Sasin: Projekt budowy elektrowni jądrowej będzie realizować spółka celowa

Projekt budowy elektrowni jądrowej będzie realizować spółka celowa podlegająca bezpośrednio Skarbowi Państwa, poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

elektrownia,atomowa,sasin,energetyka

Fot. MAP/PGE

– Jest to inwestycja przekraczająca możliwości jednej spółki, to zadanie dla całego państwa. Będziemy go realizować w spółce celowej, bezpośrednio podległej Skarbowi Państwa – powiedział Sasin podczas konferencji prasowej.

Jego zdaniem, rok 2033 jest realny jako termin rozpoczęcia produkcji energii w pierwszym bloku jądrowym.

– Wizyta prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych potwierdziła, że strategicznym partnerem będą USA i firmy amerykańskie i mamy przekonanie, że także kapitał amerykański – dodał wicepremier.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski przypomniał wcześniejszą deklarację, że spółka zależna grupy będzie prowadzić projekt do czasu uzyskania decyzji lokalizacyjnej i pozwolenia środowiskowego.

Zapytany o możliwy termin uzyskania tych decyzji, wskazał, że może to być „mniej więcej za rok”.

Projekt „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku” zakłada budowę w Polsce 6 bloków jądrowych o mocy 1-1,5 GW każdy (łącznie 6-9 GW). Pierwszy blok miałby zostać uruchomiony do 2033 r., a kolejnych pięć do 2043 roku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Medapp ma umowę na pilotaż CarnaLife System dla Carintart

  Medapp otrzymał podpisaną umowę pilotażowego wdrożenia aplikacji CarnaLife System ze spółką Carintart.

 • Dolar osłabił się wobec większości walut w drugim kwartale

  US Dollar Index spadł o prawie 2 proc. w drugim kwartale, dolar okazał się także słabszy od większości walut z rynków wschodzących. Dobra koniunktura panowała w segmencie kryptowalutowym, gdzie bitcoin zyskał 42 proc., choć na razie nie pomógł mu halving – wynika z raportu IRR Quarterly.

 • Najlepszy kwartał na polskim rynku akcji od 11 lat

  Wzrosty, jakie zapanowały na polskim rynku akcji w drugim kwartale były najsilniejsze od 2009 roku, kiedy rynki finansowe podnosiły się po krachu, kojarzonym z upadkiem banku inwestycyjnego Lehman Brothers. MSCI Poland poszedł w górę o 21 proc., a NC Index, opisujący koniunkturę na rynku alternatywnym odnotował rekordową zwyżkę, o 85 proc. w USD – wynika z raportu IRR Quarterly.

 • Światowe rynki akcji dały wysokie zyski w drugim kwartale

  Akcje należały do najbardziej zyskownych klas aktywów w drugim kwartale. Po silnych spadkach na przełomie lutego i marca indeksy skorygowały przecenę i w drugim kwartale prawie odrobiły całość strat. Technologiczny Nasdaq ustanowił w czerwcu rekord, a globalny MSCI ACWI zyskał prawie 19 proc. Polskie akcje zachowywały się nieco lepiej, gdyż MSCI Poland wzrósł o ok. 21 proc. – wynika z raportu IRR Quarterly.

 • Echo sprzedało 254 mieszkania, przekazało 222 w II kw. 2020 r.

  Echo Investment sprzedało 254 mieszkania w II kw. 2020 r. w porównaniu do 291 umów zawartych w rok wcześniej, a przekazało 222 w porównaniu do 54 rok wcześniej. Spółka spodziewa się, że większość tegorocznych przekazań mieszkań będzie przypadać na II półrocze i podtrzymuje plan przekazania w całym roku ok. 1.600 lokali.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR