Semeniuk z MR: Chcemy przygotować paszport inwestora strategicznego

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad przygotowaniem paszportu inwestora strategicznego – szeregu ułatwień dla potencjalnych inwestorów, które przyśpieszyłyby proces uzyskiwania pozwolenia na inwestycje, poinformowała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Fot. tt/Ministerstwo Rozwoju

Rozwiązania te miałyby się znaleźć w projekcie nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych.

– Nowa regulacja ma zakładać możliwość uzyskiwania w szybszym tempie różnego rodzaju pozwoleń, np. wodno- prawnych , administracyjno- prawnych, tudzież zatrudnianie obcokrajowców właśnie przez inwestorów zarówno zagranicznych jak i krajowych – powiedziała Semeniuk dziennikarzom.

Zaznaczyła, że MR jest „na etapie dobierania kryteriów do tego paszportu”.

– Kryteria jakościowe chcemy dopasować tak, aby skumulować i skoncentrować swoje siły na miastach średnich i mniejszych. Oczywiście te kryteria będą tak dobrane, by jak największa liczba przedsiębiorców mogła z tego [rozwiązania] skorzystać – podkreśliła.

Chodzi zarówno firmy z kapitałem polskim, jak i inwestorów zagranicznych.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W I połowie 2020 roku wydano 139 decyzji dotyczących realizacji w Polskiej Strefie Inwestycji przedsięwzięć o wartości ok. 4 mld zł. Od początku funkcjonowania PSI wydano pozwolenia 556 inwestorów na łączną kwotę 25,5 mld zł.

Dzięki wejściu w życie ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, 30 czerwca 2018 roku zwolnienia podatkowe i przywileje dla nowych inwestycji dostępne są na terenie całego kraju. W 2019 roku średniorocznie ok. 54 proc. inwestycji znajdowało się poza obszarem specjalnych stref ekonomicznych, a w I połowie 2020 roku wskaźnik ten osiągnął 71 proc.

Na koniec 2019 łączny obszar Specjalnych Stref Ekonomicznych wynosił 22,95 ha, w których przedsiębiorcy posiadali 2 392 zezwolenia. Skumulowana wartość kapitały zainwestowanego w SSE wyniosła w ub. roku – 132 mld zł (wzrost o 10,7 proc. r/r).

Kapitał zainwestowany w SSE pochodził głównie z; Polski, Niemiec, Holandii, Luksemburga i USA. Największy udział w skumulowanej wartości inwestycji miały branże: motoryzacyjna, gumy i tworzyw sztucznych oraz wyrobów metalowych.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR