Selvita: Dynamika przychodów i EBITDA segmentu usługowego może być lepsza w II połowie

Omawiane walory:

Backlog segmentu usługowego Selvity pozwala oczekiwać, że dynamika przychodów oraz EBITDA w II połowie roku może być tak samo dobra, a nawet lepsza niż zanotowana w I półroczu, poinformował wiceprezes Bogusław Sieczkowski. 

selvita

Bogusław Sieczkowski, wiceprezes zarządu, dyrektor zarządzający Selvita. (Fot. Materiały prasowe Selvita)

– W segmencie usługowym nasz backlog wygląda na tyle obiecująco, że będziemy się starać, żeby dynamikę z I półrocza podtrzymać, a wygląda na to, że może nawet będziemy mogli przyspieszyć – powiedział Sieczkowski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że po stronie usługowej spółka pracuje nad tym, by utrzymać silny wzrost przy zachowaniu dwucyfrowej rentowności.

W I poł. 2019 przychody segmentu usługowego wzrosły o 27 proc. r/r do 39,7 mln zł. EBITDA wyniosła 8,01 mln zł i była wyższa o 20 proc. w skali roku. Rentowność EBITDA wyniosła 24,3 proc. w I poł., zaś bez wpływu MSSF16 20,2 proc.

Backlog segmentu usługowego Selvity wynosił 72,53 mln zł wg stanu na 2 września br. i jest wyższy o 38 proc. w skali roku.

– Przyspieszamy, choć mówimy cały czas o organicznym wzroście. Backlog przeciwstawia się trendowi z poprzednich lat. Jesteśmy 38 proc. powyżej tego, co mieliśmy w księgach. To pokazuje, że udaje nam się utrzymać z nawiązką to, co zaplanowaliśmy i będziemy starali się rosnąć o co najmniej 30 proc. [pod względem przychodów] organicznie – dodał.

Celem Selvity w segmencie usługowym jest rozwój produktów własnych Ardigen.

Sieczkowski poinformował, że obecnie część usługowa Selvity nie planuje wypłaty dywidendy.

– Na tym etapie skupiamy się na tym, by przyspieszyć, stworzyć gracza, który będzie liderem europejskim. Gotówkę, którą będziemy generowali zostawimy na dalszy rozwój – powiedział.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

28 marca br. Selvita poinformowała, że zamierza podzielić się na dwie niezależne spółki o globalnym zasięgu. Pierwsza firma skupi się na rozwoju własnych projektów w obszarze małych cząsteczek o potencjale terapeutycznym w onkologii (pod nową nazwą Ryvu Therapeutics), a druga będzie świadczyć laboratoryjne usługi badawczo-rozwojowe na rzecz klientów zewnętrznych (obecnie Selvita CRO, po podziale Selvita). Obie spółki będą notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Podział ma zostać sfinalizowany w IV kwartale 2019 r.
Część usługowa Selvity będzie kontynuować dynamiczny rozwój poprzez wzrost organiczny, a także w oparciu o akwizycje w Polsce oraz za granicą spółek pozwalających na realizacje założonych celów biznesowych.

Wiceprezes poinformował, że spółka ma zewnętrznych partnerów, którzy będą doradzali jej w akwizycjach zarówno od strony finansowej jak i typowo M&A, ale nie zamyka się na nowych doradców.

– Aby nie szkodzić tym procesom, nie będziemy informowali o akwizycjach aż do fazy, kiedy tę informację będziemy musieli przekazać zgodnie z obowiązującymi regulacjami – powiedział wiceprezes zapytany, kiedy może dojść do pierwszego przejęcia.

Sieczkowski poinformował, że Selvita wkracza w ostatnią fazę budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego Innowacyjnych Leków, a termin oddania budynku do użytku przesunie się o ok. 3 miesiące tj. na przełom I i II kw. 2020 r.

– Nieco przesuwa nam się faza wprowadzenia do budynku, przełom roku przesunął się bardziej na przełom I i II kw. 2020. Dokonaliśmy znaczących zmian jeśli chodzi o użyteczność laboratoriów. Ryvu potrzebuje więcej przestrzeni na laboratoria biologiczne, nie chemiczne. Formalnie mamy na koniec lutego uzyskać pozwolenie na użytkowanie, które pozwoli nam wprowadzać się w II kw. do tego budynku – powiedział Sieczkowski.

Dodał, że pomimo zmian w harmonogramie, segment usługowy ma zabezpieczone powierzchnie laboratoryjne do dalszego rozwoju.

– Przesunął się nieco moment, w którym część usługowa będzie mogła korzystać z powierzchni, jaka zostanie zwolniona przez Ryvu po wyprowadzeniu się do nowego budynku. Zagęszczenie w naszych laboratoriach rośnie, ale dzięki temu, że udało nam się wygospodarować trzy moduły laboratoryjne na terenie Jagiellońskiego Centrum Innowacji plus mamy nieco zasobów na wynajętej przestrzeni w WCZT w Poznaniu, to wygląda na to, że jesteśmy w stanie do II kw. przyszłego roku wytrzymać z tym tempem rozwoju – wyjaśnił wiceprezes.

Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych, chorób ośrodkowego układu nerwowego i chorób autoimmunologicznych. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne. Od 2011 roku Selvita była notowana na rynku NewConnect, zaś w grudniu 2014 r. spółka przeniosła notowania na rynek główny GPW.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT SELVITA, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR