Słabe dane z rynku pracy USA pogrążyły giełdy w przecenie

Fatalny odczyt z amerykańskiego rynku pracy postawił pod mocnym znakiem zapytania grudniową podwyżkę stóp procentowych w USA. W piątek po południu na wartości traci dolar, a rynki akcji po obu stronach Atlantyku spadają o ponad 1 proc.

W piątek na otwarciu sesji w USA indeks S&P 500 zniżkuje o ponad 1 proc. (Fot. MP/stockwatch.pl

W piątek na otwarciu sesji w USA indeks S&P 500 zniżkuje o ponad 1 proc. (Fot. MP/stockwatch.pl

Amerykański Departament Pracy poinformował, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych we wrześniu wzrosła o 142 tys. Jednocześnie odczyt za sierpień zrewidowano z +173 tys. do +136 tys. Wrześniowy wynik mocno odstaje od oczekiwań rynku. Konsensus zakładał przyrost 201 tys. miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Większość wskazań analityków skupiona była w przedziale 185-220 tys. Najbardziej pesymistyczny scenariusz mówił o 154 tys. nowych miejsc pracy.

Z kolei w sektorze prywatnym przybyło 118 tys. miejsc pracy, podczas gdy miesiąc wcześniej było ich więcej o 100 tys., po korekcie. Oficjalna stopa bezrobocia w Stanach we wrześniu wyniosła 5,1 proc. Odczyt okazał się taki sam, jak w sierpniu i pokrył się z prognozami agencji Bloomberg.>> Zobacz także: USD/PLN w dół po słabych danych dot. NFP

Jednocześnie podano, że wynagrodzenia godzinowe pozostały bez zmian we wrześniu, wobec wzrostu o 0,4 miesiąc wcześniej po korekcie. W tym wypadku rynek spodziewał się we wrześniu wzrostu o 0,2 proc. Eksperci podkreślają, że odczyt płacy godzinowej to niepokojący sygnał. Ich zdaniem, rynek pracy mimo iż jest mocny, to nie ma przełożenia na inflację, czyli kluczową kwestię, która obecnie interesuje rynki.

Zdaniem eksperta z DM BOŚ, dane są jednoznaczne. Słaby wzrost liczby miejsc pracy, rewizje w dół danych z poprzednich miesięcy i spadek płacy godzinowej to zapowiedź pogorszenia koniunktury w gospodarce.

– Temat październikowej podwyżki stóp procentowych w USA wydaje się zamknięty. Grudzień staje się coraz bardziej wątpliwy. Naprawdę problemem dla rynków akcji jest teraz inne pytanie – jak bardzo słaby będzie wzrost gospodarczy w III i IV kwartale. Czwartkowy odczyt indeksu ISM dla przemysłu i dzisiejszy raport z rynku pracy są poważnym ostrzeżeniem przed słabymi danymi w przyszłości. – komentuje Adam Stańczak z DM BOŚ.

Na popołudniowe dane błyskawicznie zareagowały rynki akcji w Europie. Około godziny 15:30 zdecydowana większość indeksów świeci na czerwono, mimo iż jeszcze rano w Paryżu, Frankfurcie czy Londynie główne wskaźniki były na ponad 1-proc. plusie. Obecnie DAX traci 0,4 proc., a CAC40 spada o 0,8 proc. W Stanach S&P500 wystartował od 1,3-proc. spadku. W Warszawie WIG20 zniżkuje o 1 proc. Pod kreską są również mWIG40 (-0,7 proc.) i sWIG80 (-0,3 proc.).

wig20

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR