Słabość WIG20 jest obecnie jego największym atutem, w grze Orlen i Polnord

Omawiane walory: , ,

Spółki Skarbu Państwa wciąż ciążą warszawskiej giełdzie, ale brak nowych impulsów i atmosfera wyczekiwania na europejskich parkietach, powinny hamować spadki. Szczególnie, że mocne wyprzedanie indeksu WIG20 i bliskość sierpniowego dołka, wręcz sugeruje zmianę nastrojów w ostatnich tygodniach roku.

PKN Orlen, Energa, Polnord, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

„Rozpoczynam ocenę zarządów spółek” – zapowiedział w jednym z wywiadów wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. W zestawieniu z niedawną niespodziewaną rezygnacją prezesa Pekao, zmianą w Lotosie i wezwaniem PKN Orlen na Energę oraz jeszcze kilkoma innymi zmianami w zarządach spółek mających Skarb Państwa w akcjonariacie, ta zapowiedź niepokoi inwestorów. Notowane na giełdzie w Warszawie państwowe spółki już do końca roku pozostaną ryzykownym aktywem. A jako, że są to głównie spółki duże, które zwykle najszybciej reagują na zmianę nastrojów na rynkach globalnych, więc ewentualne wzrosty na światowych giełdach w końcówce roku mogą nie znaleźć przełożenia na podobne zachowanie indeksu WIG20. Ewentualne spadki na świecie, co w tej chwili wydaje się mniej prawdopodobnym scenariuszem, natomiast dodatkowo popsułaby klimat przy ulicy Książęcej.

Od spadków WIG20 i WIG oraz niewielkich zmian indeksów małych i średnich spółek, rozpoczęła się poniedziałkowa sesja na giełdzie w Warszawie. O godzinie 11:30 indeks dużych spółek cofał się o 0,54 proc. do 2.061 pkt., spadając 17 z ostatnich 21 sesji. W tym samym czasie WIG miał wartość 55.761 (-0,42 proc.), mWIG40 3.824 pkt. (-0,12 proc.), a sWIG80 11.751 pkt. (-0,06 proc.).

Zachowanie rodzimej giełdy wpisywało się w trendy obserwowane na innych europejskich parkietach. Oszem, WIG20 dalej pozostawał jednym z najgorszych indeksów, ale pozostałe nie różniły się tak bardzo. W Europie indeksy również pozostawały stosunkowo blisko poziomów z piątkowe zamknięcia, a zmiany większość z nich zawierały się w przedziale od -0,3 proc. do +0,2 proc. Z tą tylko różnicą, że duża grupa z nich piątek kończyła na sporych plusach, reagując na bardzo dobre dane z amerykańskiego rynku pracy.

Poniedziałkowe kalendarium publikacji makroekonomicznych jest praktycznie puste. W sytuacji, gdy wcześniej emocji nie wywołała wypowiedź chińskiego wiceministra handlu, że Chiny liczą na szybkie zawarcie umowy handlowej z USA, jedynym impulsem dziś będzie tylko otwarcie sesji na Wall Street. Teoretycznie. W praktyce również tam może dominować wyczekiwanie na to, co wydarzy się w dalszej części tygodnia. A wydarzy się całkiem sporo. Oprócz ciągłych spekulacji nt. negocjacji handlowych, inwestorzy czekać będą na wyniki posiedzenia amerykańskiego Fedu i Europejskiego Banku Centralnego, wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii, dane o inflacji i sprzedaży detalicznej w USA, czy inflacyjne dane z Chin.

Po ponad godzinie handlu w indeksie WIG20 taniały akcje 13 z 20 notowanych spółek. W tym gronie był negatywny bohater piątkowej sesji – PKN Orlen. Jego kurs spadał o 0,4 proc. do 81,78 zł, po tym jak na poprzedniej sesji, po ogłoszeniu zaskakującego wezwania na Energę, w głowie inwestorów zrodziło masę pytań, spadł on o 6,3 proc.

Wspomniana Energa dziś też jest odrobinę tańsza niż w piątek. Za jedną akcję trzeba zapłacić 7,08 zł, czyli o 0,3 proc. mniej. W dalszym ciągu jednak kurs powyżej ceny 7 zł z wezwania, co sugeruje, że inwestorzy wciąż liczą na podwyższenie tej ceny.

Negatywnym bohaterem pierwszych godzin poniedziałkowy notowań jest Polnord. Akcje dewelopera tanieją o 10 proc. do 2 zł, po tym jak spółka poinformowała, że nie udało jej się uplasować emisji obligacji o wartości 150 mln zł z powodu nieosiągnięcia minimalnego wymaganego progu na poziomie 75 mln zł.

Abstrahując od całego tego ryzyka jakie obecnie związane jest z państwowymi spółkami, a skupiając się tylko i wyłącznie na sytuacji na wykresie indeksu WIG20, to paradoksalnie ta jego bijąca po oczach słabość, jest teraz jedyną nadzieją dla strony popytowej. Bardzo silne wyprzedanie i bliskość sierpniowego dołka (2.044 pkt.), dają nadzieję nie tylko na zatrzymanie spadków, ale również na mocniejsze odbicie w górę. Końcówka roku i związana z tym mniejsza aktywność inwestorów idealnie się w taki scenariusz wkomponowuje. Dlatego warto już rozglądać się za sygnałami mogącymi zwiastować rynkowe przesilenie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT energa, PKNOrlen, polnord, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR