Sesja na pół gwizdka, w centrum uwagi Mostostal Zabrze i Idea Bank

Omawiane walory: , , ,

Początek tygodnia na GPW upływa pod znakiem handlu na pół gwizdka. Brak inwestorów z USA i Wielkiej Brytanii, a także puste kalendarium sprawia, że poniedziałkowa sesja w Warszawie (i w Europie) nie przyniesie istotnych rozstrzygnięć. Więcej dzieje się jedynie na kilku spółkach, m.in. Mostostalu Zabrze, Idea Banku czy Pekabeksie.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Początek tygodnia na światowych parkietach upływa pod znakiem poprawy nastrojów, do czego w dużej mierze przyczynił się piątkowy brak reakcji Wall Street na zamieszanie wokół spotkania prezydenta Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej, a także obserwowany tego samego dnia spadek rentowności amerykańskich obligacji.

Warszawska giełda swym zachowaniem wpisuje się w tę ogólnoświatową tendencję. Jak zwykle, gdy impuls płynie z rynków globalnych, najsilniej reagują giełdowe blue chipy. Około 11:00 indeks WIG20 zyskiwał 0,5 proc., oddalając się tym samym od obronionej w końcówce piątkowej sesji ważnej bariery 2.200 pkt. Mankamentem pozostają obroty – niższe o 30 proc. niż w piątek o tej samej porze. Reprezentujący szeroki rynek WIG rósł o 0,2 proc. do 58.348 pkt., sWIG80 o 0,2 proc. do 13.815 pkt. i jedynie mWIG40 spadał o 0,3 proc. do 4.460 pkt.

Poniedziałek jest dniem wolnym w USA oraz Wielkiej Brytanii. Tamtejsze rynki nie pracują. Zwykle przekłada się to na mniejszą zmienność, a także na mniejsze obroty w Europie. Zapewne tak też stanie się w dniu dzisiejszym i w drugiej połowie dnia na większości giełd zapanuje flauta. Szczególnie, że dzisiejsze kalendarium jest puste. A jedyny temat, który mógłby emocjonować rynki, czyli włoska i hiszpańska polityka, akurat dziś jest przez nie ignorowany. Dlatego można założyć, że na wszystkich giełdach najbardziej aktywny handel będzie trwał przez pierwsze dwie godziny notowań, a później już niewiele będzie się działo. >> Zobacz także: Euro wyżej po odrzuceniu włoskiego rządu przez prezydenta

O godzinie 11:00 na GPW, w gronie największych spółek wyróżniał się Cyfrowy Polsat (+2 proc.), odbijające po serii spadków spółki energetyczne (Energa +2 proc.; PGE +1,2 proc.) oraz PKN Orlen (+1,1 proc.). Tej pierwszej spółce od dwóch sesji mocno pomaga informacja o akwizycji spółki Eleven Sports Nerwork, zajmującej się produkcją i dystrybucją programów sportowych na terytorium Polski.

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Pod kreską notowanych było 6 z 20 spółek. Najsłabiej wypadały walory CCC, które taniały o 1,3 proc. do 274 zł.

Dużo więcej dzieje się na nieco mniejszych spółkach. W pierwszych godzinach handlu wyróżniały się m.in. akcje Mostostalu Zabrze, Idea Banku i Pekabeksu. W gronie spadkowiczów prym wiodły natomiast walory Prairie Mining, spadając o prawie 9 proc. i atakując poziomy najniższe od sierpnia 2017 roku.

Kurs akcji Mostostalu Zabrze rośnie w poniedziałek o 15,6 proc. do 0,37 zł. To już trzecia kolejna sesja tak mocnej zwyżki. Impulsem do tego ruchu, który w konsekwencji doprowadził do wybicia kursu górą z wcześniejszej konsolidacji, a w efekcie do zniesienia znaczącej części spadków z kwietnia, były dobrze przyjęte wyniki za I kwartał. Obserwując jednak ten dynamiczny rajd w górę trzeba zdawać sobie sprawę, że „grzany” już trzeci dzień temat wyników powoli się wyczerpuje. Stąd też do kontynuacji zwyżki będą konieczne nowe impulsy. Bez tego szybko rozpocznie się realizacja zysków.

Banki z grupy Leszka Czarneckiego mają być zyskowne na koniec 2018 roku >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Notowania Idea Banku wystrzeliły o 14,8 proc. do 1,10 zł, robiąc zwrot z wyznaczonego w ostatnich dniach historycznego rekordu. Mając na uwadze, że akcje te od początku roku zostały przecenione aż o 68 proc., więc dzisiejszy wzrost jest klasycznym odreagowaniem. Pomaga wypowiedź Leszka Czarneckiego, właściciela Idea Banku, że „jest szansa”, iż jego banki będą rentowne na koniec 2018 roku, a on sam nie zamierza sprzedawać ich akcji.

Pekabex rośnie dziś o 8,7 proc. do 11,20 zł. To reakcja na wyniki finansowe. W I kwartale spółka zarobiła netto 9,94 mln zł, przy 164 mln zł przychodów. Rok wcześniej było to odpowiednio 4,13 mln zł i 138,7 mln zł.

Dziś raporty kwartalne opublikuje m.in. Asseco Poland, CI Games i PlayWay. Jutro zaś może zostać opublikowany długo wyczekiwany raport GetBack za cały 2017 rok. Dzień później zaś windykacyjna spółka powinna już opublikować raport za I kwartał 2018 roku. O ile w przypadku tego pierwszego jest szansa na to, że wreszcie ujrzy on światło dzienne, to na ten drugi prawdopodobnie inwestorzy jeszcze trochę poczekają.

Na „małej giełdzie”, po piątkowym szalonym debiucie spółki CreativeForge Games (producent gier), której akcje podrożały o 166,67 proc. do 32 zł, dziś drożeją one o 5,9 proc. do 33,90 zł.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o CYFRPLSAT, Ideabank, mostalzab, Pekabex)

 • EuroRating podniósł perspektywę ratingu kredytowego Cyfrowego Polsatu ze stabilnej na pozytywną

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego nadanego spółce Cyfrowy Polsat ze stabilnej na pozytywną. Sam rating został utrzymany na dotychczasowym poziomie BB.

 • CCC ma umowy sprzedaży 20 proc. eobuwie.pl na rzecz Cyfrowego Polsatu i A&R Inv.

  CCC Shoes & Bags zawarło z Cyfrowym Polsatem oraz z A&R Investments Limited - jednym z akcjonariuszy InPostu - dwie warunkowe przedwstępne umowy sprzedaży akcji eobuwie.pl, określające warunki sprzedaży na rzecz każdego z inwestorów pakietów po 10 proc. akcji za cenę 500 mln zł każdy. Jednocześnie, Grupa CCC zawarła umowę z MKK3 - wehikułem inwestycyjnym założyciela spółki - która przewiduje sprzedaż w najbliższych dwóch kwartałach na rzecz CCC pakietu 20 proc. akcji eobuwie.pl.

 • Nowy rekord zakażeń COVID-19 ciągnie w dół GPW, w grze Mercator i PZU

  Mercator zdecydowanie wyróżnia się w indeksie WIG20. To jednak zbyt mała spółka, żeby zapewnić mu wzrosty. Szczególnie, że nastroje na rynkach akcji się pogorszyły, a oczekiwane zaostrzenie pandemicznych restrykcji w Polsce dodatkowo te nastroje może popsuć. Humory psuje też sam WIG20 forsujący kluczowe wsparcie.

 • Spółki Rafała Brzoski i Zygmunta Solorza chcą zainwestować w eobuwie.pl

  Grupa CCC jest na ukończeniu procesu pozyskania dwóch nowych inwestorów mniejszościowych dla spółki eobuwie.pl. 11 marca rozpoczęły się negocjacje, na zasadzie wyłączności, z dwoma wybranymi inwestorami - Cyfrowym Polsatem i A&R Investments Limited, jednym z akcjonariuszy spółki prawa luksemburskiego InPost. Każdy z wymienionych podmiotów jest zainteresowany zakupem po 10 proc. udziałów Eobuwie od CCC w ramach transakcji pre-IPO, za kwotę 500 mln zł każdy.

 • Nerwowo na światowych giełdach, w grze Alior Bank i Cyfrowy Polsat

  Dobre wiadomości ze spółek ratują GPW przed mocnymi spadkami w następstwie wczorajszej przeceny na Wall Street. Pomaga też korekta na rynku długu. O losach sesji w Warszawie zdecydują popołudniowe dane z USA i reakcja na nie amerykańskich indeksów.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR