost awersji do ryzyka z powodu pandemii koronawirusa sprzyjał napływom kapitału do długu skarbowego w USA. Obniżka stóp procentowych podjęta przez Fed dodatkowo wspierała zwyżkę cen. Polski TBSP.Index w dolarze z powodu różnic kursowych stracił. Straty towarzyszyły inwestycjom w dług korporacyjny, za wyjątkiem amerykańskich obligacji o najwyższym ratingu – takie wnioski płyną z raportu IRR Quarterly.

 • Pandemia koronawirusa wyhamowała sprzedaż Oponeo.pl w marcu

  Wstępna wielkość przychodów ze sprzedaży netto osiągniętych przez Oponeo.pl w marcu 2020 roku wyniosła 68,98 mln zł, co oznacza spadek o 8 proc. r/r. Spółka tłumaczy niższy wynik przesunięciem sezonu wymiany opon na letnie oraz pandemią koronawirusa.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR