Sesja udana jak majówkowa pogoda

Powszechnym tłumaczeniem wtorkowej przeceny technologii są słowa J. Yellen, natomiast trudno oczekiwać, by sektor mógł zachować się dobrze, gdy walory Apple tanieją o 3,5 proc. po sygnałach o spowolnieniu dynamiki wzrostu w Apple Store w kwietniu. Dodatkowym problemem była presja na Amazonie po ujawnieniu, że spółka ponownie nie zapłaci w Europie CIT
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

We wtorek rano niewiele wskazywało, jaki obrót przyjmie sesja. Rynki azjatyckie zachowywały się bardzo spokojnie, ale pomimo startu dużej części giełd europejskich lekko nad kreską przewagę szybko zyskała na nich podaż. Jeszcze w połowie dnia wydawało się, że będziemy mówili o zamknięciu „zero minus”, choć GPW spadała silniej od większości kontynentu, po 13:00 czasu polskiego rozpoczął się jednak silny ruch w dół, początkowo nie mający jasnego wytłumaczenia. Awersja do ryzyka była widoczna poza rynkami akcji także m.in. w umocnieniu dolara, nie poddały się jej jedynie surowce przemysłowe. W dalszej części dnia pretekst do wyprzedaży dała J. Yellen wywiadem, w którym mówiła o możliwości niewielkich podwyżek stóp, gdyby amerykańska gospodarka się przegrzewała, ale teza o sprawczej roli jej słów nie do końca znajduje pokrycie w zachowaniu amerykańskiego długu, który pod wpływem gorszego sentymentu zyskiwał na wartości. Główne indeksy w Europie straciły od 0,7 proc. (IBEX) do 2,5 proc. (DAX). Taki układ tabeli jest bardziej spójny z obawami o schłodzenie koniunktury w przemyśle, narastającymi m.in. z uwagi na ostatnie dane z Chin i poniedziałkowe wskazanie amerykańskiego ISM za kwiecień. Obciążeniem dla Frankfurtu były na pewno informacje z Infineon (producent półprzewodników), że z powodu niedoborów w łańcuchach dostaw w pierwszym półroczu nie zostanie wyprodukowanych 2,5 mln samochodów. Sama spółka traciła 5,9 proc., o 4,7 proc. taniały akcje Volkswagena.

WIG20 spadł o 1,7 proc., mWIG40 o 1,1 proc., a sWIG80 o 0,7 proc. W głównym indeksie drożały jedynie KGHM (i tak skromnie w kontekście zachowania surowców, co daje nadzieje na dzisiejszą kontynuację), rafinerie i PGE. 7-proc. przeceną tabelę zamykało Allegro, drugą największą ujemną kontrybucję wniosło spadające o 3,5 proc. PKO BP. Pod silną presją znajdował się gaming po rozczarowujących wynikach PlayWay. Spółka ta przez większość dnia przewodziła spadkom w sektorze, ale po ujawnieniu niezwykle silnego popytu w ostatniej godzinie handlu bardzo je zredukowała. Odbicie było poza nią widoczne jednak właściwie tylko na 11 bit studios, CD Projekt i Ten Square Games zamknęły się w okolicach dziennych minimów, tracąc odpowiednio 3 proc. oraz 5,9 proc.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

S&P500 spadł o 0,7 proc., a NASDAQ o 1,9 proc., i tak redukując skalę wyprzedaży w końcowej fazie sesji. Powszechnym tłumaczeniem zachowania technologii są słowa J. Yellen, natomiast trudno oczekiwać, by sektor mógł zachować się dobrze, gdy walory Apple przeceniają się o 3,5 proc. po sygnałach o spowolnieniu dynamiki wzrostu w Apple Store w kwietniu. Dodatkowym problemem była presja na Amazonie po ujawnieniu, że spółka ponownie nie zapłaci w Europie CIT. Skuteczne opodatkowanie giganta e-commerce staje się papierkiem lakmusowym dla jakiegokolwiek międzynarodowego porozumienia, do którego miałaby doprowadzić administracja Joe Bidena.

Notowania kontraktów futures sugerują, że gwałtowne pogorszenie sentymentu miało wczoraj raczej chwilowy charakter, szczególnie w Europie możliwe wydają się luki wzrostowe na otwarciu.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 5 maja 2021 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR