Rząd chce przedłużyć możliwość wypłaty środków z tarczy dla MŚP do 31 grudnia

Rząd chce przedłużyć możliwość wypłaty środków z tarczy finansowej dla małych i średnich firm do 31 grudnia 2020 r., pod warunkiem, że złożą one wniosek do 31 lipca, bądź są na etapie postępowania odwoławczego, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Fot. fb/Prawo i Sprawiedliwość

Przyjęcie nowelizacji uchwały Rady Ministrów w sprawie programu rządowego „Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm” planowane jest na III kw., a odpowiedzialne za przygotowanie projektu jest Ministerstwo Rozwoju.

Załącznik do obecnie obowiązującej uchwały z 27 kwietnia 2020 r. stanowi, że finansowanie w ramach programu będzie udzielane do dnia 31 lipca 2020 r. z możliwością przedłużenia tego terminu do dnia 31 grudnia 2020 r.

– W związku ze znaczną liczbą rozpoznawanych wniosków beneficjentów oraz brakiem możliwości ich rozpoznania przez Polski Fundusz Rozwoju w przewidzianym w programie terminie udzielania finansowania programowego, istnieje konieczność jego przedłużenia do dnia 31 grudnia 2020 r. w stosunku do beneficjentów, którzy w określonych terminach złożyli wnioski, odwołania lub zapytania w postępowaniach wyjaśniających – napisano w uzasadnieniu.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Planowane jest zatem wydłużenie terminu dla beneficjentów programu, którzy:

 • do 31 lipca 2020 r. złożyli kompletny i poprawnie wypełniony wniosek o udzielenie
 • złożyli odwołanie od rozstrzygnięcia, które PFR podjął do dnia 31 lipca 2020 r. i które dotyczyło wypłaty subwencji w niższej kwocie niż wnioskowana.
 • do 14 sierpnia 2020 r. złożyli zapytanie w ramach postępowania wyjaśniającego dotyczącego wniosku
 • do 16 października 2020 r. zwrócili się z zapytaniem w ramach postępowania wyjaśniającego dotyczącego odwołań.

Od 29 kwietnia kilkanaście banków komercyjnych oraz większość banków spółdzielczych przyjmuje drogą elektroniczną wnioski o udzielenie subwencji w ramach programu. Początkowo zakładano, że mikrofirmy (zatrudniające co najmniej 1 pracownika) oraz małe, średnie i duże przedsiębiorstwa otrzymają pomoc w postaci subwencji finansowych o łącznej wartości 75 mld zł.

Mikrofirmy mogą uzyskać pomoc do 324 tys. zł, a MŚP do 3,5 mln zł. 75% subwencji może być bezzwrotna pod warunkiem utrzymania miejsc pracy i działalności. PFR rozpoczął też wdrażanie tarczy finansowej dla dużych firm.

PFR wyemitował dotychczas obligacje na kwotę 62 mld zł, w tym dla MŚP – 59 mld zł. Wg szacunków Funduszu do 31 lipca finansowanie ma uzyskać około 350 tys. firm na kwotę około 61 mld zł. Kwota wypłaconych subwencji na ten czas będzie prawdopodobnie ok. 15 mld zł niższa od planowanej.

Obecnie PFR przygotowuje w tej chwili program dla dużych firm, który powinien ruszyć w sierpniu. Dotychczas do Funduszu wpłynęło ponad 170 wniosków od dużych firm na łączną kwotę około 9,5 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Mercor rekomenduje 0,25 zł dywidendy na akcję za r. obr. 2019/2020 Zarząd Mercor podjął uchwałę w sprawie zmiany propozycji z 3 lipca 2020 r., co do podziału zysku za rok obrotowy 2019/2020 i obecnie rekomenduje przeznaczenie 3,91 mln zł na dywidendę (0,25 zł na akcję), podała spółka. Wcześniej zarząd zapowiedział, że będzie rekomendował pozostawienie zysku z przeznaczeniem na kapitał zapasowy.
 • Kurs akcji CI Games wystrzelił po wstępnych wynikach za I półrocze

  Grupa CI Games, według szacunkowych danych finansowych, wypracowała w I półroczu  br. 27,1 mln zł przychodów netto ze sprzedaży, z czego 14,8 mln zł w II kwartale br. Od stycznia do czerwca zysk brutto grupy wyniósł 7 mln zł, a zysk netto w tym czasie 4,9 mln zł. Grupa osiągnęła 18 proc. rentowności netto.

 • KNF namierzyła ukryty insider trading w AQT Water Notowane na NewConnect AQT Water znów ma problemy. Tym razem sprawa dotyczy zatajenia transakcji na akcjach spółki przez akcjonariusza oraz osobę pełniącą obowiązki zarządcze. Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła do GPW z wnioskiem o zawieszenie obrotu.
 • e-Kiosk zastanawia się nad wycofaniem akcji z NewConnect

  Zarząd e-Kiosk, w wyniku oceny aktualnej sytuacji spółki i perspektyw rozwoju, podjął decyzję o przeanalizowaniu w najbliższych kilku tygodniach opcji strategicznych, polegających na możliwości wycofania akcji spółki z rynku NewConnect i postanowił skierować do rady nadzorczej wniosek o wyrażenie opinii w sprawie.

 • Cherrypick Games ma umowę o partnerstwie z chińskim wydawcą gier mobilnych YODO1

  Cherrypick Games zawarł umowę o partnerstwie z chińskim wydawcą gier mobilnych YODO1. Kurs akcji producent gier mobilnych rośnie o 3 proc., a za jedna akcję płacono 38,80 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR