Akcje Polnordu rekordowo tanie po fiasku emisji obligacji

Omawiane walory:
Deweloper mieszkaniowy, mimo trzykrotnie przedłużanego terminu zapisów, nie znalazł chętnych na obligacje. W poniedziałek rano kurs akcji Polnordu spada o 9 proc. i ustala nowe historyczne minimum.
polnord,obligacje,problemy,spłata

(Fot. fb/Polnord)

Polnord z emisji 5-letnich niezabezpieczonych obligacji serii PND01 chciał pozyskać do 150 mln zł. Mimo trzykrotnie przedłużanego terminu zapisów, chętnych na papiery o wartości nominalnej 1 mln zł było zbyt mało. Spółce nie udało się przekroczyć progu minimalnego emisji wynoszącego 75 mln zł.

Celem emisji było pozyskanie środków na spłatę zadłużenia finansowego oraz finansowanie bieżącej działalności spółki. Potrzeby dewelopera są duże i pilne. Tylko w grudniu spółka musi uporać się z wykupem czterech serii obligacji o łącznej wartości 107 mln zł oraz spłatą kredytu 30 mln zł.

polnord,obligacje,zadłużenie,kredyty

Zadłużenie z tytułu wyemitowanych przez Polnord obligacji.
*kwota nie uwzględnia naliczonych odsetek od obligacji oraz kosztów dotyczących prowizji rozliczanych w czasie.
Źródło: Sprawozdanie finansowe spółki za III kwartał.

Termin wykupu pierwszej serii (o wartości nom. 60 mln zł) przypada na 18 grudnia. Kolejne serie o wartości 20,4 mln zł i 20 mln zł przypadają odpowiednio 20 i 22 grudnia. Czwarta seria obligacji zapada 30 grudnia (6,8 mln zł), a dzień później deweloper powinien spłacić kredyt w Getin Noble Banku. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Polnordu

Ostatnią deską ratunku dla Polnordu jest prowadzona równolegle emisja akcji. Póki co, spółka nie informowała ani o postępach ani ewentualnych zainteresowanych. W ubiegłym tygodniu z inicjatywą wyszedł Pekabex. Według komunikatu, spółki mają negocjować kwestię strategicznej współpracy w zakresie działalności operacyjnej oraz potencjalną inwestycję w akcje Polnordu. Giełdowy producent prefabrykatów żelbetowych i sprężonych wykorzystywanych w budownictwie zastrzegł jednak, że rozmowy nie będą dotyczyć objęcia akcji Polnord serii T.

Polnord działa na rynku budowlanym i deweloperskim w Polsce. Jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1999 r. W 2018 r. sprzedał 836 lokali. W poniedziałek rano kurs akcji dewelopera mieszkaniowego spada o 9 proc. do 2 zł. To nowy historyczne minimum. Tylko w tym roku notowania Polnordu spadły o blisko 80 proc. Obecna kapitalizacja spółki to niewiele ponad 70 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT polnord, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR