Santander Bank Polska miał ponad 600 mln zł zysku netto w II kwartale 2019 r.

Omawiane walory:

Santander Bank Polska odnotował 607,21 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2019 r. wobec 651,29 mln zł zysku rok wcześniej. Wynik okazał się o 13 proc. niższy od oczekiwań. We wtorek przed południem kurs akcji banku spada o blisko 4 proc. 

(Fot. mat. prasowe)

Aktywa razem banku wyniosły 205,83 mld zł na koniec II kw. 2019 r. wobec 205,85 mld zł na koniec 2018 r.

W I poł. 2019 r. bank miał 957,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 1.092,18 mln zł zysku rok wcześniej.

Wynik z tytułu odsetek wyniósł w II kw. 1.623,53 mln zł wobec 1.396,21 mln zł rok wcześniej. Wynik z tytułu prowizji i opłat sięgnął 522,36 mln zł wobec 529,76 mln zł rok wcześniej.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I poł. 2019 r. wyniósł 1.179,64 mln zł wobec 1.181,9 mln zł zysku rok wcześniej.

– Skonsolidowane wyniki finansowe Santander Bank Polska za okres zakończony 30 czerwca 2019 r. nie są w pełni porównywalne z analogicznym okresem ubiegłego roku ze względu na wzrost skali działania po przejęciu wydzielonej części Deutsche Bank Polska z dniem 9 listopada 2018 r. (bankowości detalicznej, bankowości prywatnej i bankowości biznesowej) oraz znaczne koszty programów restrukturyzacyjnych i systemowych opłat nadzorczych – zastrzeżono w raporcie.

W I poł. 2019 r. wskaźnik ROE grupy wyniósł 10,3 proc. wobec 11,4 proc. rok wcześniej, zaś wskaźnik koszty/ dochody (C/I) ukształtował się na poziomie 48,8 proc. wobec 45,2 proc. rok wcześniej. Łączny współczynnik kapitałowy na 30 czerwca br. wyniósł 16,26 proc. wobec 17,78 proc. w roku poprzednim.

(Źródło: Santander Bank Polska)

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Wskaźnik kredytów niepracujących wyniósł odpowiednio: 4,3 proc. wobec 4,8 proc. rok wcześniej, natomiast wskaźnik kredyty/depozyty – 94 proc. wobec 93,6 proc.

Santander Bank Polska (d. Bank Zachodni WBK) należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem BZ WBK jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT sanpl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Sesja pod znakiem wyników spółek i decyzji Fed, w grze CCC i Grupa Azoty

  Środowa sesja na GPW upływa pod znakiem solidnej porcji najnowszych wyników kwartalnych znaczących dla polskiej gospodarki spółek. Cały rynek czeka jednak na publikowane po południu dane z USA i wieczorną decyzję Fed ws. stóp procentowych.

 • Santander BP na bieżąco tworzy rezerwy na sprawy zw. z wyrokami TSUE

  Santander Bank Polska na bieżąco tworzy rezerwy na spory sądowe związane z dwoma wyrokami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dot. walutowych kredytów hipotecznych (tzw. duże TSUE) i zwrotu części prowizji za udzielenie kredytu konsumenckiego (tzw. małe TSUE) od spłaconych wcześniej kredytów. Bank ocenia, że skutki wyroków będą rozłożone w czasie, a rezerwa związana z małym TSUE wyniesie ok. 100-150 mln zł poinformował prezes Michał Gajewski.

 • 3 scenariusze dla banków po wyroku TSUE

  Michał Konarski, analityk DM mBanku nakreślił trzy scenariusze dla sektora bankowego po wyroku TSUE. W najczarniejszym wariancie straty banków z tytułu kredytów mogą wynieść nawet 85 mld zł. 

 • Bankowy dramat

  Środowa sesja w Europie i Polsce była prawdopodobnie najbardziej frustrującą w ostatnich tygodniach dla inwestorów na GPW. W temacie wojny handlowej nie widać na razie szans na żadne przełomy, jeżeli już to negatywne (o ile zapowiedziane na początek września amerykańskie cła rzeczywiście wejdą przy podwyższonych stawkach, Chiny zapowiedziały dodatkowe retorsje). Zdecydowanie powiedział to prezydencki doradca, P. Navarro, który stwierdził, że jest „mało prawdopodobne, że szybko się coś wydarzy”.

 • 10 największych płatników podatku CIT w kraju

  Ministerstwo Finansów opublikowało listę największych płatników podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce. Pierwszą dziesiątkę zdominowały banki.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR