Sielanka na europejskich rynkach

Aktywa ryzykowne rosną przy niewielkiej zmienności na bazowych rynkach obligacji, znajdujemy się w fazie, w której każdy dzień bez negatywnych informacji domyślnie kończy się ruchem w górę. Kontrakty futures i Azja wskazują, że dokładnie tak samo będzie dzisiaj, dodatkowym wsparciem dla Europy może być akceptacja niemieckiego planu znoszenia ograniczeń dla podróży w ramach UE od 15 czerwca.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Bardzo niewiele czasu podczas wtorkowej sesji potrzebowały rynki europejskie, by przejść do porządku dziennego nad trwającymi w USA zamieszkami i powrócić do trybu szalonych wzrostów. Powracająca po trzydniowym weekendzie giełda we Frankfurcie rozpoczęła w godzinach przedpołudniowych silny ruch w górę, by ustabilizować się na przeszło 2-proc. wzrostach i pozostać w wąskim przedziale wahań do końca dnia. DAX zamknął się 3,8 proc. wyżej, pozostałe główne indeksy strefy euro 2-2,6 proc. wyżej. Nieco słabiej wyglądało brytyjskie FTSE 100 (+0,8 proc.), co nie jest nietypowe w dniach, gdy silnie umacnia się funt. Brytyjska waluta prowadziła do góry cały koszyk na fali informacji, że pojawił się progres w rozmowach dotyczących umowy handlowej z Unią. Teoretycznie do ewentualnego wydłużenia okresu przejściowego, którego nie chce rząd Borisa Johnsona, pozostał niecały miesiąc.

Słabo na tle kontynentu wypadała Polska, pomimo utrzymywania się obrotów na podwyższonych poziomach. WIG20 zyskał 0,2 proc., mWIG40 1,2 proc., a sWIG80 1 proc. Słabość głównego indeksu nie do końca oddaje obraz sesji, podczas którego rosło 14 jego komponentów, głównie jednak tych mniej istotnych. CCC zyskało 13 proc., wspierane przez doniesienia o stopniowym powrocie Polaków do galerii handlowych w tygodniu 25-31 maja, bardzo silna była energetyka. Przy obecnej strukturze WIG20 trudno jednak mówić o szansach na dobrą sesję w dniach, gdy wyraźnie spada CD Projekt (-2,2 proc.), tym razem w towarzystwie PKO BP i Pekao.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

S&P500 zyskało 0,8 proc., a NASDAQ 0,6 proc. po silnym ruchu w górę w ostatnich minutach handlu. Ceny ropy od piątku mają silne wsparcie w oczekiwaniach na kolejne ruchy OPEC, baryłka WTI sięga już poziomów 38 USD. Aktywa ryzykowne rosną przy niewielkiej zmienności na bazowych rynkach obligacji, znajdujemy się w fazie, w której każdy dzień bez negatywnych informacji domyślnie kończy się ruchem w górę. Kontrakty futures i Azja wskazują, że dokładnie tak samo będzie dzisiaj, dodatkowym wsparciem dla Europy może być akceptacja niemieckiego planu znoszenia ograniczeń dla podróży w ramach UE od 15 czerwca.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 3 czerwca 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR