Rząd przyjął projekt ustawy dot. przekształcenia OFE w IKE

Rada Ministrów przyjęła projekt o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, podało Centrum Informacyjne Rządu.

morawiecki,ofe,ike

(Fot. PiS/fb)

Otwarte Fundusze Emerytalne zostaną przekształcone tak, aby system emerytalny w najbliższych latach oparty był na czterech filarach:

 • Indywidualne konta emerytalne (IKE) – nowe, dobrowolne, prywatne i kapitałowe
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)
 • Pracownicze plany kapitałowe (PPK)
 • Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)
>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Promocja: tylko do końca listopada 12 miesięcy abonamentu w cenie 6! >> Sprawdź co zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Według CIR, taki system stworzy podstawy do oszczędzania na późne lata życia (efektem będzie wzrost oszczędności długoterminowych), a także przyczyni się do budowania bezpiecznego oraz stabilnego systemu emerytalnego, a w konsekwencji do wzrostu świadczeń emerytalnych. Biorąc pod uwagę względy demograficzne, przyszła emerytura powinna pochodzić z różnych źródeł.

Najważniejsze rozwiązania:

– Opcją domyślną dla członków OFE będą indywidualne konta emerytalne – w tym przypadku od środków zgromadzonych w OFE zostanie pobrana 15 proc. opłata przekształceniowa. Środki zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie je można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.

– Alternatywą dla tej opcji będzie przekazanie środków do ZUS, wtedy nie zostanie od nich pobrana opłata przekształceniowa, ale pieniądze nie będą dziedziczone.

– Opłata jest „elementem sprawiedliwości”, bo emerytury wypłacane przez ZUS są opodatkowane, a pieniądze wypłacane z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego – nie. Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane.

– Członek OFE będzie mógł złożyć deklarację o przeniesieniu środków do ZUS. Niezłożenie deklaracji oznacza wybór opcji domyślnej z IKE.

– Powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) – zarządzające OFE – przekształcą się w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). OFE staną się specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi (SFIO), które będą zarządzane przez TFI. SFIO będą zarządzać przyszłymi IKE.

– Oszczędności w OFE ma ok. 15,8 mln Polaków, którzy odłożyli na nich ok. 162 mld zł.

– Przyjęto, że zarządzaniem środkami Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) będzie się zajmowało TFI Polskiego Funduszu Rozwoju SA (obecnie jest to ZUS). Zmiana jest uzasadniona, bo do FRD trafią środki z OFE przeniesione do ZUS. W efekcie zmieni się struktura Funduszu Rezerwy Demograficznej, która umożliwi zarządzanie środkami FRD w celach inwestycyjnych, z korzyścią dla polskiej gospodarki. Głównym celem utworzenia FRD było zwiększenie bezpieczeństwa wypłacalności świadczeń z ubezpieczenia emerytalnego. FRD pełni rolę funduszu rezerwowego dla funduszu emerytalnego wyodrębnionego w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – czytamy także.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • LiveChat Software miał 15,8 mln zł zysku netto w III kwartale roku finansowego 2019/2020

  Livechat Software odnotował 15,81 mln zł skonsolidowanego zysku netto w III kw. r.fin. 2019/2020 (1 października - 31 grudnia 2019) wobec 13,74 mln zł zysku rok wcześniej. Spółka podtrzymuje swoją politykę dywidendową i ma zamiar przeznaczać na dywidendę maksymalną kwotę na jaką pozwalają przepisy, poinformował prezes Mariusz Ciepły.

 • Kiedy umowa pożyczki jest nieważna?

  Warto wiedzieć, że czasami umowa pożyczki może zostać unieważniona. My również zachowując pewne wymagane terminy, możemy od niej odstąpić.  Jakie zatem warunki należy spełnić, żeby do tego doszło? Już wyjaśniamy.

 • Bank Pekao wypracował 684 mln zł zysku netto w IV kwartale 2019 r.

  Wyniki drugiego największego banku w Polsce okazały się nieco lepsze od konsensusu. W samym IV kwartale Pekao odnotowało 684,39 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 749,23 mln zł zysku rok wcześniej i 670 mln zł konsensusu. Zarząd banku nie podjął jeszcze decyzji w sprawie rekomendacji odnośnie wypłaty dywidendy za rok 2019.

 • Play miał 166 mln zł zysku netto w IV kwartale 2019 r.

  Telekom odnotował 166,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto w IV kw. 2019 r. wobec 202,2 mln zł zysku rok wcześniej.

 • Nie do końca udana próba zatrzymania spadków, gorąco na MZN Property, Rainbow Tours i CCC

  Najpierw szybka wyprzedaż, później mozolna próba odrabiania strat, a ostatecznie niewielkie (jak na ostatnie standardy) spadki. A to wszystko pod dyktando koronawirusa. Tak najkrócej można podsumować środową sesję na GPW. Jedynym pozytywem jest to, że wzrosły szanse na wzrostowe odbicie w dniu jutrzejszym.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR