Rząd szykuje podwyżkę akcyzy na alkohol i tytoń

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym - przyjęty przez rząd w trybie obiegowym - zakładający podniesienie stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe o 10 proc. od 1 stycznia 2020 został skierowany do Sejmu, poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. 

akcyza,alkohol,podatki

Fot. Pexels

– Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Ostatnia zmiana stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe miała miejsce 1 stycznia 2014 r. i wynosiła odpowiednio: 15 proc. i 5 proc.

– Proponowana zmiana podwyższa stawki akcyzy o 10 proc. Z zakresu projektowanej indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc. (wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu) w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania produkcji sadowniczej, stanowiącej jeden z filarów polskiego rolnictwa. Wyłączenie obejmuje także akcyzę na papierosy elektroniczne, na które do końca czerwca 2020 r. obowiązuje zerowa stawka akcyzy. Wyroby te będą opodatkowane efektywną stawką akcyzy od 1 lipca 2020 r. – czytamy także.

>> Promocja: tylko do końca listopada 12 miesięcy abonamentu w cenie 6! >> Sprawdź co zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Oszacowane skutki budżetowe obejmują łączne wpływy z podatku akcyzowego oraz z podatku od towarów i usług. Oczekiwany skutek budżetowy (łącznie 1,7 mld zł) obejmuje w 2020 r. ok. 552,9 mln zł w przypadku napojów alkoholowych, z wyłączeniem cydru i perry, oraz ok. 1,15 mld zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich.

– Prognoza skutku finansowego powyższej indeksacji zakłada: – dla alkoholu etylowego elastyczność cenową na poziomie -0,715; – dla piwa elastyczność cenową na poziomie -2,411; – dla wina elastyczność cenową na poziomie -0,488; – dla papierosów elastyczność cenową na poziomie -0,6 – czytamy w ocenie skutków regulacji.

Łącznie w ciągu 10 lat obowiązywania ustawy dochody budżetu państwa wyniosą 16,99 mld zł.

Wejście w życie ustawy nie spowoduje skutków finansowych dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego, w postaci zmniejszenia dochodów bądź zwiększenia wydatków.

Według autorów projektu, w przypadku przeniesienia obciążeń fiskalnych w zakresie podatku akcyzowego na konsumentów prawdopodobny jest następujący wzrost cen wyrobów akcyzowych przy podwyżce stawki akcyzy w wysokości 10 proc. w roku 2020:

  • 0,5 litra wódki 40 proc. vol. – 1,40 zł
  • 0,5 litra piwa o zawartości 12 stopni Plato – 0,06 zł
  • 0,75 litra wina i napoju fermentowanego – 0,15 zł
  • 20 sztuk papierosów – 1,02 zł
  • 50 gram tytoniu do palenia – 1,69 zł
  • cygaro o masie 10 g – 0,40 zł
  • 100 gram suszu tytoniowego – 2,29 zł
  • 100 gram wyrobu nowatorskiego – 3,38 zł
  • Projektowana ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR