Sejm przegłosował możliwość przeniesienia środków z OFE na IKE lub do ZUS

Sejm przyjął nowelizację ustawy w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne. Ustawa daje wybór między przeniesieniem środków zgromadzonych na Otwartych Funduszach Emerytalnych na Indywidualne Kota Emerytalne z możliwością ich dalszego dobrowolnego zasilania, a przejściem w całości do I filaru w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
ofe,zus,ike,ikze,emerytura

(Fot. mat. prasowe/Sejm)

Głosowało za nią 232 posłów, a 219 było przeciwnych. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja zakłada przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne prowadzące indywidualne konta emerytalne, zasilone aktywami pochodzącymi z OFE (stanowią obecnie ok. 162 mld zł). Każdy ubezpieczony (tj. ok. 15,7 mln uczestników OFE) będzie miał prawo wyboru – domyślną opcją będzie przeniesienie środków z OFE na IKE, z możliwością jego dalszego zasilania (na IKE nie będzie trafiała żadna część składki emerytalnej). Średnia kwota, zgromadzona na rachunku członka OFE to 10.233 zł.

OFE mają zostać przekształcone w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO), z kolei Powszechne Towarzystwa Emerytalne (TFE), obecnie zarządzające OFE, zostaną przekształcone w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Nowelizacja określa minimalne progi zaangażowania funduszy inwestycyjnych, zarządzających środkami pochodzącymi z OFE (przeniesionymi na IKE) w polskie akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). Aktywa OFE zainwestowane w spółki na GPW stanowią ok. 126 mld zł.

Z tytułu przekształcenia OFE w SCFIO pobierana będzie opłata w wysokości 15 proc. aktywów netto OFE. Do jej zapłaty, w dwóch transzach (w 2020 i 2021 r.), będą zobowiązane specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SCFIO). Środki z tej opłaty mają trafić do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i będą mogły być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS. Pierwsza transza środków z tytułu opłaty przekształceniowej zostanie przekazana przez SFIO do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) do 11 grudnia 2020 roku, druga – do 31 października 2021 roku. Natomiast pieniądze osób, które wybiorą ZUS trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Środkami FRD zarządzać ma fundusz inwestycyjny, którego jedynym akcjonariuszem będzie Polski Fundusz Rozwoju.

Zaufanie buduje się latami, a traci w sekundy. PPK – słuszna idea, ale wykonanie jak zwykle.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 czerwca 2020 roku. Uczestnicy otwartych funduszy emerytalnych będą mieli czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE do ZUS i złożenie deklaracji od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku. W przypadku braku takiego wyboru pieniądze zostaną przekazane do IKE 27 listopada 2020 roku.

Automatycznie do ZUS przekazane mają zostać pieniądze zgromadzone w OFE przez osoby, które do 2 października 2021 r. osiągną wiek emerytalny, w przypadku których, z uwagi na tzw. „suwak” (obecnie obowiązujące systematyczne przekazywanie pieniędzy uczestników OFE do ZUS, rozpoczynające się na 10 lat przed osiągnięciem przez nich wieku emerytalnego), większość środków z OFE została już przekazana do ZUS.

Środki na IKE mają stanowić prywatną własność oszczędzającego i nie będą podlegać transferowi na rzecz budżetu państwa (jedyne dozwolone prawnie transfery środków przeniesionych z OFE na IKE do systemu finansów publicznych będą dotyczyły emerytur branżowych – tak jak jest obecnie w OFE). Wypłata środków z IKE będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Ze składki na ubezpieczenie emerytalne w wysokości 19,52 proc. zaledwie 2,92 proc. trafia do OFE, jedynie w przypadku tych osób, które złożyły oświadczenia o przekazywaniu składek do OFE.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • PKN Orlen ma zabezpieczony wolumen gazu dla bloku Ostrołęka C

  PKN Orlen ma zabezpieczony z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem pełen wolumen gazu ziemnego na potrzeby bloku Ostrołęka C, poinformował prezes Daniel Obajtek.

 • Ten Square Games: kolejny kwartał z rekordowymi przychodami

  Szacunkowe skonsolidowane przychody Ten Square Games wyniosły w drugim kwartale 2020 roku 169,5 mln zł i były rekordowe w historii spółki.

 • Kapitał popłynął do ryzykownych aktywów

  Drugi kwartał był okresem, gdy inwestorzy preferowali aktywa bardziej ryzykowne. Dużo zyskały kryptowaluty, akcje, towary i obligacje korporacyjne. Gorzej zachowywał się dług skarbowy, minimalne straty odnotował US Dollar Index i diamenty. Mogło mieć to związek z poprawą nastrojów inwestorów, którzy zdają się optymistycznie oceniać perspektywy ożywienia gospodarczego po wiosennej zapaści gospodarek z powodu pandemii koronawirusa – wynika z raportu IRR Quarterly.

 • Wzrosty importowane z Chin, mocny JSW i Mercator Medical

  Mocne wzrosty na giełdzie w Chinach nie tylko przesądziły o zielonym otwarciu dzisiejszych sesji w Europie, ale prawdopodobnie również ustawiły nastroje na dalszą cześć tygodnia.

 • Kurs QubicGames wystrzelił po zapowiedzi podbicia rynku japońskiego

  QubicGames planuje wydać ponad 25 tytułów na Nintendo Switch w Japonii do 31 marca 2021 roku. Trzy z nich zadebiutują jeszcze w tym miesiącu, a najbliższa odnosząca ogromne sukcesy sprzedażowe gra Pocket Mini Golf pojawi się na japońskiej konsoli już w najbliższy czwartek. Kurs akcji studia wystrzelił o blisko 15 proc. Za jedną akcje w poniedziałkowy poranek zapłacimy 6 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR