StockWatch.pl

Sąd zdecydował o 3-miesięcznym areszcie dla trzech osób w związku z aferą GetBack

Omawiane walory: ,

Spośród 11 osób zatrzymanych w ubiegłym tygodniu, w związku ze śledztwem przeciwko byłemu prezesowi GetBack, wobec trzech sąd zastosował tymczasowy areszt.

(Fot. CBA)

– Po wykonaniu czynności procesowych na terenie tutejszej Prokuratury z 11 osobami zatrzymanymi w dniu 2 kwietnia br., Prokuratura zastosowała środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym wobec 6 osób w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego. Wobec 5 podejrzanych skierowano wnioski do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, które zostały uwzględnione, przy czym w przypadku 2 osób sąd zastosował tzw. areszt warunkowy, który uległ uchyleniu po wpłaceniu kwoty poręczenia majątkowego – poinformowała StockWatch.pl Agnieszka Zabłocka-Konopka, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Ubiegłotygodniowe zatrzymania mają związek z doprowadzeniem obligatariuszy i akcjonariuszy do niekorzystnego rozrządzenia mieniem znacznej wartości w związku z emisją i sprzedażą obligacji spółki GetBack. W komunikacie prasowym pojawiła się też wzmianka, że sprawa dotyczy oferowania papierów dłużnych „innych podmiotów powiązanych” z wrocławską spółką (także za pośrednictwem Idea Banku). Agnieszka Zabłocka–Konopka, rzeczniczka prokuratury w rozmowie z redakcją StockWatch.pl nie ujawniła, o jakie firmy konkretnie chodzi, tłumacząc się dobrem śledztwa. Niemniej niewykluczone, że pod hasłem „inne podmioty” kryją się GB Managers, Hussar Gruppa oraz Basel Olten Pharm, czyli mniejsze spółki powiązane kapitałowo i rodzinnie z byłym prezesem GetBack, Konradem K.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Według ustaleń prokuratury, zatrzymane w ubiegłym tygodniu osoby doprowadziły 407 klientów Idea Banku do niekorzystnego rozporządzania mieniem o wartości 91,4 mln zł. Trzem osobom spośród zatrzymanych Prokuratura zarzuca popełnienie przestępstwa prania brudnych pieniędzy i działania na szkodę spółki GetBack. Zatrzymani usłyszeli zarzuty między innymi działania na szkodę Idea Banku oraz doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem osób, które nabyły obligacje GetBack.

Ustalenia śledztwa wykazały, że początkowo Idea Bank prowadził sprzedaż obligacji spółki GetBack bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

– Podejrzani sprzedawali klientom obligacje pod pozorem zawierania umów na lokaty bankowe nie informując ich o faktycznym charakterze transakcji, czym wprowadzali ich w błąd, co do gwarancji zysku i bezpieczeństwa inwestowania. Motywem działania sprawców było osiągnięcie korzyści majątkowej z tytułu prowizji – czytamy w komunikacie Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

To kolejne zatrzymania pracowników Idea Banku. Przypomnijmy, że pod koniec lutego br. doszło do zatrzymania byłego prezesa Idea Banku, Jarosława A. oraz kilkunastu byłych pracowników banku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getback, Ideabank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR